Międzynarodowe media podały informację, że Al Bano otrzymał zakaz wjazdu na Ukrainę z powodu prorosyjskich poglądów. Dołączył zatem na listę 147 osób z takim zakazem. 75-latek największą popularność zdobył wraz z Rominą Power w latach 80-tych, a ich przeboje do tej pory są popularne w krajach byłego bloku wschodniego.

Jak podaje portal tellerreport.com, Ukraińcy wpisali Al Bano, a właściwie Albano Carrisi, na czarną listę 147 osób, którzy swoją postawą szkodzą Ukrainie, prezentując prorosyjskie upodobania. W wywiadach we Włoszech wyraził poparcie wobec aneksji Krymu i działań Rosji na Morzu Czarnym. Sytuację Minister Kultury Ukrainy nazwał zagrożeniem dla narodowego bezpieczeństwa. Tym samym materiały dotyczące włoskiego piosenkarza będą m.in w mediach, mocno ograniczane.  Na liście znajdują się także m.in. serbski reżyser Emir Kusturica oraz amerykański muzyk Fred Durst.

Al Bano wraz z Rominą Power dwukrotnie reprezentowali Włochy na Konkursie Piosenki Eurowizji. Zarówno w 1976 z “We’ll live it all again”, jak i w 1985 z “Magic, oh magic”, zdobyli 7. miejsce. 

Podobna sytuacja spotkała w 2017 roku reprezentantkę Rosji Julię Samoylovą. W Kijowie miała zaśpiewać piosenkę “Flame is burning”, lecz z powodu poparcia dla działań Władimira Putina i nielegalnego w oczach Ukraińców, wjazdu na Krym po aneksji w 2014 roku, otrzymała zakaz wjazdu na Ukrainę. Nie udało się doprowadzić do kompromisu i ostatecznie Julia na Eurowizję 2017 nie pojechała. Zaoferowano jej jednak udział w konkursie w Lizbonie. W półfinale zaśpiewała utwór “I won’t break” i odpadła, zajmując 15. miejsce. Stanowi to jedyną porażkę Rosji w półfinale i jednocześnie jej najgorszy wynik.

Po tym jak dowiedzieliśmy się, że MARUV, zwyciężczyni ukraińskich preselekcji do Eurowizji 2019, odmówiła podpisania kontraktu i wyjazdu w barwach swojego kraju do Tel Awiwu, pojawiły się spekulacje o dalszym udziale Ukrainy w konkursie. Ostatecznie oświadczono, że na fali krytyki wylanej na Ukrainę po politycznym potraktowaniu MARUV oraz rezygnacji innych finalistów preselekcji kraj NIE WEŹMIE UDZIAŁU W EUROWIZJI 2019. Zmniejsza to liczbę uczestników 64. Konkursu Piosenki Eurowizji do 41 państw.

Co sądzicie o zaistniałej sytuacji?

źródło: tellerreport.com

Komentarze z Facebooka