Pod Lupą to kolejna edycja naszych artykułów, w której skupiamy się na artystach występujących podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym roku przybliżymy Wam reprezentantów, którzy w 2019 roku o zwycięstwo powalczą w Tel-Awiwie. Poznacie tutaj artystów, ich piosenki, a także przeczytacie opinie o ich propozycjach!

Albania zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w roku 2004. Od początku, swoich reprezentantów wyłaniają przez największy albański festiwal – Festivali i Këngës. W roku debiutu na eurowizyjnej scenie wystąpiła Anjeza Shahini z piosenką “The Image Of You”. Zajęła siódme miejsce, co do tej pory stanowi drugi najlepszy wynik w historii startów tego kraju. Ich największym osiągnięciem jest zajęcie piątego miejsce w Baku przez Ronę Nishliu z emocjonalnym utworem “Suus”. W ostatnich latach Albania nie radziła sobie zbyt dobrze: Eneda Tarifa (2016) i Lindita (2017) nie awansowały do finału. Jednak rok temu, Europa zachwyciła się Eugentem Bushpepa, który z albańską piosenką “Mall” uplasowała się na jedenastym miejscu w Lizbonie. W tym roku, Albanię reprezentować będzie Jonida Maliqi i piosenka w języku albańskim “Ktheju Tokës”.

Jonida Maliqi urodziła się 26 marca 1983 roku. Pochodzi ze stolicy Albanii – Tirany. Po raz pierwszy na scenie pojawiła się w wieku 13 lat. Wystąpiła wtedy podczas największego wydarzenia muzycznego w swoim kraju Festivali i Këngës. Piosenką “Planeti i fëmijëve” wykonała w duecie z Aleksandërem Rrapi. Ponownie wróciła na ten festiwal w 1997 roku, także w duecie.

Jej solowa kariera rozpoczęła się w 1999 roku, kiedy postanowiła się zaprezentować podczas Festivali i Këngës sama. Opłaciło się to, ponieważ piosenka “Do jetoj pa ty” otarła się o zwycięstwo. Zajęła drugie miejsce, ustępując Aureli Gaçe – późniejszej reprezentantce Albanii podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w Düsseldorfie w Niemczech. W 2004 roku ponownie wzięła udział w tym festiwalu i zajęła trzecie miejsce z piosenką “Frikem se më pëlqen”, co otworzyło jej drogę do wydania swojego debiutanckiego albumu “Nuk të pres”. Występy na tej scenie przynosiły jej wiele sukcesów. W 2006 roku zajęła ósme miejsce z utworem “Pa identitet”, a rok później uplasowała się tuż za podium z piosenką “S’ka fajtor në dashuri”. W roku 2010 powróciła na scenę Festivali i Këngës, jednak w roli prowadzącej.

Po przerwie w twórczości,w 2013 roku, Jonida wydała swój drugi album studyjny “Jonida Maliqi”, który znowu przyniósł jej dużą rozpoznawalność w Albanii. Zagrała w albańskiej wersji bardzo popularnego musicialu Romeo i Julia. Poprowadziła także czwartą edycję programu Taniec z Gwiazdami. W 2016 roku została trenerką w piątej edycji The Voice of Albania obok Sidrit Bejleri, Almy Bektashi i Genc Salihu. Jonida kontynuowała dalej swoją karierę, m.in. wydając singiel” N’Errësirë” i prezentując się z całkowicie innej strony. Artystka została też cenioną blogerką modową. Fani są zachwyceni jej stylizacjami, a sama Jonida uznawana jest za jedną z najlepiej ubranych gwiazd w Albanii.

Pod koniec 2018 roku zdecydowała powrócić jako uczestniczka Festivali i Këngës z emocjonalną piosenką “Ktheju Tokës” o bardzo silnym przekazie. W wywiadach, Jonida podkreślała, że jest to utwór dla Albańczyków, dla emigrantów i dla wszystkich ludzi na świecie, ponieważ opowiada o ciężkich powrotach do domu, tęsknocie za swoją ojczyzną i zagubieniu. Artystka porusza tutaj temat wojny w Kosowie. Podczas Festivali i Këngës 57 miała silną konkurencję, ale awansowała do finału preselekcji. Tam jej największymi rywalami byli m.in. Lidia Lufi z “Rrëfehem”,  Eranda Libohova i “100 pyetje” czy faworytka fanów Eurowizji Soni Malaj z propozycją “Më e fortë”. Pięciu z dziewięciu jurorów (w tym Rona Nishliu – reprezentantka Albanii na Eurowizji 2012) przyznały Jonidzie swoją maksymalną liczbę punktów. Także pozostała część jury przydzieliła artystce wysokie noty. Tym sposobem, Maliqi zdobyła 2218 punktów i została zwyciężczynią Festivali i Këngës 57, a tym samym reprezentantką Albanii podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel-Awiwie. Artystka postanowiła już, że na eurowizyjnej scenie zaśpiewa w języku albańskim. Na potrzeby konkursu piosenka zostanie minimalnie zmieniona, m.in. skrócona do trzech minut i dopracowana.

Piosenkę Jonidy Maliqi “Ktheju Tokës” usłyszymy w drugiej połowie drugiego półfinału, który odbędzie się 16 maja 2019 roku. Albania w tym roku o awans do finału powalczy m.in. z reprezentantką Armenii – Serbuk, czy powracającym na Eurowizję Sergeyem Lazarevem z Rosji.

Oto opinie naszych czytelników i redaktorów oraz ich oceny utworu „Ktheju Tokës”!

