Na razie o fińskich preselekcjach nie usłyszeliśmy żadnych większych szczegółów. Dostaliśmy tylko informację, że Finlandia swojego reprezentanta na Eurowizję 2019 w Izraelu wybierze poprzez format preselekcji „Uuden Musiikin Kilpailu” (UMK). Na kogo może paść wybór?

SAARA

Sara Maria Forsberg, znana zawodowo jako SAARA. Jest to 22-letnia fińska piosenkarka, prezenterka telewizyjna, twarz swojej własnej linii odzieżowej “FRSBRG” i “Youtuberka”. Związana z Capitol Records od 2014 roku. W 2015 wydała swój debiutancki singiel “Ur Cool”. Natychmiastowo stał on się hitem Finlandii. Obecnie Forsberg kontynuuje wydawanie muzyki jako niezależny artysta w związku z Universal Music Group. Od listopada 2017 r. jej kanał na serwisie YouTube ma ponad milion subskrybentów. Skąd jej zamiłowanie do muzyki? Jak sama mówi – “Moi rodzice zawsze byli bardzo muzykalni. Nasz dom był zawsze wypełniony instrumentami muzycznymi, z którymi mogłam się bawić. Te dziecięce przygody mają wpływ także na moją muzykę. Co cenie sobie w niej najbardziej? Staram się by miała ona zabójczy spadek. By jej kropla sprawiła, że ​​słuchacz poczuje się jak dżungli. By była to jazda w dół wodospadu”. Czy myślicie, że Finlandia przywiąże się do kolejnej Saary (w tym roku była to Saara Aalto) i czy byłby to dobry wybór?

VENIOR

Venior dała o sobie znać już w wieku 12 lat, kiedy to z własną piosenką wzięła udział w konkursie muzycznym Melodi Grand Prix. Kilka dni po 17 urodzinach samodzielnie opublikowała jej pierwszy singiel “Breathe Deep Fall Slow”. W 2015 roku Sony Music wydało najnowszą premierę Venior “Sugar Rush”. Drugi singiel „Na Na Na”, początkowo był klipem nagrywanym w aplikacji “Snapchat” jednak zrezygnowano z takiej formy. Krytycy oceniają Venior jako “piosenkarkę z pomysłem na siebie”. Mimo ostatnich kilku “cichych” miesięcy ze strony Venior i tak finlandzki rynek czeka na jej powrót. Ostatnio dostaliśmy nawet informację, że pracuje ona nad jakimś nowym projektem. Czy jest to projekt pt. “Eurowizja”?

Vesala

Paula Julia Vesala to fińska piosenkarka, autorka tekstów, aktorka i dramatopisarka. Karierę solową rozpoczęła w 2015 roku pod pseudonimem “Vesala”. Komponowała piosenki dla innych znanych artystów z Finlandii, takich jak Vesa-Matti Loiri , Jenni Vartiainen i Antti Tuisku. W 2016 r. otrzymała nagrodę Juha Vainio, doroczną nagrodę przyznawaną najlepszym fińskim autorom tekstów. W Finlandii dała o sobie znać także najmłodszym jako jedna z najlepszych wokalistek, podkładających głos pod bajkowe postaci. Jej bajeczny wokal usłyszymy w fińskim “Dzwoneczku”, a także “Happy Wkręt”. W ostatnio udzielonym wywiadzie powiedziała, że po rozpoczęciu kariery solowej wokalistki w końcu zaczęła się spełniać. “Mam głowę pełną pomysłów. Dopiero zaczynam je realizować”. Czy eurowizyjna scena nie byłaby dla niej wręcz idealną “rozgłośnią”?

Jenni Vartiainen

Jenni Vartiainen – niegdyś łyżwiarka figurowa, a obecnie piosenkarka popowa, a także zwyciężczyni fińskiej edycji programu Popstar w 2002. Swoją solową karierę rozkręciła na dobre w 2004 roku. W kwietniu 2007 wydała pierwszy solowy singiel Tunnoton, a we wrześniu 2007 ukazał się jej debiutancki album Ihmisten Edessä. Jenni Vartiainen sprzedała ponad 330000  certyfikowanych nagrań w Finlandii podczas swojej solowej kariery, co stawia ją w gronie 50 najlepiej sprzedających się artystów nagrań wszechczasów w kraju. Otrzymała również dziewięć nagród Emma. Co możemy wynieść z muzyki Jenni? Wręcz całą Finlandię. W jej teledyskach bardzo często możemy odnaleźć nawiązania do kultury Finów, a także regularnie wplecione rodzime brzmienia w większości utworów. Czy wysłanie kogoś odpowiadającego polskim słowiankom, to strzał w kolano, czy może jednak złoty środek na ponowne wygranie Eurowizji przez Finlandię?

 

 

 

 

Komentarze z Facebooka