Sheppard to australijski zespół, tworzący muzykę w stylu indie pop, powstały w 2009 roku jako duet: George i Amy Sheppard. Grupa wkrótce urosła do sześciu osób, włączając w to także Emmę Sheppard: do trio rodzeństwa dołączyli Jason Bovino, gitarzysta Michael Butler i perkusista Dean Gordon (który zastąpił Jareda Tredly). W 2014 roku Shepard wydali swoją debiutancką płytę “Bombs Away”, na której znalazł się również singiel “Geronimo”. Utwór ten przyniósł zespołowi prawdziwie międzynarodową sławę. Dziś Sheppard biorą udział w Eurovision – Australia Decides 2019 (pierwszych kiedykolwiek krajowych preselekcjach) z piosenką “On My Way”.

Polscy Fani Eurowizji: Od jak dawna interesujecie się Konkursem Piosenki Eurowizji? Jesteście fanami od niedawna, czy może śledzicie go już od wielu lat?

Sheppard: W zasadzie to dorastaliśmy w Papui-Nowej Gwinei, więc nie wiedzieliśmy zbyt wiele o Eurowizji, zanim jako nastolatkowie przeprowadziliśmy się do Australii, ale kiedy już zdaliśmy sobie sprawę, czym jest ten konkurs – wtedy naprawdę się nim zafascynowaliśmy. Aż w końcu pewnego dnia Australia stała się jego częścią i wtedy już trudno było powstrzymać podekscytowanie faktem, iż kiedyś możemy mieć możliwość wystąpienia na Eurowizji jako reprezentanci Australii.

PFE: Do chwili obecnej, Dami Im jest reprezentantką, która osiągnęła najwyższy eurowizyjny wynik w historii kraju, występując w 2016 roku w barwach Australii z piosenką „Sound Of Silence”. Co sądzicie o jej eurowizyjnym występie? Czy znajdujecie tu jakąś inspirację dla siebie?

Sheppard: Trudno oglądać ten występ i nie czerpać z niego inspiracji. Dami jest wspaniałą wokalistą i cudowną osobą. Niezaprzeczalnie – przyniosła wtedy Australii wielką radość i dumę!

PFE: Dlaczego zdecydowaliście się wziąć udział w Eurovision – Australia Decides?

Sheppard: To świetne pytanie. Zdecydowaliśmy się wziąć udział w Australia Decides, bo wydaje nam się to tak ważne, jak sama Eurowizja. Pozwala obalić wewnętrzne granice muzyki w naszym własnym kraju i daje szansę wschodzącym artystom muzyki pop – zarówno tekściarzom, kompozytorom, jak i wykonawcom – aby zaprezentować ich muzyczną twórczość w kraju, który wciąż ma przed sobą długą drogę, zanim zacznie doceniać muzykę pop.

PFE: Czy myślicie, że format Eurovision – Australia Decides jest lepszy, niż wcześniejsze wewnętrze preselekcje? Czy jesteście za utrzymaniem tego formatu w przyszłości?

Sheppard: Absolutnie – tak! Dajcie władzę ludziom, a będą bardziej zaangażowani w konkurs i propozycję, którą na niego wysyłają. To wielki krok we właściwym kierunku. Szkoda tylko, że ten krok nie został zrobiony trochę wcześniej.

PFE: Czym jest dla Was Eurowizja? Jaka byłaby Wasza własna definicja tego konkursu?

Sheppard: Dla nas Eurowizja to coś więcej, niż tylko konkurs wokalny. Przekracza granice i politykę, łącząc kraje z całego świata w radosnym świętowaniu miłości, równości i akceptacji, za pomocą najstarszej, najpotężniejszej metody powszechnej komunikacji – muzyki!

PFE: Jaka jest Wasza ulubiona eurowizyjna piosenka i dlaczego?

Sheppard: Dla mnie osobiście jest to zwycięski utwór Szwecji z 2015 roku – „Heroes”. To była świetna piosenka, ale sposób, w jaki wykorzystano technologię do opowiedzenia na scenie historii był czymś naprawdę godnym uwagi!

PFE: Czy śledzicie Eurowizję Junior? Co myślicie o Roksanie Węgiel i jej zwycięskiej piosence z zeszłego roku – „Anyone I Want To Be”?

