Właśnie zakończył się finał brytyjskich eliminacji Eurovision: You Decide! Koncert poprowadzony przez Mel Giedroyc i Mansa Zelmerlowa odbył się w Salford. Po trzech latach format preselekcji został zmieniony: sześcioro uczestników wykonało trzy piosenki w różnych stylach! Kto zwyciężył? 

Pary artystów śpiewających tę samą piosenkę wystąpiły w pojedynkach (tzw. sing-off). Każdy pojedynek rozstrzygnął panel jurorski w składzie: RylanMarvin Humes i Mollie King. Na początku w piosence “Sweet lies” zaprezentowały się inspirująca się Eleni Foureirą Kerrie-Anne i emocjonalna Anisa. Jury jednogłośnie przepuściło do drugiej rundy wersję Kerrie-Anne.  Następnie utwór “Freaks” zinterpretowali Jordan Clarke, który bardzo lubi Mikolasa Josefa i girlband MAID – dziewczyny z przymrużeniem oka przypomniały widzom występ Buranovskich Babushek z Rosji. 2/3 głosów otrzymał Jordan i  to on awansował do drugiej rundy. Z kolei piosenkę “Bigger than us” zaśpiewali Holly Tandy, miłośniczka Kristiana Kostova i Michael Rice, który wzruszony był Salvadorem Sobralem. Jednogłośną decyzją, poprzedzoną owacjami na stojąco, awansował Michael Rice. Gościnnie wystąpiły: zeszłoroczna reprezentantka kraju SuRie i zwyciężczyni Eurowizji 2018 – Netta. Prowadzący z kolei zaprezentowali największe hity w brytyjskiej historii eurowizyjnych zmagań. Zaskoczeniem było pojawienie się Katriny Leskanich z zespołu Katrina and The Waves, który dał Wielkiej Brytanii ostatnie zwycięstwo w 1997 roku.

W drugiej rundzie głos oddany został publice. Zwyciężyła piosenka “Bigger than us” w wykonaniu Michaela Rice’a. To właśnie on reprezentował będzie Wielką Brytanię na 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie.

Wielka Brytania zadebiutowała na Eurowizji w 1957 roku i to do niej należy rekord największej liczby występów, które znalazły się na konkursowym podium. Brytyjczycy pięciokrotnie wygrali Eurowizję, za sprawą: Sandie Shaw (1967), Lulu (1969), Brotherhood of Man (1976), Bucks Fizz (1981), a po raz ostatni – zespołowi Katrina and The Waves (1997). Ostatni raz na podium znaleźli się w 2002 roku, a w top 5 – w 2009 dzięki Jade Ewen. W Lizbonie Brytyjczyków reprezentowała SuRie z piosenką “Storm”. W czasie jej występu na scenę wbiegł intruz. Pomimo incydentu, SuRie brawurowo dokończyła występ, lecz nie pomogło to w osiągnięciu sukcesu. Wielka Brytania otrzymała od jurorów 23 punkty (23. miejsce), a od widzów – 25 punktów (20. miejsce). Suma 48 punktów dała SuRie 24. miejsce. 

Komentarze z Facebooka