Jak wiemy, Eurowizja odbędzie się w Tel Awiwie w dniach 14-18 maja 2019 roku. Nie zabraknie na niej oczywiście Chorwacji, która za pomocą preselekcji Dora wybierze w lutym lub marcu swojego reprezentanta, który powalczy o wygraną na 64. Konkursie Piosenki Eurowizji.

Publiczny nadawca Hrvatska Radiotelevizija (HRT) ogłosił, że po raz kolejny zostaną uruchomione preselekcje “Dora”. Narodowe preselekcje Chorwacji odbędą się w ramach trzydniowego Opatija Festival. Zwycięzca zostanie wyłoniony ostatniego dnia spośród szesnastu finalistów. Trzydniowy plan jest następujący:

Dzień pierwszy – Chansons and Optaija Serenades z Orkiestrą Symfoniczną
Dzień drugi – Dora classics
Dzień trzeci – Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2019

W tym roku do udziału w preselekcjach zostali dopuszczeni zagraniczni autorzy tekstów pod warunkiem, że ich utwór będzie wykonywać chorwacki wokalistka. Jak wiemy, jednym z ogłoszonych już autorów zgłoszonych do eliminacji jest Jacques Houdek (reprezentował Chorwację w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie z piosenką “My Friend” i zajął nią w finale trzynaste miejsce).

Zgłoszenia do preselekcji miały zostać ogłoszone 5 listopada, ale termin ten został przesunięty o kilka dni. Wszystkie szczegóły mamy poznać na specjalnej konferencji prasowej.

Rok temu Chorwaci na konkursie Eurowizji mogli wspierać Frankę (jej utwór nosił nazwę “Crazy”), której nie udało się awansować do finału i ostatecznie zajęła 17. miejsce w półfinale zdobywając 63 punkty.

Dora od zawsze cieszyła się ogromną popularnością wśród fanów Eurowizji, a to zawsze skutkowało wysokim poziomem owych preselekcji. W tym roku na pewno nie będzie inaczej.

Komentarze z Facebooka