Pod Lupą to kolejna edycja naszych artykułów, w której skupiamy się na artystach występujących podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym roku przybliżymy Wam reprezentantów, którzy w 2019 roku o zwycięstwo powalczą w Tel-Awiwie. Poznacie tutaj artystów, ich piosenki, a także przeczytacie opinie o ich propozycjach!

Chorwacja brała udział w Eurowizji jako część Jugosławii, w latach 1961-91, a zwycięska piosenka zespołu Riva z 1989 roku pochodziła właśnie z tej części dawnej Jugosławii. Jako odrębny kraj Chorwacja pojawiła się na Eurowizji w 1993 roku, a pierwsza dekada ich startów była najbardziej udana: dwukrotnie zajęli 4. miejsce, co stanowi ich najlepszy wynik. W Lizbonie kraj reprezentowała Franka Batelić z utworem “Crazy”, lecz w półfinale zajęła 16. miejsce i nie awansowała do Wielkiego Finału.

Roko
źródło: eurovision.tv

Roko Blažević urodził się w 2001 roku w Splicie w Chorwacji. Pochodzi z muzykalnej rodziny: oboje jego rodziców to wykształceni muzycy. Potrafi on grać na fortepianie i organach. W wieku 12 lat dołączył do lokalnego zespołu wokalnego i od tamtej pory małymi kroczkami rozwijał swoją karierę. Wystąpił na Imagine Belgium Festival w Brukseli, a także pod koniec 2018 roku wziął udział w talent show Zvjezde, w którym jego mentorem był Jacques Houdek. W finale zaśpiewał utwór “The winner takes it all” i zajął 2. miejsce. Roko wystąpił również w serbskim programie Pinkove Zvezdice, który wygrał.

W 2019 roku HRT ogłosiła powrót preselekcji Dora. Do konkursu, który wyłonić miał reprezentanta Chorwacji w Tel Awiwie, Roko zgłosił się z piosenką “The Dream”. Jej autorami są: Charlie Mason, Andrea Čubrić i Jacques Houdek, który reprezentował kraj na Eurowizji 2017, zajmując na niej wysokie 13. miejsce, najlepsze dla Chorwacji od wielu lat. Chłopak wygrał zarówno głosowanie regionalnych komisji jurorskich, jak i telewidzów i z sumą 24 punktów zwyciężył chorwackie preselekcje. W Tel Awiwie “The Dream” usłyszymy w II połowie II półfinału.

Po wygranej w konkursie została stworzona wersja piosenki w całości po chorwacku – “Heroj”. Roko ogłosił także, że koncepcja występu w Izraelu będzie podobna, a motyw skrzydeł zachowany.

Oto opinie naszych czytelników i redaktorów oraz ich oceny utworu „The dream”!

Kacper:

Bardzo teatralny utwór, ale mimo to moim zdaniem skrzydła w tym występie są niepotrzebne i dodają tylko elementu kiczu – kiczu, który kojarzy się nam z Eurowizją z lat 2000 – 2010, a i tak bez nich piosenka brzmi jak wzięta z tamtych lat.

Ocena: 4/10

Szymon:

Nie podoba mi się. Piosenka jest nudna oraz brzmi, jakby była z poprzedniej dekady. Nie spodobały mi się także skrzydła przy stroju wokalisty. Sprawiają, że występ wygląda kiczowato. Na plus jedynie wokal. Niestety, ale nie wróżę Chorwacji sukcesu w tym roku.

Ocena: 3/10

Kamil (redaktor PFE):

Wprowadziłbym do tego występu jedną zmianę: zrzucenie tych skrzydeł. Od razu przed oczami staje mi kiczowaty występ Azerbejdżanu w 2008 roku. Roko jest bardzo utalentowany, o czym świadczy jego wokal. Piosenka jest przeciętna, choć bardzo mi się podoba i kojarzy mi się lekko z Gruzją 2017. Słychać też, że wyszła spod pióra Jacquesa Houdeka. Nie sądzę, żeby się sprawdziła w Tel Awiwie, a na pewno nie pod względem wizualnym. Nie mniej życzę Chorwacji jak najlepiej!

Ocena: 8/10

Kuba (redaktor PFE):

Po prostu NIE. Nudna, zapętlająca się w kółko piosenka, która mogłaby osiągnąć sukces 20 lat temu. Sam strój – bardzo kiczowaty, wokalista – z bardzo irytująca ekspresją na twarzy i po prostu średnim wokalem. To chyba będzie kolejny brak awansu dla Chorwacji.

Ocena: 2/10

Dawid:

Myślę, że Chorwacja ma szansę się uratować jeśli zrealizuje te trzy punkty: Roko zaśpiewa CAŁĄ piosenkę w ojczystym języku, ktoś spali te jego tandetne skrzydła i piosenka zostanie przekształcona tak, aby nie była calutka przekrzyczana jednym zdaniem. Bardzo to staromodne i nijakie. Chorwacja na 99.9% ominie finał w tym roku.

Ocena: 3/10

Mateusz:

Mi się podoba. Roko ma świetny głos, piosenka jest dobra, jeżeli zmieni staging to Chorwacja może trafić do finału, chociaż wydaje mi się, że raczej będzie drugie NQ z rzędu dla tego kraju.

Ocena: 7/10

Dawid:

Wyjęty z generatora ballad “asłuchalny” i bez jakiejkolwiek wartości twór. Nie mam pojęcia, czym kierowali się Chorwaci przy wyborze.

Ocena: 1/10

Średnia ocen: 4,0/10

Zapraszamy do śledzenia kolejnych części serii Pod Lupą!

Komentarze z Facebooka