We Włoszech zakończyła się 69. edycja Festiwalu Piosenki Włoskiej w Sanremo. Jak już wszyscy fani Eurowizji wiedzą, zwyciężył go Mahmood z piosenką “Soldi”. Zgodził się on reprezentować kraj na Eurowizji 2019 w Tel Awiwie. Do mediów spłynęły jednak szczegółowe wyniki głosowań w różnych częściach Sanremo, a wokół wyjazdu zwycięzcy na Eurowizję pojawił się szereg wątpliwości.

W grudniu odbyły się już pierwsze selekcje co do uczestników Sanremo. W konkursie Sanremo Giovani 2018 wystartowało 24 artystów, spośród których 2 otrzymało przywilej startu w lutym z nową piosenką. Szczęśliwcami okazali się Einar i Mahmood.

Przypomnijmy zasady głosowania w czasie Sanremo. Przez pierwsze trzy wieczory widzowie mają 40% wpływu na wyniki, a jury i dziennikarze po 30%. Czwartej nocy wpływ jury zmniejsza się do 20%, a telewidzów zwiększa do 50%. W czasie piątego, finałowego koncertu, system ten jest powtarzany, a trzech najlepszych uczestników awansuje do drugiej części, w której głosowanie jest ponawiane. Oto krótka analiza wyników Sanremo!

Pierwszy wieczór Sanremo 2019 – 24 uczestników

Głosowanie panelu jurorskiego zwyciężyło trio Il Volo z piosenką “Musica che resta”, a głosowanie dziennikarzy w centrum prasowym zwyciężył Mahmood z piosenką “Soldi”. Z kolei z liczbą 17,99% głosów od telewidzów, na pierwszym miejscu znalazł się Ultimo z propozycją “I tuoi particolari”. Połączone wyniki wyniosły Ultimo na 1. pozycję, a Il Volo na 2. miejsce. Mahmood z połączenia 1. miejsca od dziennikarzy, 19. miejsca od jurorów i 21. miejsca (1,74%) od widzów, zajął 8. miejsce.

Drugi wieczór Sanremo 2019 – 12 uczestników

Drugiej nocy faworytem jury okazał się ponownie zespół Il Volo. Ta sama propozycja wygrała televoting z wynikiem 38,32% głosów. Dziennikarze najbardziej docenili Arisę z piosenką “Mi sento bene”. Połączone wyniki postawiło Il Volo na 1. miejscu, a Arisę o jedno oczko niżej.

Trzeci wieczór Sanremo 2019 – 12 uczestników

Tym razem jurorzy i dziennikarze byli zgodni. Oba głosowania wygrał Simone Cristicchi z piosenką “Abbi cura di me”. Z kolei telewidzowie postawili na Ultimo, oddając 27,92% głosów na piosenkę “I tuoi particolari”. Mahmood od widzów otrzymał 4,32% głosów, czyli 7. miejsce. Jury postawiło go na 8, a dziennikarze na 2. miejscu. W sumie zajął 4. pozycję.

Czwarty wieczór Sanremo 2019 – 24 uczestników

W piątek wszyscy uczestnicy spotkali się ponownie na tej samej scenie, lecz towarzyszyli im inni artyści, z którymi wspólnie zaśpiewali swoje piosenki. Po zsumowaniu wyników głosowania 1. miejsce zajęli Il Volo z wynikiem 12,47% głosów. Towarzyszył im Alessandro Quarta. 2. miejsce zajął Ultimo, który zaprezentował się wraz z Fabrizio Moro, zeszłorocznym zwycięzcą Sanremo. Na 3. pozycji uplasował się Mahmood wraz z Guè Pequeno.

Wyniki wszystkich koncertów do siebie dodano i otrzymano następujący ranking: 1. miejsce (11,61%) Il Volo, 2. miejsce (10,52%) Ultimo, 3. miejsce (6,63%) Simone Christicchi, 4. miejsce (6,55%) Loredana Berte i 5. miejsce (6,41%) Mahmood.

Finał Sanremo – 24 uczestników

Do finałowej walki stanęli wszyscy uczestnicy festiwalu. Liczyły się wyniki zarówno z piątego głosowania, jak i czterech poprzednich. Troje konkurentów zakwalifikowało się do ścisłych zmagań. Z pierwszego miejsca awansował Ultimo, z drugiej pozycji Il Volo, a z trzeciej – Mahmood. Gdyby nie wzięto pod uwagę głosów z czterech wcześniejszych wieczorów, zamiast Il Volo awansowałaby Loredana Bertè. Dziennikarze zamiast Il Volo (#13) i Ultimo (#6) woleliby zakwalifikować Loredanę Bertè i Daniele Silvestri. Jury postawiłoby na Daniele Silvestri i Arisę również zamiast Il Volo (#21) i Ultimo (#7). Natomiast widzowie zrezygnowaliby z Mahmooda (#7) na rzecz Loredany Bertè.