Po klęsce Blue Café Telewizja Polska bardzo chciała odbić się od dna i znów przynieść Polsce miejsce w top 10! Choć 17. miejsce zdobyte przez piosenkę “Love song” nie było bardzo złe, nie wystarczyło na wejście Polski do finału Eurowizji 2005. Nowy reprezentant Polski musiał więc liczyć się ze startem w półfinale. Chęć startu w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie wyraziły Doda wraz z zespołem Virgin, a także Monika Brodka, ale sprawy potoczyły się ostatecznie inaczej. Polska otarła się nawet o rezygnację z udziału! 

Pod koniec 2004 roku pojawiły się plotki co do potencjalnego wycofania się TVP z Eurowizji 2005. 13 grudnia przedstawiciele OGAE Polska poinformowali portal esctoday.com, że wycofanie się z konkursu było rzeczywiście rozważane przez Telewizję Polską, jednak ostatecznie zdecydowano się wystartować. Powodem miały być problemy finansowe, które spowodowały również rezygnację Czechów z ich debiutu. Piotr Klatt z TVP, na pytanie o sposób wyboru reprezentanta, odpowiedział:

Będziemy musieli poczekać, by zdecydować, w jaki sposób to zrobić. Wybór wewnętrzny jest najbardziej prawdopodobny, gdyż w poprzednich latach Polacy nie głosowali na piosenkę, lecz na najbardziej znanych wykonawców, biorących udział w preselekcjach.

Pojawiły się także plotki o grupie szwedzkich kompozytorów mających napisać potencjalne polskie propozycje. Ostatecznie spośród wszystkich 63 nadesłanych zgłoszeń zwycięzcę wyłonił panel 28 profesjonalistów związanych z show businessem. 29 jurorem miał być eurowizyjny komentator Artur Orzech, jednak nie nadesłał on swojej punktacji w terminie. Pozostali jurorzy wskazali swoje top 10, przyznając punkty w eurowizyjnej skali 1-8, 10 i 12 punktów. Poziom zgłoszeń został oceniony na bardzo słaby, a winą obarczono Telewizję Polską, która późno zdecydowała się na wybór wewnętrzny. Zwycięzcę na antenie programu “Stratosfera” ogłosiła w sobotę 29 stycznia 2005 roku przewodnicząca komisji Maria Szabłowska, a zdobywcy dziewięciu kolejnych miejsc zostali opublikowani w Internecie. Oto częściowe wyniki wewnętrznych eliminacji do Eurowizji 2005:

  • 1. “CZARNA DZIEWCZYNA” – Ivan i Delfin – 141 pkt.
  • 2. “FIRST KISS” – M. Jarosińska i Z. Boczar 100 pkt
  • 3. “LA LUXE” – Abra – 86 pkt.
  • 4. “MA VIE” – Agata Torzewska – 68 pkt.
  • 5. “EURO SMILE” – Ewa Kowalska i Przyjaciele – 67 pkt.
  • 6. “MIRACLE” – Leonie – 52 pkt.
  • 7. “ROSES ALL AROUND” – Krzysztof Antkowiak – 49 pkt.
  • 8. “JUMPIN” – Drum Machina – 49 pkt.
  • 9. “FULL OF LIFE” – Lady Tullo – 42 pkt.
  • 10. “DID I…?” – Zuzanna Szreder – 35 pkt.

Zgłoszenia, których klasyfikacji nie poznaliśmy, wysłali także: Patrycja Markowska, Marco Bocchino (preselekcje 2009), Felicjan Andrzejczak, Kapela Pieczarków, Tigra, Jakub i Maciej Molędowie (preselekcje 2007), Analog, Alexandra Eisenstein i Neil Anthony.

Wybór Ivana i Delfina wzbudził skrajne emocje – od porównań do prostej i wpadającej w ucho zwycięskiej piosenki Ruslany, do wróżby klęski wśród widzów w większej części Europy. Choć etniczne brzmienia mogłyby przekonać inne kraje słowiańskie, czy widzów na Bałkanach (wróżono nawet 12 punktów od Węgier, Mołdawii, czy Ukrainy!) – piosenka taka nie mogłaby mieć szans np. na Wyspach Brytyjskich – taką wizję mieli Internauci i niektórzy fani Eurowizji.

Na Ivana i Delfina głosy oddało 15 z 28 jurorów: ośmiu przyznało im 12 punktów, trzech – 10 punktów, jeden – 8 punktów, jeden – 4 punkty, jeden – 2 punkty i jeden – 1 punkt. Łącznie zatem zdobyli oni 141 punktów, zostając reprezentantami Polski w Kijowie. Drugie miejsce zajęli M .Jarosińska i Z. Boczar, a trzecie – Abra, wraz z Iwoną Węgrowską, która zajęła 3. miejsce w Krajowych Eliminacjach 2010. Na czwartej pozycji znalazła się Agata Torzewska, która później wystartowała w preselekcjach w 2006 roku. Z kolei 6. miejsce zajęła Leonie Kuizenga, która również pojawiła się w eliminacjach rok później. Na 7. miejscu znalazł się Krzysztof Antkowiak, który jako członek Adieu, startował w Krajowych Eliminacjach 2003.  9. miejsce przypadło Lady Tullo, a właściwie Magdalenie Tul, która wygrała polskie preselekcje w 2011 roku.

Ivan i Delfin w półfinale 50. Eurowizji w Kijowie zaprezentowali się jako ostatni – z 25 numerem startowym. Na scenie towarzyszyła im m.in. Gosia Andrzejewicz, uczestniczka Krajowych Eliminacji 2003. Zdobyli 81 punktów (w tym 10 od Grecji) i uplasowali się na 11. miejscu, nie awansując do Wielkiego Finału. Do awansu zabrakło 4 punktów. Piosenka “Czarna dziewczyna” została wykonana po polsku i po rosyjsku, gdyż Ivan Komarenko pochodzi właśnie z Rosji. Do Polski przyjechał w 1992 roku. Niestety, rosyjscy widzowie przyznali nam jedynie 5 punktów. Była to pierwsza porażka Polski już w półfinale i zmusiła nas do kolejnego startu w półfinale rok później. Eurowizję wygrała Grecja, a konkurs powędrował do Aten.

Co sądzicie o wyborze polskiego reprezentanta w 2005 roku? Jak oceniacie występ Ivana i Delfina w Kijowie? Czy w takim razie wybór wewnętrzny jest gorszą opcją niż organizacja publicznych preselekcji? Podzielcie się swoim zdaniem!

PRZECZYTAJCIE TEŻ NASZE ARTYKUŁY O KRAJOWYCH ELIMINACJACH W 2003 I 2004 ROKU!

ŹRÓDŁA: youtube.com/Chucky, youtube.com/ArchiwumEurowizjiTV, onet.pl, Wikipedia, interia.pl, esctoday.com

Komentarze z Facebooka