Wczoraj odbył się pierwszy półfinał rumuńskich preselekcji Selecția Națională 2019, które wyłonią reprezentanta swojego kraju do Tel-Awiwu! Czy faworyci nie zawiedli?

Preselekcje poprowadziła para prezenterów TVR – Aurelian Temişan i Ilinca Avram. Artyści wystąpi w ustalonej już wcześniej kolejności. O swoją wielką szansę walczyło 11 piosenek. Pięciu finalistów zostało wybranych przez jurorów, a publiczność wysłała do finału swojego faworyta.

Do finału awansowali:

  • Trooper – “Destin” (5. miejsce u jury)
  • Teodora Dinu – “Skyscraper” (3.miejsce u jury)
  • Dya and Lucian Colareza – “Without You (Sin ti)” (4. miejsce u jury)
  • Vaida – “Underground” (piosenka wybrana przez publiczność)
  • Claudiu Mirea – “We Are the Ones” (2. miejsce u jury)
  • Bella Santiago – “Army of Love” (1. miejsce u jury)

Więcej na temat Belli Santiago i jej piosenki “Army of Love” przeczytacie tutaj:

#preselekcje2019: Bella Santiago – pewna zwyciężczyni rumuńskich preselekcji?

Rumunia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 roku, a jej najlepszy wynik to 3. miejsce zdobyte w 2005 roku i powtórzone 5 lat później. W zeszłym roku rumuńskie preselekcje wygrała grupa The Humans z utworem “Goodbye”. Wystąpili na pechowej drugiej pozycji w drugim półfinale Eurowizji 2018. Choć jurorzy postawili ich na 8. miejscu z liczbą 67 punktów, od widzów otrzymali tylko 40 punktów (13. miejsce). Z sumą 107 punktów Rumunia zajęła 11. miejsce w półfinale, historycznie nie awansując do Wielkiego Finału. Do uniknięcia tej pierwszej dla nich porażki Rumunom zabrakło 4 punktów.

 

Komentarze z Facebooka