Zakończyły się pierwsze zmagania uczestników tegorocznej edycji Söngvakeppnin! Kto awansował do Wielkiego Finału?

Islandzkie preselekcje Söngvakeppnin 2019 podzielone są na dwa półfinały – w każdym zaprezentuje się pięciu artystów, a do ścisłego finału zakwalifikuje się dwójka z nich. Pierwszego wieczoru wystąpili:

  • Hatari – Hatrið mun sigra
  • Daníel Óliver – Samt ekki
  • Þórdís Imsland – Nú og hér
  • Hera Björk – Eitt andartak
  • Kristina Skoubo Bærendsen – Ég á mig sjálf

Decyzją jurorów oraz publiczności, w dalszej walce o wyjazd do Tel Avivu w barwach Islandii pozostali Hera Björk oraz zespół Hatari. Czy wśród nich znajduje się przyszły reprezentant tego kraju?

Drugi półfinał Söngvakeppnin 2019 już za tydzień, 16 lutego, z kolei Wielki Finał odbędzie się 2 marca. Zmierzy się w nim pięciu uczestników – dwóch zakwalifikowanych z każdego półfinału oraz zdobywca “dzikiej karty”, którą telewizja RÚV przyzna jednemu z artystów. Zwycięzca będzie reprezentował Islandię na 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Izraelu.

Islandia zadebiutowała na Eurowizji w 1986 roku i od tamtej pory nie uczestniczyła w konkursie jedynie dwa razy – w 1998 oraz 2002 roku. Do najlepszego wyniku osiągniętego przez Islandczyków należy 2 miejsce, zdobyte w 1999 przez Selmę, która wykonała utwór All Out Of Luck, oraz w 2009 dzięki Yohannie z piosenką Is It True?. Rok temu w Lizbonie kraj ten reprezentował Ari Ólafsson z piosenką Our Choice. Nie awansował do finału, zdobywając ostatnie, 19 miejsce, z wynikiem 15 punktów.

Komentarze z Facebooka