Białoruś i Gruzja to dwa kraje byłego Związku Radzieckiego o ciekawych eurowizyjnych historiach. Oba państwa przygotowują się do Eurowizji 2019 w Tel Awiwie. Gruzini już w grudniu rozpoczęli zbieranie piosenek, gdyż reprezentantem kraju będzie zwycięzca programu Idol. Z kolei na Białorusi ponownie odbędą się preselekcje, w których o bilet na Eurowizję zawalczy dziesięciu artystów.

Gruzini ogłosili, że nadawca GPB otrzymał łącznie ponad 200 piosenek. Panel ekspertów wybierze kilka najlepszych, które wykonają finaliści gruzińskiego Idola. Finał programu odbędzie się 2 marca! 

Gruzja na Eurowizji zadebiutowała w 2007 roku, a jej najlepszy wynik stanowi 9. miejsce, które wywalczyły Sopho Nizharadze w 2010 roku i Aldrine rok później. W Lizbonie w barwach tego kraju wystąpił wewnętrznie wybrany ethnojazzowy zespół Iriao, który wykonał utwór “For you”. W półfinale jurorzy przyznali mu 11 punktów (18. miejsce), a widzowie – 13 punktów (17. miejsce). Suma 24 punktów dała Gruzji w półfinale ostatnie, 18. miejsce – najgorsze w historii jej startów.

Więcej szczegółów znamy o przygotowaniach na Białorusi! Nadawca BTRC otrzymał 113 zgłoszeń od artystów i kompozytorów z łącznie 16 krajów: Białorusi, Ukrainy, Rosji, Łotwy, Kazachstanu, Polski, Rumunii, Izraela, Szwecji, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Nigerii. Pośród zgłoszeń znajdują się na pewno dwaj uczestnicy Eurowizji 2006: Mihai z Rumunii (który uprzednio wycofał się z rumuńskich eliminacji Selectia Nationala 2019) i Daz Sampson z Wielkiej Brytanii. Przesłuchania na żywo odbędą się już w poniedziałek 4 lutego – panel ekspertów z BTRC i Ministerstwa Kultury wyłoni dziesięciu najlepszych uczestników, którzy o bilet do Tel Awiwu zawalczą 8 marca. Głosu w eliminacjach nie będą mieli widzowie, a tylko jurorzy, którzy po każdym występie wystawią danemu artyście notę od 0 do 10. Zdobywca najwyższej sumy pojedzie w białoruskich barwach do Izraela.

Białoruś zadebiutowała na Eurowizji w 2004 roku, a jej najlepszym wynikiem jest 6. miejsce Kolduna w 2007 roku. W Lizbonie kraj reprezentował Ukrainiec Alekseev z piosenką “Forever”. W półfinale jurorzy przyznali mu 20 punktów (17. miejsce), a widzowie – 45 punktów (13. miejsce). Z sumą 65 punktów zajął 16. miejsce, nie awansując do Wielkiego Finału.

Co sądzicie o eurowizyjnych zmaganiach Białorusi i Gruzji? Jakie macie wobec nich oczekiwania i czy myślicie, że w Tel Awiwie podniosą się po porażkach w Lizbonie?

źródło: eurovoix.com

Komentarze z Facebooka