Boże Narodzenie to czas, kiedy do naszej pamięci powracają liczne, niezłomne piosenki świąteczne, które nucimy w bożonarodzeniowym klimacie. Nasza redakcja postanowiła wybrać dla Was świąteczne utwory związane z Eurowizją. Część z nich jest Wam bardzo dobrze znana!

🇬🇧CLIFF RICHARD

Cliff Richard należy do najbardziej rozpoznawalnych uczestników Eurowizji. Wystąpił dwukrotnie w barwach Wielkiej Brytanii: w 1968 roku otarł się o zwycięstwo, zajmując 2. miejsce z piosenką “Congratulations”, a pięć lat później stanął na 3. miejscu z utworem “Power to all our friends”. Niewątpliwie do jego najbardziej znanych piosenek należy świąteczny utwór “Mistletoe and wine” z 1988 roku.

🇦🇱ELHAIDA DANI

Elhaida Dani reprezentowała Albanię na Eurowizji w 2015 roku. Z piosenką “I’m Alive” zajęła 17. miejsce. W grudniu 2017 roku wystąpiła w festiwalu Kënga Magjike z utworem “E ngrirë”, zachowanym w zimowym klimacie. Tytuł tej piosenki oznacza “zamrożone” i odnosi się do zranionych uczuć kobiety, która chce odciąć się od świata i ze swoimi problemami zwrócić się do Boga.

🇨🇭CELINE DION i 🇩🇰EMMELIE DE FOREST

Na liście nie mogło zabraknąć jednej z najwybitniejszych wokalistek świata. Céline Dion w barwach Szwajcarii wygrała Eurowizję 1988. Dziesięć lat później nagrała swoją wersję utworu “Happy Xmas (War is Over)” autorstwa Johna Lennona i Yoko Ono. W Boże Narodzenie 2013 roku piosenkę tę zaśpiewała świeżo upieczona zwyciężczyni Eurowizji – Emmelie de Forest z Danii.

🇵🇱GROMEE FEAT. SOUND’N’GRACE

Swój wkład w świąteczną muzykę mają także polscy artyści związani z Eurowizji. W zeszłym roku Gromee, reprezentant Polski na tegorocznej Eurowizji, wraz z Sound’n’Grace, stworzył nowoczesną piosenkę “Zaśnieżone miasta”. W Lizbonie Gromee wraz z Lukasem Meijerem wykonali utwór “Light me up”, który nie awansował do finału, zajmując w półfinale 14. miejsce.

🇩🇪NICOLE

Nicole w niemieckich barwach wzruszyła widzów Eurowizji, wygrywając ją z balladą “Ein bißchen Frieden” w 1982 roku. Jej dalsza kariera opierała się głównie na balladach i szlagierach. W 2006 roku wydała świąteczny utwór “Ich glaube noch immer an den Weihnachtsmann” (“Wciąż jeszcze wierzę w św. Mikołaja”).

🇵🇱EDYTA GÓRNIAK

Warto wyróżnić też legendarną reprezentantkę Polski. Edyta Górniak na Eurowizji 1994 zajęła 2. miejsce z utworem “To nie ja”, a rok później na jej debiutanckiej płycie “Dotyk” znalazł się świąteczny utwór “Pada śnieg”, który został właśnie nagrany z Krzysztofem Antkowiakiem. Nowa wersja piosenki została opublikowana 18 grudnia.

🇵🇱BLUE CAFÉ

Swoją bożonarodzeniową piosenkę zaprezentował także inny polski reprezentant. W 2004 roku z zespół Blue Café reprezentował Polskę w Stambule z piosenką “Love song”, z którą zajął 17. miejsce. W 2015 roku grupa w zmienionym składzie wydała propozycję “Święta w nas”.

🇧🇪LOïC NOTTET

W świąteczne klimaty poszedł też Loïc Nottet – zdobywca 4. miejsca na Eurowizji 2015. W barwach Belgii wykonał utwór “Rhythm inside”, a w grudniu zeszłego roku wydał piosenkę “Go to sleep”.

🇵🇱MARGARET

Klasyczny utwór zaproponowała w 2016 roku Margaret. Wraz z Kubą Badachem zaśpiewała spokojną kolędę “Mizerna cicha”, przełamując styl, w którym sama najlepiej się odnajduje. Z popowym utworem “Cool me down” zajęła 2. miejsce w Krajowych Eliminacjach 2016, a w tym roku zajęła 7. miejsce w szwedzkim Melodifestivalen. W przyszłym roku wystartuje w tychże preselekcjach z kolejną energiczną piosenką “Tempo”.

🇵🇱MAGDA FEMME & ICH TROJE

W 2001 roku świąteczny utwór “Ding dong, ding dong, spadł już śnieg” został wydany przez bardzo popularny wówczas zespół Ich Troje, który w reprezentował Polskę na Eurowizji 2003 i 2006. Wraz z nim wykonała go Magda Femme, która była członkinią tegoż zespołu w latach 1995-2001, a w 2003 roku próbowała swoich sił w eliminacjach do Eurowizji z piosenką “I believe in you”.

🇳🇴ALEXANDER RYBAK

W klimaty “Opowieści wigilijnej” przeniósł się Alexander Rybak – zwycięzca Eurowizji 2009 (“Fairytale”) i reprezentant Norwegii na tegorocznym konkursie w Lizbonie (“That’s how you write a song”). W 2014 roku opublikował na swoim kanale “Winter wonderland”.

🇵🇱CLEO

Przed Bożym Narodzeniem 2014 Cleo zaskoczyła wszystkich, wykonując po góralsku kolędę “Oj Maluśki, Maluśki”. W tym samym roku wraz z Donatanem zajęła 14. miejsce na Eurowizji w Kopenhadze z piosenką “My Słowianie – We are Slavic”

🇵🇱ANDRZEJ PIASECZNY

Choć na Eurowizji 2001 poniósł porażkę, zajmując 20. miejsce z piosenką “2 long”, w Polsce jest nadal jednym z najbardziej znanych wokalistów. Andrzej Piaseczny w 2012 roku wraz z Sewerynem Krajewskim wydał piosenkę “Wielkie świąteczne całowanie”. 

🇦🇺DAMI IM

Po sukcesie na Eurowizji 2016 Dami Im stała się bardzo rozpoznawalna w swojej ojczyźnie. O swoim talencie przekonała widzów także w Boże Narodzenie. Perfekcyjnie zaśpiewała przebój Mariah Carey “All I want for Christmas is you”. W tym samym roku brawurowo zdobyła 2. miejsce w Sztokholmie z piosenką “Sound of silence”.

🇨🇾🇬🇷ELENI FOUREIRA

Naszą listę eurowizyjnych piosenek na Święta zamyka propozycja Eleni Foureiry. Ta energiczna dziewczyna zajęła dla Cypru 2. miejsce w Lizbonie, wykonując piosenkę “Fuego”, a w listopadzie opublikowała równie wyrazistą propozycję zatytułowaną “S’ Agapo”.

ŻYCZENIA OD EUROWIZYJNYCH ARTYSTÓW I MŁODYCH TANCERZY!

Przytoczmy też świąteczne życzenia od uczestników ostatniej edycji Eurowizji Młodych Tancerzy oraz uczestników dwóch ostatnich Eurowizji!

Komentarze z Facebooka