Dziś poznaliśmy polskiego reprezentanta. W 64. Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Tel Awiwie Polskę reprezentował będzie zespół Tulia z piosenką, którą poznamy w późniejszym terminie. Będzie to dwudziesty drugi występ Polski w konkursie, 25 lat po debiucie. 

Opinie o wyborze Tulii są skrajnie różne. Przemyśleniami podzielił się także Artur Orzech, polski komentator eurowizyjny, który po raz pierwszy komentował konkurs już w 1992 roku, a Polakom kojarzy się głównie z Eurowizją. Na swoim facebookowym profilu zamieścił wpis:

A zatem Tulia. I dobrze. Wygrana w Opolu i teraz kontynuacja jest moim zdaniem Ok. Eurowizja nie jest dla gwiazd. To gwiazdy ewentualnie tam się rodzą.

Wcześniej dziennikarz zdradził, że nie ma wpływu na wybór polskiego reprezentanta w 2019 roku. Stwierdził, że jest tylko komentatorem i komentował będzie w odpowiednim momencie.

Polska transmitowała Eurowizję już w 1965 roku, a niepotwierdzone informacje mówią o próbie jej debiutu dziesięć lat później. Był on jednak możliwy dopiero po upadku komunizmu. TVP i Polskie Radio dołączyły do Europejskiej Unii Nadawców w 1993 roku, a rok później w Dublinie Polskę reprezentowała Edyta Górniak z piosenką “To nie ja!”. O mały włos nie została zdyskwalifikowana, ale ostatecznie zajęła 2. miejsce, co stanowi najlepszy polski wynik do tej pory. Kolejne lata były mniej udane: Justynie Steczkowskiej, Kasi Kowalskiej, Piaskowi i innym artystom nie udało się powtórzyć sukcesu. W 2003 roku po raz pierwszy odbyły się polskie preselekcje, które wygrał zespół Ich Troje z propozycją “Keine Grenzen – Żadnych Granic”. W Rydze zajęli 7. miejsce. Następnie Polska ponownie przeszła serię porażek. Przez siedem lat startów w półfinałach awansowała tylko raz do finału – dzięki Isis Gee w 2008 roku. Na lata 2012-13 wycofała się z udziału. Po powrocie reprezentowali nas wewnętrznie wybrani: Donatan i Cleo (14. miejsce, 2014) Monika Kuszyńska (23. miejsce, 2015). W 2016 roku podjęto decyzję o powrocie do preselekcji. Pierwsze z nich zwyciężył Michał Szpak z piosenką “Color of your life”, z którą w Sztokholmie zajął 8. miejsce, trzeci najlepszy polski wynik. Następnie Krajowe Eliminacje wygrała Kasia Moś  ze swoją kompozycją “Flashlight”. W Kijowie zajęła 22. miejsce. Natomiast do Lizbony wybrani zostali Gromee ft. Lukas Meijer z piosenką “Light me up”. W półfinale zdobyli od jurorów 21 punktów (15. miejsce), a od telewidzów 60 punktów (10. miejsce). Z sumą 81 punktów zajęli 14. miejsce, nie awansując do Wielkiego Finału. 

Komentarze z Facebooka