Sheppard: Tak! Po obejrzeniu jej występu, stwierdziliśmy, że zaśpiewała naprawdę pięknie, a także jej staging był bardzo dobry. To coś, czego nauczyliśmy się o Eurowizji, oglądając ją przez lata. Staging jest NAPRAWDĘ tak samo ważny, jak piosenka i wokal – i Roksana miała to wszystko. Powinniście być z niej naprawdę dumni!

PFE: Jaka jest historia utworu „On My Way”?

Sheppard: Historia „On My Way” jest w zasadzie całkiem prosta. To w istocie piosenka o mężczyźnie, który chce wrócić do swojej ukochanej, aby ponownie poczuć ogień ich miłości. Jest tam wiele poetyckich, lirycznych metafor odnośnie ognia i ciepła, które reprezentują ich miłość. Ta piosenka została napisana w jeden dzień i to był dla nas taki dobry znak. Najlepsze piosenki są zazwyczaj najłatwiejsze do napisania. Potem mieliśmy dużo zabawy nagrywając ją. Chcieliśmy nadać jej odpowiednią atmosferę i epickość, stworzyć coś, co można by było zagrać na stadionie.

PFE: Do dnia dzisiejszego dostępne jest tylko lyrics video do piosenki „On My Way”. Czy planujecie wydać także oficjalny teledysk do tego utworu?

Sheppard: Tak, planujemy wydać oficjalny teledysk. Obecnie szukamy właściwego reżysera i pomysłu – więc czekajcie z niecierpliwością!

PFE: Czy możecie nam zdradzić jakieś szczegóły Waszego przyszłego eurowizyjnego występu w Australia Decides? Czego możemy się spodziewać na scenie? Jeśli, uda Wam się wygrać – czy planujecie zachować ten sam staging, czy może dokonacie jakiś zmian?

Sheppard: Na pewno możemy powiedzieć, że zainspirowaliśmy się trochę zwycięskim występem Szwecji z 2015 roku. Mamy kilka fajnych animacji, z którymi wchodzimy w interakcję, a jako, że śpiewamy dość sporo o ogniu w samej piosence, toteż na scenie pojawi się go dużo – pod różnymi postaciami. Jeśli będziemy reprezentować Australię w Tel Awiwie, wtedy z pewnością postaramy się wzmocnić i poszerzyć koncepcję występu na scenie, którą mamy teraz.

PFE: W filmiku oznajmiającym Wasz udział w Eurovision – Australia Decides George powiedział, że: „W pewien dziwny sposób, jesteście wręcz stworzeni na Eurowizję”. Czy możecie rozwinąć tą myśl?

Sheppard: Sheppard to przede wszystkim celebracja akceptacji, miłości i równości – tak samo, jak ma się to w przypadku Eurowizji. Jesteśmy tu, na tej planecie, tylko przez krótki czas, więc sądzimy, że każdy ma takie same prawa, jeśli chodzi o cieszenie się sobą, spędzanie wolnego czasu, dobrą zabawę i miłość do innych ludzi. Co więcej, za każdym razem, gdy wchodzimy na scenę, staramy się emanować kolorem, energią i euforią, i po prostu czujemy, że byśmy tam świetnie pasowali!

PFE: Jakie są Wasze muzyczne plany na najbliższą przyszłość, oprócz Konkursu Piosenki Eurowizji?

Sheppard: Wiele naszych planów zależy od tego, co się wydarzy w Australia Decides, ale mamy już gotowy nowy singiel, który będzie kolejną muzyczną historią po „On My Way”. Nie możemy się doczekać, kiedy będziecie mogli go usłyszeć. Mamy także wiele tekstów i nagrań na nasz trzeci album, więc to także zajmie sporą część naszej muzycznej pracy w tym roku.

PFE: Czy planujecie jakieś koncerty w Polsce w bliższej lub dalszej przyszłości?

Sheppard: Oczywiście! Nie mamy jeszcze żadnych konkretnych ustaleń, ale, jeśli zostaniemy reprezentantami Australii na ESC, to wtedy możecie się spodziewać wielkiej trasy po Europie! Kochamy Polskę od czasu, gdy byliśmy tam w 2015 roku i nie możemy się doczekać, żeby tam wrócić.

(Na pytania w imieniu zespołu odpowiadał George Sheppard)

Sheppard wystąpią ze swoim utworem “On My Way” już jutro (9 lutego) w Eurovision – Australia Decides z 7. numerem startowym!

Komentarze z Facebooka