Pod Lupą to kolejna edycja naszych artykułów, w której skupiamy się na artystach występujących podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym roku przybliżymy Wam reprezentantów, którzy w 2019 roku o zwycięstwo powalczą w Tel-Awiwie. Poznacie tutaj artystów, ich piosenki, a także przeczytacie opinie o ich propozycjach!

   Łotwa to jedno z tych państw, które nie musiało długo czekać na zwycięstwo od czasu debiutu w Konkursie Piosenki Eurowizji. Łotysze pierwszy raz uczestniczyli w konkursie w 2000 roku, a reprezentował ich wówczas dość popularny w Europie zespół „Brainstorm” z piosenką „My Star”. Łotwa zajęła wtedy wysokie 3 miejsce w finale. Dwa lata później w 2002 roku Marie N. odniosła zwycięstwo zdobywając 176 punktów, dzięki czemu kolejna Eurowizja odbyła się w Rydze. Ostatni duży sukces osiągnęła burkińsko-łotewska piosenkarka Aminata z utworem „Love Injected”. Łotwa weszła do finału po 6 latach porażek, a Aminata zajęła 6 pozycję. W zeszłym roku państwo reprezentowała Laura Rizzotto. Jej piosenka „Funny Girl” niestety nie uzyskała dostatecznej ilości punktów, ale wejść do finału. W tym roku Łotwę będzie reprezentować duet o nazwie Carousel.

   Zespół Carousel wygrał piątą edycję „Supernova”. Tym razem liczyły się nie tylko głosy jury i telewidzów, ale było również głosowanie internetowe, głosowanie w serwisie Spotify i głosowanie w centrum handlowym „Alfa”. Carousel zajął pierwsze miejsce wśród jury, telewidzów i głosowaniu online, co ostatecznie zagwarantowało im zwycięstwo.

   Carousel to zespół składający się z dwóch osób – wokalistki o imieniu Sabīne Žuga i gitarzysty Mārcisa Vasiļevskisa. Duet działa wspólnie od 2015 roku i wykonuje muzykę w klimatach jazzu, indie pop oraz bluesa. W zeszłym roku Mārcis współtworzył utwór dla Ritvarsa pt. „Who’s Counting”, który brał udział w łotewskich preselekcjach, a Sabīne była wówczas chórzystką na scenie. W tym roku postanowili razem spróbować swoich sił w preselekcjach do Eurowizji. W Tel Awiwie wykonają utwór „That Night”. Pojawią się w pierwszej połowie drugiego półfinału i będą rywalizować z takimi państwami jak Szwecja, Dania i Rosja.

Oto opinie naszych czytelników i redaktorów oraz ich oceny utworu „That Night”!

Mateusz

Jedna z moich ulubionych piosenek w tym sezonie! Mega się cieszę z ich zwycięstwa, indie pop to jeden z moich ulubionych gatunków muzyki. Występ w telewizji wyglądał nienagannie, to samo można powiedzieć o głosie wokalistki. Ogółem wszystko na scenie pięknie współgrało i przyniosło zwycięstwo. Mimo, iż Łotwa trafiła do “trudniejszego” półfinału, mam nadzieję, że wystąpią w sobotnim koncercie. Póki co najlepsza piosenka.

Ocena: 10/10

Dawid

Prosta, nieprzekombinowana piosenka, która ma w sobie coś uroczego, co powoduje, że mam ją ochotę słuchać kolejny raz i kolejny. Występ na żywo jest bardzo dobry (zarówno od strony wizualnej, jak i wokalnej) Mimo, że Łotwa jest w drugim półfinale to mam nadzieję, że uda jej się jakoś prześlizgnąć do finału z pomocą jury.

Ocena: 7/10

Kamil (redaktor PFE):

Chyba jedyny słuszny wybór, który mógł się zadziać na Łotwie. Przyjemnie i sympatycznie, ale i tak słabo. Jest to nowoczesne i na pewno przykuje uwagę, ale chyba się nie sprawdzi pod kątem punktacji jury i widzów. W porównaniu do poprzednich lat, kiedy Łotwa też stawiała na mocno alternatywną twórczość, tym razem jest znacznie słabiej. Życzę Łotyszom jak najlepiej, natomiast podobnie jak w przypadku Słowenii, Europa może się lekko znudzić tym występem.

Ocena: 7/10

Kacper

Bardzo klimatyczna, nastrojowa piosenka. Zdecydowanie można się w niej zasłuchać. Skromny akompaniament pomaga skupić się na magicznym wokalu.

Ocena: 5,5/10

Sebastian

Ładna, spokojna, klimatyczna piosenka. Przyjemnie się jej słucha, ale moim zdaniem jest zbyt nudna. Myślę, że jurorzy mogą to kupić, ale o głosy widzów będzie już ciężej.

Ocena: 6,5/10

Kuba (redaktor PFE):

CUDOWNE! Kolejna piosenka w tym roku, która zabiera słuchacza gdzieś. Która ma swoje własne życie i historię. Jak widać nie trzeba spektakularnych efektów, by odnieść sukces. Głos wokalistki – perfekcyjny, sam klimat broni się sam w sobie, a całość przepięknie współgrała z prezentacją sceniczną. Pora na przełamanie i awans do finału dla Łotwy.

Ocena: 10/10

Katarzyna

Mega mi się podoba. Niby nic takiego, ale jednak.

Ocena: 8/10

Natalia

Piosenka przyjemna, prosta i klimatyczna, ale sądzę, że większość ludzi posłucha ją raz i zapomni. Podejrzewam, że jury ją dobrze oceni, ale widzowie mogą się zanudzić. Brakuje tu pewnej magii, którą miał np. Salvador Sobral. Obawiam się, że Łotwa ponownie nie wejdzie do finału w tym roku.

Ocena: 5/10

Roksana (redaktor PFE):

Ma to swoją magię i klimat. Utwór bardzo przyjemny, z dobrym wokalem i stagingiem, który ,,przenosi nas gdzie indziej, w inne czasy”. Nie jestem jednak pewna awansu, bo drugi półfinał wydaje się trudniejszy.

Ocena: 7/10

Średnia ocen: 7,33/10

Zapraszamy do śledzenia kolejnych części serii Pod Lupą!

Komentarze z Facebooka