Wczoraj wieczorem odbył się finał pierwszej w historii edycji programu X Factor na Malcie. W tym roku Maltańczycy zdecydowali się nie organizować preselekcji w dotychczasowej formie, a reprezentanta na Eurowizję 2019 wybrać poprzez debiutujący na wyspie talent show. Piosenka zostanie przygotowana wewnętrznie i opublikowana najprawdopodobniej w lutym.

Zwyciężczynią pierwszej edycji programu X Factor Malta została Michela Pace. W finale wykonała piosenkę “Shallow”, którą w oryginale wykonują Lady Gaga i Bradley Cooper. Tuż za nią uplasowali się: Owen Leuellen – na 2. miejscu, Nicole Frendo – na 3. miejscu i Petra – na 4. miejscu.

Michela urodziła się 25 stycznia 2001 roku – stanowi więc pierwszą w historii uczestniczkę Eurowizji urodzoną w XXI wieku. Warto zaznaczyć, że w 2017 roku, w wymaganym wieku 16 lat, zgłosiła do eurowizyjnych preselekcji piosenkę “Cruise Control”, lecz nie została ona zakwalifikowana do stawki finałowej konkursu.

Malta zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1971 roku. Dwukrotnie zajęła drugie miejsce (2002 i 2005), ale nigdy nie udało jej się zwyciężyć. Zeszłoroczne eliminacje wygrała Christabelle z piosenką “Taboo”. Niestety, w Lizbonie nie awansowała do Wielkiego Finału. Jury przyznało jej 93 punkty (5. miejsce), w telewidzowie – 8 punktów (ostatnie, 18. miejsce). Suma 101 punktów dała 13. miejsce z 10 punktami straty do 10. pozycji.

Co sądzicie o wyborze Malty? Czy całkowicie zmieniona forma eliminacji do Eurowizji przyniesie jej w końcu sukces?

źródło: eurovoix.com

Komentarze z Facebooka