Konkurs Piosenki Eurowizji w swojej historii gościł reprezentantów 52 nacji, w tym krajów już nieistniejących (Jugosławia, Serbia i Czarnogóra), azjatyckich, oczywiście europejskich, ale też Australię i Maroko. Nie jest to jedyne wydarzenie organizowane przez Europejską Unię Nadawców (EBU). W innych konkursach Eurowizji wystartowały kraje, które na ESC nie pojawiły się nigdy!

KANADA

Często powracającym tematem jest udział Stanów Zjednoczonych w Eurowizji. Po występie Justina Timberlake’a w 2016 roku zrobiło się o tym głośno. Jedni są przeciwni pomysłowi, a inni twierdzą, że skoro gościnnie udział bierze Australia, to dlaczego nie inne kraje? Mało kto wie jednak, że w początkowych latach istnienia Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy (Eurovision Young Dancers) brała w nim udział 🇨🇦Kanada. Zadebiutowała w drugiej edycji w 1987 roku, a jej reprezentant Stephen Legate nie znalazł się na podium. Warto wspomnieć, że w skład jury weszli m.in. Rosjanka, Argentyńczyk, Amerykanka i Kanadyjka! Dwa lata później w barwach tego kraju wystąpiła Cherice Barton, lecz nie przeszła półfinału. W jury ponownie zasiedli przedstawiciele nieeurowizyjnych krajów, takich jak Argentyna i Związek Radziecki.

Znalezione obrazy dla zapytania stephen legate dancer
Stephen Legate, reprezentant Kanady na Eurowizji Młodych Tancerzy 1987, wraz z żoną (źródło: www.ocregister.com)

KAZACHSTAN

Temat udziału 🇰🇿Kazachstanu w Eurowizji również jest często podnoszony. Leży on częściowo w Europie, a jego nadawca Khabar Agency usilnie stara się zostać stałym członkiem EBU. Rozmowy trwają i wiadomo, że Kazachstan nie wystąpi w Tel Awiwie w 2019 roku, ale debiut kraju w przyszłości jest bardzo możliwy. W 2018 roku Kazachstan zadebiutował na Eurowizji Junior, po raz pierwszy startując w jakimkolwiek evencie EBU. 22 września odbyły się preselekcje, które wygrała zwyciężczyni ukraińskiego The Voice Kids – Daneliya Tuleshova z utworem “Ózińe sen (Өзіңе сен)”. Szybko stała się jedną z faworytek do wygranej w Mińsku, lecz ostatecznie zajęła 6. miejsce z wynikiem 171 punktów. Jury uplasowało ją z sumą 68 punktów na 8. miejscu, a widzowie online – z liczbą 103 punktów na 3. miejscu. Pomimo niewielkiego zainteresowania kazachskich mediów i dość słabej promocji we własnym kraju, zdobyła od publiczności ok. 114 tysięcy głosów, a zatem ok. 9%. Kazachstan potwierdził start w Eurowizji Junior 2019, która odbędzie się w Polsce!

KOSOWO

🇽🇰Kosowo postawione jest w skomplikowanej sytuacji, jeśli chodzi o członkostwo w EBU. Trwają zażarte dyskusje nad udziałem państwa, którego nie uznają wszystkie inne kraje członkowskie. Szansę startu w eurowizyjnym wydarzeniu RTK otrzymało w 2011 roku – Kosowo zadebiutowało w Eurowizji Młodych Tancerzy w Oslo w 2011 roku. Reprezentantką została Tringa Hysa, lecz nie zakwalifikowała się do finałowego duetu. Kosowska telewizja brała udział w preselekcjach do Eurowizji w czasie, kiedy w konkursie brała udział Jugosławia (1961-92). Nigdy jednak w barwach jugosławiańskich nie wystąpił artysta pochodzącego z Kosowa.

Znalezione obrazy dla zapytania Tringa Hysa
Tringa Hysa – reprezentantka Kosowa na Eurowizji Młodych Tancerzy 2011            (źródło: eurovisionyoungdancers.com)

WALIA

W Konkursie Piosenki Eurowizji za udział brytyjskich wykonawców odpowiada BBC. Mimo to w konkursach, w których BBC nie bierze udziału, możliwość startu mają położone niżej w hierarchii telewizje lokalne. Tym sposobem w inauguracyjnej edycji Eurowizji Chórów w 2017 roku pojawiła się 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿Walia. Chór Côr Merched Sir Gâr z utworami “O, Mountain, O”; “Mil harddach” i “Wade in the Water” spodobał się jury i zajął 2. miejsce. Walijska telewizja S4C potwierdziła udział Walii w Eurowizji Chórów 2019.

Walia zadebiutowała także na Eurowizji Junior 2018. Zorganizowane zostały preselekcje Chwilio am Seren, które wygrała Manw Lili Robin z utworem “Perta”. W Mińsku zajęła ostatnie, 20. miejsce z sumą 29 punktów: 0 (20. miejsce) od jurorów i 29 (19. miejsce) w głosowaniu online. Prawdopodobnie Walia pozostanie stałym uczestnikiem Eurowizji Junior, choć jej szanse na debiut w dorosłej Eurowizji są niewielkie.

SZKOCJA

Dużym zaskoczeniem jest przyłączenie się do eurowizyjnego grona innej części Wielkiej Brytanii. W Eurowizji Chórów 2019 weźmie udział 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿Szkocja! Nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących chóru, który wyśle do Szwecji BBC Scotland. Szanse na debiut Szkocji na głównej Eurowizji są analogiczne do sytuacji Walii.

Te kraje pojawiły i pojawią się w innych niż Konkurs Piosenki Eurowizji wydarzeniach EBU! Niektóre z nich starają się o udział w Eurowizji! Co prawda żadne nie pojawi się w Tel Awiwie w maju 2019 roku, ale ich szanse na udział w przyszłości nie są małe! Co o tym sądzicie?

Komentarze z Facebooka