Właśnie poznaliśmy reprezentanta, który powalczy o zwycięstwo Armenii podczas 64. Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 w Tel-Awiwie!

Jak już było wcześniej wiadomo, krajowy nadawca AMPTV, wybrał artystę, który pojedzie walczyć o wygraną w Izraelu. Podczas programu telewizyjnego Lav yereko, prowadzonego przez Arama MP3 (reprezentant Armenii na Eurowizji 2014) i Garika Papoyana ogłoszono, że reprezentantką Armenii została Srbuk. Nie wiadomo jednak, kiedy i w jaki sposób zostanie wybrany utwór, który będzie reprezentować kraj Kaukazia.

We wcześniejszych wywiadach, Srbuk bardzo chwaliła Konkurs Piosenki Eurowizji i możliwości związane z udziałem w niej.

Jeśli chodzi o Eurowizję, jestem bardzo pozytywnie nastawiona do tego konkursu, ponieważ nadal jest ona w sferze muzycznej. Jest niezastąpiona pod względem liczby widzów i rozpowszechnienia uczestniczących krajów. Poza tym jest to bardzo dobra szkoła w kontekście tworzenia nowych połączeń dla artystów.

Cytat pochodzący z wywiadu dla portalu bravo.am

Kim jest Srbuk?

Srbuk to armeńska piosenkarka, wykonująca gatunki pop i soul. Od dzieciństwa interesowała się muzyką. Publiczności dała się poznać w 2012 roku. Zgłosiła się wtedy do programu X Factor Armenia, w którym zajęła drugie miejsce. Po tym sukcesie bardzo skupiła się na swoim rozwoju muzycznym, jednak większość jej prac była coverami. Dalsze doświadczenie na scenie zdobywała w klubach w Armenii oraz występując na różnych koncertach. Znana jest też widzom z programu The Voice of Ukraine, którego była finalistką. Jej debiutanckim singlem został “Yete Karogh Es”, który wydała ponad dwa lata temu.

Ostatni raz Armenia wybrała wewnętrznie swojego reprezentanta na Eurowizję 2016. Została nią Iveta Mukuchyan, która zajęła siódme miejsce w finale z piosenką “LoveWave”. Przez ostatnie dwa lata, kraj ten decydował się na organizację preselekcji. Zwyciężczynią Depi Evratesil w 2017 roku została Artsvik. Jej piosenka “Fly With Me” została stworzona później. Artystka zajęła osiemnaste miejsce. W 2018 roku preselekcje Depi Evratesil zmieniły format. Tym razem widzowie i jury wybrali zarówno artystę, jak i piosenkę, z którą walczył. Do Lizbony pojechał Sevak Khanagyan, jednak nie udało mu się zakwalifikować do finału. Jego utwór “Qami” uplasował się na piętnastym miejscu w półfinale. Jest to też najsłabszy wynik, jaki Armenia zdobyła w Konkursie Piosenki Eurowizji. To właśnie brak wyczekiwanych osiągnięć, które miały przynieść preselekcji Depi Evratesil, mogły sprawić, że kraj ten wraca do wyboru wewnętrznego. Najlepsze miejsca przynieśli artyści, którzy zostali wybrani wewnętrznie przez stację ARMTV. Tak było np. w 2008 roku, kiedy reprezentantką została Sirusho z piosenką “Qele Qele”, zajmując czwarte miejsce. Takie samo osiągnięcie ma na swoim koncie Aram MP3.

Czy powrót do wyboru wewnętrznego przywróci też Armenii wysokie miejsca na Konkursie Piosenki Eurowizji?

Komentarze z Facebooka