Rumuński nadawca – TVR – w niedzielę wieczorem ogłosił kolejność drugiego półfinału. Odbędzie się on w Iași, a poprowadzą go Aurelian Temişan i Ilinca Avram. Łącznie wystąpi dwunastu uczestników, a oceny dokona grupa wybranych jurorów, złożonych z ekspertów muzycznych oraz widzowie oddający głosy.

Kolejność startowa prezentuje się następująco:

1) 2 Gents – Ielele (Fairies)

2) Georgy – Tears

3) Olivier Kaye – Right now

4) Xonia – Discrete

5) TWM – Make me your man

6) Johnny Badulescu – Give up now

7) Echoes – High heels on

8) Aldo Blaga – Your journey

9) Letitia Moisescu & Sensibil Balkan – Daina

10) Laura Bretan – Dear Father

11) Ester Peony – On a Sunday

12) Linda Teodosiu – Renegades

 

W obu półfinałach czterech finalistów wyłoni narodowe jury, w skład którego wejdą:

  • Adi Cristescu – piosenkarz i kompozytor
  • Mihai Georgescu (Miţă) – kompozytor
  • Crina Mardare – piosenkarka i trener wokalny
  • Andy Platon – DJ i producent muzyczny
  • Mugurel Vrabete – piosenkarz

O piątym i szóstym finaliście zadecydują widzowie. TVR zastrzegła sobie również prawo do dzikiej karty dla jednego z wyeliminowanych wykonawców. W finale wystąpi zatem 12 lub 13 uczestników. Zwycięzcę w stosunku 50/50 wyłoni międzynarodowe jury wraz z rumuńską publiką.

Rumunia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 roku, a jej najlepszy wynik to 3. miejsce zdobyte w 2005 roku i powtórzone 5 lat później. W zeszłym roku rumuńskie preselekcje wygrała grupa The Humans z utworem “Goodbye”. Wystąpili na pechowej drugiej pozycji w drugim półfinale Eurowizji 2018. Choć jurorzy postawili ich na 8. miejscu z liczbą 67 punktów, od widzów otrzymali tylko 40 punktów (13. miejsce). Z sumą 107 punktów Rumunia zajęła 11. miejsce w półfinale, historycznie nie awansując do Wielkiego Finału. Do uniknięcia tej pierwszej dla nich porażki Rumunom zabrakło 4 punktów.

źródła: eurvoix.com, TVR, libertatea.ro

Komentarze z Facebooka