W czasie specjalnej konferencji, która odbyła się dziś o 13:00, Telewizja Polska ogłosiła miasto-gospodarza 17. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Po zeszłorocznej wygranej Roksany Węgiel, która w Mińsku zwyciężyła z piosenką “Anyone I want to be”, TVP wygrała prawo do organizacji konkursu w Polsce w 2019 roku. Spekulowano nad potencjalnym miejscem, a dziś odsłonięto karty! Eurowizja Junior 2019 odbędzie się w GLIWICACH!

Eurowizja Junior 2019 odbędzie się 24 listopada Arenie Gliwice, która może pomieścić do 13 tysięcy widzów.Pod uwagę brano także Szczecin i Toruń. W styczniu szef EBU Noel Curran na antenie TVP Info ogłosił, że gospodarzem będzie Kraków: była to fałszywa informacja. Pocztówki prezentujące uczestników konkursu zostaną nagrane na całym Śląsku. Do tej pory udział w Eurowizji Junior potwierdziły: Australia, Francja, Gruzja, Holandia, Irlandia, Polska i Rosja, a potwierdzeń możemy się spodziewać od Armenii, Białorusi, Malty i Włoch. W zeszłorocznej edycji udział wzięła rekordowa liczba 20 krajów!

Jon Ola Sand z EBU powiedział:

Jesteśmy szczęśliwi, by ogłosić, że Gliwice będą gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019. Show w Mińsku było spektakularne i nie mamy wątpliwości, że TVP stworzy równie wspaniałe wydarzenie; na fali ich zeszłorocznej wygranej. Tak samo wspaniale jak po otrzymanej ofercie nie do przebicia, wspaniale jest też widzieć zeszłorocznego zwycięzcę w roli gospodarza i wierzymy, że zespół TVP włoży tyle samo pasji, otwarcia i zabawy w planowanie koncertu w listopadzie. 

Zachęcamy do prześledzenia historii Eurowizji Junior od jej początku w 2003 roku TUTAJ oraz krótkiej historii polskich startów TUTAJ!

Polska na Eurowizji Junior zadebiutowała w 2003 roku i przez dwa pierwsze lata zajmowała ostatnie miejsce. Następnie wycofała się ze stawki na 11 lat i powróciła do konkursu w 2016 roku. Reprezentantka Polski Olivia Wieczorek zajęła w Valletcie 11. miejsce, a rok później w Tbilisi Alicja Rega wywalczyła 8. miejsce. Do Mińska TVP wybrała wewnętrznie zwyciężczynię The Voice Kids Roksanę Węgiel. Z piosenką “Anyone I want to be” zdobyła 79 punktów (7. miejsce) od międzynarodowych jurorów i 136 punktów w głosowaniu online. Z sumą 215 punktów wygrała Eurowizję Junior 2018!

źródła: eurovoix.com, eurowizja.org, dziennikeurowizyjny.pl, zdjęcia: junioreurovision.tv

Komentarze z Facebooka