Był rok 2003: po serii porażek wewnętrznie wybieranych polskich reprezentantów Telewizja Polska postanowiła po raz pierwszy wyłonić propozycję, która dla Polski miałaby wygrać Eurowizję. Zorganizowano otwarte preselekcje. Po sukcesie Edyty Górniak, która w 1994 roku zajęła 2. miejsce, najbliżej jej wyniku była Anna Maria Jopek – w 1997 roku uplasowała się na 11. pozycji. Zobaczmy, jak wyglądała droga Polski do zawładnięcia Eurowizją w Rydze!

Spośród 43 zgłoszeń nadesłanych do TVP, specjalna komisja wybrała piętnaścioro uczestników Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2003. Zdyskwalifikowana została jednak Georgina Tarasiuk z piosenką “Pierwszy raz”, która miała wówczas czternaście lat, a minimalny wiek uczestnika Eurowizji to szesnaście lat. Czternaścioro pozostałych uczestników zmierzyło się ze sobą w koncercie 25 stycznia 2003 roku. Wystąpili w kolejności alfabetycznej, a każdemu został przydzielona litera (od A dla Adieu do N dla Zdobywców Pewnych Oskarów), którą widzowie umieszczali w treści SMS-a.

 • 1. Adieu – “Time”
 • 2. Benedek – “Here Comes Your Time”
 • 3. Blue Café – “You May Be in Love”
 • 4. Bracia Cugowscy -“Missing Every Moment”
 • 5. Magda Femme & Spotlight – “I Believe in You”
 • 6. Gosia – “Remember”
 • 7. Ha-Dwa-O – “Tylko bądź”
 • 8. Ich Troje – “Keine Grenzen – Żadnych granic”
 • 9. Ira – “Femme Fatale”
 • 10. Ocean Front – “Zakochany”
 • 11. Stachursky – “Tam gdzie ty”
 • 12. Varius Manx – “Sonny”
 • 13. Wilki – “Here I Am”
 • 14. Zdobywcy Pewnych Oskarów – “Pia”

W stawce znaleźli się bardzo znani wykonawcy, co oznaczało, że zainteresowanie wokół Eurowizji w Polsce było duże. Odbiór pierwszych polskich preselekcji przerósł najśmielsze oczekiwania. Obejrzało je ok. 7,27 miliona telewidzów, co stanowiło niemal połowę udziału na rynku tego dnia. Głosowanie trwało przez 15 minut po ostatnim występie i choć po jego zamknięciu prowadzący Artur Orzech liczbę oddanych głosów oszacował na 35 tysięcy, w rzeczywistości było ich znacznie więcej. Jeszcze przez dwa kolejne dni system komputerowy próbował poradzić sobie z liczeniem SMS-ów i połączeń w systemie audiotele od polskich telewidzów. Rzekoma liczba 35 tysięcy głosów, tak naprawdę na żywo wynosiła 27 049 i to na jej podstawie obliczono pierwotne wyniki. Zwyciężył zespół Ich Troje z piosenką “Keine Grenzen – Żadnych granic” (38,1%), na drugim miejscu znalazła się grupa Wilki z utworem “Here I am” (26,5%), a na trzeciej pozycji – Blue Café z “You may be in love” (13,2%). Kiedy spłynęły już pozostałe wyniki, a liczba głosów zwiększyła się do ok. trzystu tysięcy, procentowe rezultaty zostały zaktualizowane: różnica między Ich Troje a Wilkami zmniejszyła się do mniej niż 3%! (31,8% : 29,2%). Grupa Blue Café zbliżyła się do czołówki, otrzymując ostatecznie 17,2% głosów. Reszty wyników nie ogłoszono.

WYGRANA ICH TROJE – OPINIE I ICH UDZIAŁ W EUROWIZJI

Wokół zwycięstwa Ich Troje pojawiły się skraje opinie. Krytycy i zwolennicy grupy w jednym byli zgodni – system liczenia głosów w Krajowych Eliminacjach zawiódł, co nadało preselekcjom otoczkę niesprawiedliwości. Fala krytyki wywołana była wizerunkiem Michała Wiśniewskiego i jego towarzyszy. Zastanawiano się, czy zespół będący symbolem kiczu powinien reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej; czy Europie powinniśmy pokazywać to, co dobre, czy przeciwnie – to, co znane. Z drugiej strony doceniano przesłanie i wielojęzyczność zwycięskiej piosenki. Kontrowersje rozbrzmiały następnie wokół udziału Ich Troje w niemieckich eliminacjach eurowizyjnych, które odbyły się już po polskich. Z piosenką “Liebe macht Spaß” zajęli 6. miejsce. Ostatecznie Ich Troje, u szczytu swojej popularności, pojechali do Rygi, gdzie z sumą 90 punktów (12 od Niemiec!) zajęli 7. miejsce, drugie po Edycie Górniak najlepsze w historii polskich startów. Michał Wiśniewski chciał, by w czasie występu ze sceny wyleciało sto białych gołębi, jednak na Eurowizji zakazane jest użycie żywych zwierząt. Jako jedynemu udało mu się też namówić realizatorów konkursu na to, by mógł opuścić scenę i wbiec na podest dla prowadzących, co też efektownie uczynił.

POZOSTALI UCZESTNICY PRESELEKCJI

Nie tylko Ich Troje byli wówczas znanym wykonawcą starającym się o wyjazd na Eurowizję. Laureaci drugiego miejsca, Wilki, to do tej pory jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów, podobnie jak zdobywcy 3. miejsca – Blue Café. Piosenki “Here I am” i “You may be in love” osiągnęły duży sukces komercyjny. Grupa Blue Café wystartowała w Krajowych Eliminacjach 2004 i wygrała je, zostając następcami Ich Troje w roli polskich reprezentantów na Eurowizji.

Według nieoficjalnych doniesień na kolejnych miejscach znaleźć się mieli: Varius Manx – “Sony” (4. miejsce), Bracia Cugowscy – “Missing every moment” (5. miejsce) i Ha-Dwa-O – “Tylko bądź” (6. miejsce). Wszyscy ci wykonawcy budowali wtedy swoją popularność, w czym mocno pomógł im udział w Krajowych Eliminacjach. Warto wspomnieć, że w zespole Varius Manx znajdowała się wówczas Monika Kuszyńska, która z utworem “In the name of love” reprezentowała Polskę na Eurowizji 2015. W konkursie wypromować mogło się także wielu innych znanych polskich wykonawców pierwszej dekady XXI wieku. Swoich sił próbowały Gosia Andrzejewicz i Magda Femme, była wokalistka Ich Troje. W koncercie wystąpił również Stachursky, jak i zespół Ira. Niewątpliwe wszystkim z nich, pomimo porażki, udział w Krajowych Eliminacjach bardzo pomógł w rozwoju kariery.

Czy pamiętacie Krajowe Eliminacje z 2003 roku? Kto Waszym zdaniem był najlepszym kandydatem do Rygi? Koniecznie podzielcie się z nami Waszymi opiniami!

ŹRÓDŁA: ArchiwumEurowizjiTV, eurowizja.info, en.wikipedia.org, eurowizja.org

Komentarze z Facebooka