Dawid:

Wspaniała piosenka z etnicznym, mrocznym i dramatycznym brzmieniem. Mimo, że nie znam albańskiego to śpiewam razem z Jonidą przy każdym odsłuchu utworu. Jonida jest bardzo dobra ze strony wokalnej. Jedyna rzecz, która powinna zostać poważnie zmieniona to staging! Albania wystąpi w drugiej części półfinału, więc ma duże szanse na finał!
Ocena: 9.5/10

Kamil (redaktor PFE):

Albania musi jeszcze popracować nad wokalem, ale w pierwszej kolejności potrzebna jest zmiana stagingu i prezentacji samej Jonidy. Propozycja bardzo ciekawa, ma elementy etniczne i dobitny przekaz. Z dobrym podejściem do poprawek Albania może, moim zdaniem, powalczyć o lewą stronę eurowizyjnej tabeli.
Ocena: 7,5/10

Mateusz:

Słuchałem kilka razy a nadal nie pamiętam. Wydaje mi się, że potencjał został zmarnowany. Jestem zaskoczony bo w stawce były lepsze utwory.
Ocena: 2/10

Kacper (redaktor PFE):

Nie można nazwać tego złą propozycją. Dużym plusem jest silny wokal oraz tekst napisany w języku narodowym. Podoba mi się, ale nie porywa. Obawiam się, że bez obecności orkiestry ten utwór dużo straci.
Ocena: 7/10

Mateusz:

Najlepsza piosenka z FiKu! Z dobrym stagingiem ma szansę na lewą stronę tabeli. Instrumental wręcz skupia na sobie uwagę, jedynie wokal lekko do poprawy.
Ocena: 10/10

Wiktor:

Od samego początku największą uwagę przykuł fantastyczny instrumental, który jest w 80% sukcesem tej piosenki, ze względu na etniczne brzmienie, co bardzo mi się podoba. Wokal Jonidy jest nie najgorszy, ale mam nadzieje, że występ zostanie jeszcze dopracowany. Propozycja ciekawa, ale nie taka, która zwaliłaby mnie od razu z nóg.
Ocena: 7,5/10

Kuba (redaktor PFE):

Ogromnym plusem jest etniczność utworu i bardzo mocny i pewny wokal. Piosenka teoretycznie na wyjście patrząc na poziom tegorocznej Eurowizji.
Ocena 8/10

Sebastian:

Całkiem dobra, etniczna piosenka z mocnym przekazem. Bardzo dobrze wyprodukowana. Podoba mi się i ma szansę na finał.
Ocena: 8,5/10

Marcel:

Próbowałem odnaleźć coś w tej piosence, ale nie ma dla niej u mnie szans. Przesłuchałem dwa razy i nic nie zapamiętałem. Pozostaje jednak mocny wokal i dobre przesłanie, jeśli ktoś zagłębi się w słowa.
Ocena: 5/10

Aleksandra (redaktorka PFE):

Fantastyczna kompozycja. Nieco mistyczna, z lekko ludowym brzmieniem. Ma ogromny potencjał ale trzeba jeszcze popracować nad występ live. Mam nadzieję, że Jonida podszkoli trochę wokal i w Izraelu udowodni na co ją stać.
Ocena: 8/10

Wojtek:

Solidny, pewny wokal, adekwatny do mocy piosenki. Mix elementów etnicznych i elementów współczesnych w taki sposób, jaki Eurowizja jeszcze nie widziała. Bardzo dobry tekst, no i utwór po albańsku. Zdecydowanie najsilniejsza propozycja do tej pory.
Ocena: 9/10

Mateusz:

Trudno stwierdzić jak ta piosenka “skończy” na Eurowizji. Z jednej strony może przyciągnąć do siebie swoim mrokiem i ciekawym wykonaniem. Z drugiej strony Albania może pozostać w półfinale. Mimo wszystko trzymam kciuki za takie niewielkie kraję, bo awans musi być dla nich ogromnym sukcesem.
Ocena: 5/10

Jakub:

Dużym atutem “Ktheju Tokës” jest mocny wokal, etniczne brzmienia i język narodowy, który w tych czasach można rzadko usłyszeć na ESC. Mimo że nie jest to szczególnie porywająca piosenka, to według mnie jest ona bardzo ciekawa i moim zdaniem jest jedną z najlepszych propozycji jak na ten moment. Raczej nie powinna mieć problemu z wejściem do finału.
Ocena: 9/10

Kacper:

Z początku piosenka całkowicie mi się nie podobała, ale teraz muszę stwierdzić że jest ona magiczna. Te rytmy bardzo mi się podobają i bardzo kojarzą mi się z pięknem Albanii. Sama wokalistka jak i jej występ wyglądają znakomicie. Jonida wygląda i brzmi jak Królowa Egiptu. Mam nadzieję, że Albania kolejny raz znajdzie się w finale!
Ocena: 8/10

Joanna (redaktorka PFE):

Jestem wielką fanką albańskiej propozycji! Chociaż śledząc FiK miałam inną faworytkę, to nie jestem zawiedziona tym wyborem. Mocny, emocjonalny utwór, przede wszystkim ciekawy i wyróżniający. Elementy etniczne w “Ktheju Tokës” i język albański jeszcze mocniej wpływają na moją ocenę. Bardzo podoba mi się przekaz tej piosenki, co także czuć w emocjach przekazywanych przez Jonidę. Mam nadzieję, że ta propozycja zostanie doceniona.
Ocena: 10/10

Średnia ocen: 7,6/10

Zapraszamy do śledzenia kolejnych części serii Pod Lupą!

Komentarze z Facebooka