Już dzisiaj czeka nas pierwszy wieczór eurowizyjny! W Albanii rozpoczyna się Festivali i Këngës 57!

Tegoroczna, już 57. edycja Festivali i Këngës wyłoni kolejnego reprezentanta Albanii na Konkurs Piosenki Eurowizji 2019, który odbędzie się w Tel-Awiwie! Dzisiaj po raz pierwszy usłyszmy konkursowe dwadzieścia dwie piosenki na żywo. Artyści wystąpią z Albańską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, co jest tradycją tego festiwalu. Koncert poprowadzą znane osobowości dla albańskiej publiczności: aktorka i piosenkarka Ana Golja oraz aktor Viktor Zhusti. Znana jest kolejność, w jakiej zobaczymy występy.

Uczestnicy Festivali i Këngës 57 (w kolejności startowej):

 1. Bojken Lako – Jeto jetën
 2. Alar Band – Dashuria nuk mjafton
 3. Lidia Lufi – Rrëfehem
 4. Kujtim Prodani – Babela
 5. Gjergj Leka – Besoj
 6. Dilan Reka – Karma
 7. Mirud – Nënë
 8. Soni Malaj – Më e fortë
 9. Jonida Maliqi – Ktheju tokës
 10. Elton Deda – Qetësisht
 11. Elona Islamaj – Në këtë botë kalimtare
 12. Klodiana Vata – Mbrëmje e pafund
 13. Klint Çollaku – Me jetë
 14. Artemisa Mithi & Febi Shkurti – Dua te besoj
 15. Kelly – A më ndjen
 16. Bruno Pollogati – Nuk ka stop
 17. Marko Strazimiri & Imbro – Leyla
 18. Lorela Sejdini – Vetmi
 19. Eliza Hoxha – Pengu
 20. Eranda Libohova – 100 pyetje
 21. Aurel Thëllimi – Të dua ty
 22. Orgesa Zaimi – Hije

Preselekcyjny koncert możecie obejrzeć TUTAJ. Rozpocznie się on o godzinie 20:45.

Piątkowy wieczór Festivali i Këngës będzie już bardziej nastawiony na Eurowizję. Artyści wystąpią ze swoimi piosenkami po raz drugi, ale zaprezentują wersję, którą chcieliby przełożyć na występ w Tel-Awiwie, jeśli uda im się wygrać. Finał będziemy mogli obejrzeć w sobotę. To właśnie wtedy profesjonalne jury wybierze reprezentanta Albanii.

Na razie, największą faworytką jest Soni Malaj, która o eurowizyjny bilet walczy z piosenką “Më e fortë”. To piosenka o kobietach, o ich sile i woli walki. Jej utwór zebrała na razie najwięcej wyświetleń na oficjalnym kanale YouTube albańskiej telewizji.

Publiczność daje też duże szanse piosence “Dua ta besoj”, którą wykonuje duet Artemisa Mithi i Febi Shkurti. Przypomnijmy, że Artemisa Mithi znana jest z udziału w The Voice Albania, a także z zeszłorocznych preselekcji albańskich, w których dotarła do finału. Wśród faworytów wymienia się m.in. Jonidę Maliqi (powracającą po jedenastu latach do konkursu),  Erandę Lobohovą (wystąpi po raz dziesiąty w tym albańskim festiwalu), Orgesę Zaimi (zeszłoroczną faworytkę preselekcji), czy Klodianę Vatę (debiutantkę Festivali i Këngës).

Albania zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2004 roku. Największe osiągnięcie do tej pory stanowi piąte miejsce, które zajęła Rona Nishliu. W tym roku, reprezentantem kraju był Eugent Bushpepa z piosenką “Mall”, który awansował do finału, gdzie zajął jedenaste miejsce.

 

Komentarze z Facebooka