2018 rok powoli dobiega już końca. To idealny czas na podsumowanie tego, co działo się w eurowizyjnym świecie, co osiągnęliśmy my (jako strona) z Waszą pomocą i co zostanie zapamiętane przez nas na długo!

 • Na samym początku marca mogliśmy wspólnie śledzić polskie preselekcje – Krajowe Eliminacje. W stawce zobaczyliśmy między innymi nigeryjski powiew świeżości – Ifi Ude, różowowłosą zwyciężczynie programu The Voice of Poland – Martę Gałuszewską, góralski zespół – Future Folk, a także Isabell Otrębus, która próbowała swoich sił podczas preselekcji po raz drugi (tym razem z gorszym skutkiem). Polacy jednak postawili na bardzo energiczny duet – Gromee i Lukas Meijer. To właśnie oni z piosenką „Light Me Up” polecieli prosto do Lizbony! Niestety finału nie udało nam się zdobyć, ale sam występ na pewno był ciekawym przełamaniem po kilku latach wysyłania z naszego kraju ballad. Chłopakom dziękujemy za godne reprezentowanie naszego kraju!

 • Dzięki zeszłorocznemu zwycięstwu Salvadora Sobrala – 63. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w stolicy Portugalii – Lizbonie pod sloganem “All Aboard“. Wszystkie występy odbyły się w Altice Arena. Kraj ten gościł Eurowizję po raz pierwszy.

Co szczególnego wydarzyło się na Eurowizji w tym roku? Oto kilka szczególnym występów, przeróżnych kategorii, w które można je wpisać i niezapomnianych momentów, z których zasłynęła lizbońska organizacja!

 • Wielu artystów w tym roku zaliczyło swój wielki powrót. Na pewno każdemu dobrze znany jest Alexander Rybak (zwycięzca z 2009 roku), Jessica Mauboy, która wystąpiła w Danii w 2014 roku jako gość specjalny, Surie, która dwukrotnie wspierała chórki belgijskich artystów (w 2015 i 2017 roku), a także Saara Aalto, która aż trzykrotnie znalazła się w zestawieniu fińskich chórków, a także sama dwukrotnie próbowała swoich szans w reprezentowaniu swojego kraju na Eurowizji w krajowych preselekcjach!

 • Oczywiście konkurs nie mógł się obyć bez jakiegoś “specjalnego prezentu” (w ubiegłym roku był to “atak” na Jamale przeprowadzony przez prankstera i youtubera owiniętego w australijską flagę). Podczas występu Surie na scenę wbiegł mężczyzna, który wyrwał artystce mikrofon i próbował wykrzyczeć coś w niezrozumiałym języku. Został on błyskawicznie zatrzymany przez ochronę, a sama artystka do końca zachowała zimną krew i po chwili kontynuowała swój występ.

 • Wiele zaskoczeń przyniosły nam także półfinały. Wielu faworyzowanych państw nie awansowało do finału. W dalszym etapie nie zobaczyliśmy m.in. Azerbejdżanu i Aisel (był to pierwszy brak kwalifikacji do finału dla tego kraju), Malty i Christabelle (była ona stawiana jako murowana faworytka drugiego półfinału), Rosji i Julii (która po braku udzielenia jej zgody przez Ukrainę na reprezentowanie Rosji w ubiegłym roku, została wybrana po raz kolejny jako tegoroczna reprezentantka), Belgii i Sennek (która oczarowała wszystkich swoim występem jak z filmów Bonda), czy też Szwajcarii i duetu ZiBBZ (faworytów zgromadzonej w Lizbonie publiczności).

 • Eurowizyjny 2018 rok możemy także nazwać rokiem przeróżnych gatunków muzycznych. Wszystkie występy wirowały między rodzajami zapierającej dech w piersiach opery, folkowych dźwięków, pięknych i wolnych ballad, a także rockowych brzmień.

 • Tegoroczną faworytką widzów została “ognista” Eleni Foureira, która już od samego początku rosła w sercach wszystkich słuchaczach konkursu. Czym zdobyła sobie ich uwagę? Przede wszystkim swoją charyzmą, dystansem do siebie, poczuciem humoru i niezapomnianym występem, który porywał do tańca nawet najleniwszych widzów i stał się europejskim hitem!

