Choć nie leży w Europie, ani w strefie Europejskiej Unii Nadawców, Australia jest pełnoprawnym uczestnikiem Konkursu Piosenki Eurowizji (oraz jego najnowszym debiutantem) i innych imprez organizowanych przez EBU. Jej udział był wielokrotnie kwestionowany przez fanów, jak i krytyków konkursu, jednak Australijczykom udało się zdobyć gwarancję uczestnictwa!

Australijski nadawca SBS poinformował, że został zapewniony jego udział w Konkursie Piosenki Eurowizji przez najbliższe pięć lat. Oznacza to, że Australia ma pewny udział w konkursach do 2023 roku. Prawdopodobnie później pozostanie w stawce konkursowej Eurowizji.

Australia zadebiutowała na Eurowizji jako gość w 2015 roku. Była krajem, który nadawał ją najdłużej nieprzerwanie, nie biorąc udziału. Po raz pierwszy Eurowizję obejrzano w Australii w 1983 roku. W Wiedniu Guy Sebastian zajął 5. miejsce. Rok później Australia stała się pełnoprawnym uczestnikiem konkursu. Dami Im zwyciężyła w głosowaniu jury, lecz widzowie umieścili ją na 4. miejscu, co dało 2. miejsce – najlepszy wynik kraju w jego krótkiej historii zmagań. Do Kijowa wybrany został Isaiah Firebrace, którego polubili jurorzy, plasując go na 4. pozycji, lecz u widzów był dopiero 25. Ostatecznie zajął 9. miejsce. W Lizbonie Australię reprezentowała Jessica Mauboy z piosenką “We got love”. Weszła do finału, w którym jury przyznało jej 12. miejsce z liczbą 90 punktów, a widzowie – ostatnie, 26. miejsce z 9 punktami. Suma 99 punktów postawiła Jessicę na 20. miejscu, co stanowi najgorszy wynik Australii na Eurowizji.

W tym roku Australijczycy zorganizowali po raz pierwszy otwarte preselekcje. W konkursie Eurovision – Australia Decides, który odbył się w Gold Coast, wystartowało dziesięcioro uczestników. Głosowanie zarówno panelu ekspertów, jak i australijskiej publiczności (z wynikiem niecałych 30% głosów) wygrała Kate Miller-Heidke z utworem “Zero Gravity”. Koncert obejrzało prawie 300 tysięcy widzów i już są plany organizacji preselekcji w kolejnych latach, w tym samym miejscu! W maju Kate wystąpi w barwach swojego kraju w drugiej połowie pierwszego półfinału 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie.

źródło: sbs.co.au

Komentarze z Facebooka