Szwedzka telewizja SVT ogłosiła zmiany w sposobie głosowania w Melodifestivalen. Szczegółowa ilość głosów przestanie mieć znaczenie, a wpływ na wynik będzie miał wiek odbiorców. Wyeliminowano głosowanie SMS-owe i zredukowano skład międzynarodowego jury! Poznajcie dokładne zasady liczenia głosów w szwedzkich preselekcjach! 

Do tej pory głosy z aplikacji Melodifestivalen, SMS-ów i połączeń telefonicznych były do siebie dodawane, a ich ilości przekraczały często kilka milionów w jeden wieczór. Główną zmianą teraz jest podział głosów widzów na osiem grup: siedem grup wiekowych pośród użytkowników aplikacji i jedną grupę składającą się z widzów głosujących przez połączenie telefoniczne. Każda z ośmiu grup przyzna punkty w następujący sposób:

 • w półfinałach: 12, 10, 8, 6, 4, 2, 1
 • w Andra Chancen (koncercie drugiej szansy): punkt otrzyma uczestnik duelu z większą liczbą głosów, a w przypadku remisu 4:4, do finału wejdzie uczestnik z większą liczbą oddanych na niego pojedynczych głosów
 • w finale: 12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1

W związku z tym, że widzowie przyznają osiem kompletów punktów, międzynarodowe jury obradować będzie w ośmiu krajach, a nie jedenastu jak do tej pory. Warto zauważyć, że po raz pierwszy od 2010 roku finalista Melodifestivalen będzie mógł zakończyć swój udział z 0 punktów na koncie. Maksymalny możliwy wynik spadł do 192 punktów (8 x 12 od jurorów i 8 x 12 od grup widzów).

Do 2018 roku w czasie występów na ekranach widzów widoczne było różowe serce, którego tempo bicia było proporcjonalne do liczby oddanych głosów. Również to zostało zreformowane. Animacje serca nie zmienią się, ale kolor różowy zostanie zastąpiony wieloma barwami – symbolizującymi poszczególne grupy widzów. W miarę spływania głosów od telewidzów w poszczególnym wieku, serce podświetlało się będzie na:

 • zielono: 3-9 lat
 • turkusowo: 10-15 lat
 • niebiesko: 16-29 lat
 • fioletowo: 30-44 lata
 • różowo: 45-59 lat
 • czerwono: 60-74 lata
 • pomarańczowo: 75+ lat
 • bez koloru: połączenia telefoniczne

Jak wyglądało głosowanie do tej pory?

Półfinały i rundę Andra Chansen przechodzili uczestnicy, którzy uzyskali po prostu największe liczby głosów. W finale 11 państw oddawało głosy w eurowizyjnej skali 12, 10, 8-1 punkt, a dokładnie tą samą pulę punktów (638) rozdzielali widzowie. Ilość punktów od widzów była proporcjonalna do ilości oddanych głosów: 10% głosów oznaczało 64 punkty.

Zeszłoroczne Melodifestivalen wygrał Benjamin Ingrosso z piosenką “Dance you off”. Zdobył 181 punktów – 114 od jurorów (1. miejsce) i 67 od widzów (prawie 1,5 miliona głosów, czyli 10,5% – również 1. miejsce). Na Eurowizji w Lizbonie zajął ostatecznie 7. miejsce po zdobyciu 274 punktów: 253 od jury (2. miejsce) i 21 od widzów (23. miejsce).

Jak zaznaczają szefowie Melodifestivalen, nowy system głosowania nie zmieniłby w ogóle wyników w poprzednich latach. A co Wy sądzicie o pomyśle podziału widzów według wieku? Czy przyniesie to Szwedom rzetelniejsze wyniki? Której grupie wiekowej spodoba się najbardziej startująca w “melfeście: Margaret? Podzielcie się swoimi przemyśleniami!

źródła: SVT, eurovoix.com, escxtra.com

Komentarze z Facebooka