Po tym jak MARUV nie została ostatecznie reprezentantką Ukrainy na Eurowizji, pomimo swojej wygranej w Vidbirze, a wokół krajowego nadawcy pojawiła się otoczka upolityczniania wyboru reprezentanta kraju, rozpoczęto spekulacje co do dalszych działań UA:PBC. Rozważano wycofanie się Ukrainy z Eurowizji 2019, co potwierdzały doniesienia o konsultacjach Ukraińców z EBU i prawnikami, a także brano pod uwagę możliwość wysłania uczestników preselekcji, którzy zajęli kolejne miejsca za MARUV.

Zdobywczynie 2. miejsce w preselekcjach, Freedom Jazz, odmówiły reprezentowania Ukrainy wczoraj. Propozycję otrzymała też grupa KAZKA, która z piosenką “Apart” zajęła 3. miejsce; zespół dziś zaprzeczył jakoby miał zamiar jechać w ukraińskich barwach do Tel Awiwu, jednak ogłosił, że z chęcią będzie walczył na Eurowizji w przyszłości.

Chcemy i byłby to dla nas honor, by reprezentować Ukrainę na Eurowizji. Wkładamy dużo energii, zaangażowania i czasu dla tego pragnienia. To po to wzięliśmy udział w narodowych preselekcjach, ale nie potrzebujemy wygranej w takiej cenie. Nasza misja to jednoczenie ludzi przy użyciu muzyki, a nie sianie dysonansów. Zatem, nasza odpowiedź na propozycję UA:PBC brzmi: nie pojedziemy na Eurowizję w 2019 roku. Mimo to nie porzucimy naszego głównego celu – pokazania światu ukraińskiej kultury. Jesteśmy gotowi by reprezentować Ukrainę za rok, gdybyśmy zostali wybrani. W międzyczasie idziemy na przód i czekamy na Was wszystkich na naszych koncertach na całym świecie.

Pomimo braku oficjalnego zaproszenia, reprezentowania Ukrainy odmówiła dziś także grupa Brunettes Shoot Blondes, która z piosenką “Houston” zajęła 4. miejsce w Vidbirze.

View this post on Instagram

Ми хочемо i мали б за честь представляти Україну на Євробаченні. Ми вклали в це бажання багато сил, енергії, часу. Ми за цим йшли на Нацвiдбiр. Але нам не потрібна перемога будь-якою ціною. Наша місія — об'єднувати людей своєю музикою, а не сіяти розбрат. Тому на пропозицію НСТУ у нас є чітка відповідь: ми не поїдемо в 2019 році на Євробачення. У той же час ми не відмовляємося від своєї головної мети — нести українську культуру світові. Ми готові представити Україну на конкурсi в наступному році, якщо нас оберуть. А поки ми рухаємося далі і чекаємо всіх вас на наших концертах усiм свiтом.

A post shared by KAZKA (@kazka.band) on

Tym samym spośród finalistów Vidbiru potencjalnymi reprezentantami Ukrainy na Eurowizji 2019 mogą zostać YUKO lub Anna Maria. Obie opcje jednak można traktować za mało prawdopodobne, ponieważ również zostały źle potraktowane w preselekcjach. Duet Anna Maria został doprowadzony do płaczu na scenie po dociekaniu jego pochodzenia, a w finale Jamala tłumaczyła dziewczynom, że Krym znajduje się pod nielegalną okupacją.

Czekamy zatem na oficjalne oświadczenie ze strony Ukraińców. Bardzo możliwe jest wycofanie się kraju z tegorocznej Eurowizji. Nieoficjalnie wiadomo, że przed wysłaniem propozycji do Freedom Jazz i KAZKI, UA:PBC kontaktowało się z prawnikami oraz EBU.

źródła: eurovoix.com, facebook.com

Komentarze z Facebooka