 

 • Cały konkursu wygrała jednak reprezentanta Izraela – Netta, która swoją dość kontrowersyjną piosenką “Toy”, uzyskała 3. wynik w głosowaniu jurorów i 1. w televotingu. To właśnie dzięki niej Izrael po 20 latach od ostatniej wygranej, będzie miał kolejną szansę na przeprowadzenie konkursu. Do zobaczenia w maju w Tel Awiwie!

Polska po raz pierwszy wygrywa Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci! Debiut Kazachstanu.

 • Tak – te słowa na początku roku mogły brzmieć jak marzenie. Bo przecież “Polska i wygranie Eurowizji”? A jednak, udało nam się! Mimo, że to tylko dziecięcy odpowiednik dorosłego konkursu, to i tak dla nas, jako fanów, jest to ogromne osiągnięcie i sama organizacja konkursu przez Polskę będzie na pewno niezapomnianym przeżyciem! Komu zawdzięczamy ten wielki sukces? Roksanie Węgiel. Młoda mieszkanka Jasła dała o sobie znać biorąc udział w programie The Voice Kids Poland. To właśnie tam pod wodzą Edyty Górniak osiągnęła finał, a później wygrała go deklasując swoim występem konkurencję. Po tym ogromnym sukcesie została wybrana wewnętrznie jako nasza reprezentantka na JESC i to tam, wygrywając głosowanie widzów udało jej się wyprzedzić reprezentantów Francji i Australii i dzięki temu – zapisać nową, polską kartę w historii Eurowizji!

 • W konkursie po raz pierwszy wziął udział także Kazachstan, któremu udało się zająć aż 6. miejsce. Delegacja Kazachstanu powiedziała w wywiadzie, że nie spodziewali się oni tak dobrego wyniku i zrobią wszystko, by otrzymać szansę wzięcia udziału w majowej edycji konkursu. Czy eurowizyjne grono zostanie w przyszłym roku powiększone?

Polska w tym roku bez Krajowych Eliminacji?

 • Właśnie takie przypuszczenia może mieć każdy z nas po przeczytaniu słów prezesa TVP Jacka Kurskiego – “Czasem jest lepiej zrobić taki wybór intuicyjny, ale wtedy trzeba ponosić za niego pełną odpowiedzialność. Z Roksaną się udało. To był strzał w dziesiątkę — twierdzi Jacek Kurski i dodaje: „Szukamy formuły. Wiemy, dlaczego eliminacje nie udawały się do tej pory. Mieliśmy sygnały od prestiżowych, najlepszych polskich wykonawców, że nie chcą uczestniczyć w eliminacjach, gdzie dziewięciu czy dziesięciu artystów musi przegrać, a jeden wygrywa. Jest to takie trochę „liczenie koni na targu”. W związku z czym szukamy formuły bardziej dyskrecjonalnej, która zaangażuje najlepszych, ale jednocześnie nie będzie takiego otwartego konkursu. Może to jest właściwa formuła. Szczegółów jeszcze nie potrafię podać”. Ostatnim naszym reprezentantem wybranym wewnętrznie była Monika Kuszyńska, której udało się dostać do finału i zająć w nim 23 miejsce. Czy powrót do takiego formatu jest dobrą decyzją?

Co jako strona osiągnęliśmy w tym roku?

Naszą redakcję tworzy 13 osób: 6 kobiet i 7 mężczyzn. Śledzimy dla Was najważniejsze newsy z eurowizyjnego świata, przeprowadzamy wywiady, organizujemy transmisję oraz pracujemy nad seriami artykułów, np. cieszącymi się popularnością „Pod Lupą” i „Od debiutu”, czy też “Kto z Polski”. Oto kilka naszych największych tegorocznych osiągnięć!

 • 1500 polubień naszej strony na Facebooku,
 • Wywiady z takimi artystami jak – Dami Im, Norma John, AWS, Gromee i Lukas Meijer, Michael Schulte, Christabelle, Sennek, Cesar Sampson, czy też z Kasia Moś,
 • Przeprowadzone transmisje na żywo na grupie przez duet Linia Nocna, Lukasa Meijera i Gromeego

To właśnie Wam, drodzy czytelnicy chcemy podziękować najbardziej. Bez waszej pomocy, odwiedzania naszej strony po kilka tysięcy razy w miesiącu – nie byłoby nas tu! Dziękujemy za wspołnie spędzony rok i zapraszamy do śledzenia nas w 2019 roku. Jeszcze nie raz was zaskoczymy 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze z Facebooka