Pod Lupą to kolejna edycja naszych artykułów, w której skupiamy się na artystach występujących podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym roku przybliżymy Wam reprezentantów, którzy w 2019 roku o zwycięstwo powalczą w Tel-Awiwie. Poznacie tutaj artystów, ich piosenki, a także przeczytacie opinie o ich propozycjach!

Niemcy zadebiutowały na Eurowizji w jej pierwszej edycji w 1956 roku i od tamtej pory wzięły udział we wszystkich edycjach oprócz 41. Konkursu w 1996 roku. Pierwsze zwycięstwo przyniosła im w 1982 roku Nicole z utworem “Ein bißchen Frieden”, a kolejne Lena z “Satellite” w 2010 roku. Zeszłoroczne Unser Lied z maksymalnym wynikiem 36 punktów wygrał Michael Schulte z balladą “You let me walk alone”. W Lizbonie jury przyznało mu 204 punkty (4. miejsce), a widzowie 136 punktów (6. miejsce). Suma 340 punktów postawiła go na 4. miejscu, najlepszym dla Niemiec od 2010 roku.

S!sters
źródło: eurovision.tv

Duet S!sters składa się z Carlotty Truman i Laurity Spinelli. Carlotta urodziła się w październiku 1999 roku w rodzinie brytyjskiego pochodzenia i pierwsze sukcesy muzyczne osiągała już jako dziecko: dostała się do finału programów Das Supertalent 2009 The Voice Kids 2014, w którym zajęła 2. miejsce.  Z kolei mama Laurity, również wokalistka, pochodzi z Filipin. Druga z dziewcząt urodziła się w 1992 roku i też stawiała swoje pierwsze kroki na scenie jako dziecko, dochodząc do półfinału programu Star Search. Występowała także jako chórzystka na koncertach m.in. Leny i Sarah Connor.

S!sters uczestniczyły w tworzeniu piosenek na Eurowizję 2019. Ostatecznie zgłosiły się do Unser Lied, niemieckich preselekcji, z utworem “Sister”, który pierwotnie został zgłoszony do szwajcarskich eliminacji. Piosenkę napisali: Laurell Barker (współautorka piosenek reprezentujących w tym roku również Wielką Brytanię i Szwajcarię), Marine Kaltenbacher, Tom Oehler i Thomas Stengaard. W finale Unser Lied für Israel, który odbył się 22 lutego, S!sters wystąpiły jako ostatnie w kolejności. W głosowaniu 100 fanów Eurowizji zajęły 5. miejsce, lecz zwyciężyły w głosowaniu międzynarodowego jury oraz w głosowaniu telewidzów, którzy przyznali im ponad 93 tysiące głosów.

Oto opinie naszych czytelników i redaktorów oraz ich oceny utworu “Sister”!

Kacper:

Od razu polubiłem niemiecką piosenkę. Niemal zawsze urzekają mnie takie festiwalowe klimaty. Podoba mi się cały koncept, jednak mam nadzieję, że pojawi się w stagingu coś jeszcze, co bardziej przykuję uwagę widza.

Ocena: 7,5/10

Kamil (redaktor PFE):

Z pewnością Niemcy nie wysyłają w tym roku niczego odkrywczego, natomiast jest to bezpieczny start. Utwór wpada w ucho, jest emocjonalny i wizualnie prezentuje się dobrze. Pomimo tego, że piosenka nie jest oparta na realnych doświadczeniach i została dobrana do nowo utworzonego duetu, to jednak czuć emocje jej wykonawczyń. Wokalnie jest to poprawny występ, dlatego głosy jurorów mogą nas zaskoczyć. Nie byłem przekonany co do tego wyboru, gdyż niemieckie preselekcje były mocne, ale już rozumiem, dlaczego S!sters miały tak dobry odbiór!

Ocena: 8,5/10

Dawid:

Męczące i nużące. Wykrzyczane frazesy okraszone nawet niezłym instrumentalem (szczególnie w refrenie).

Ocena: 4/10

Kuba (redaktor PFE):

Chyba nie przeboleję wyboru akurat tej piosenki, kiedy w samych preselekcjach było wiele innych i o niebo ciekawszych propozycji. Odrzucona propozycja dla Szwajcarii trafiła do Niemiec i wygrała całe preselekcje. Instrumentalna część piosenki jest bardzo wciągająca i przyjemna dla ucha, ale wokale nie pasuje do siebie kompletnie wraz z „rozwojem” piosenki. Ostatniego miejsca w finale nie zajmą, ale nie wróżę też Niemcom podbicia zeszłorocznego top 10.

Ocena: 6/10

Roksana (redaktorka PFE):

Wybór nie taki zły. Wirujący podest wygląda całkiem ciekawie. Tytuł i tekst piosenki nie są może zbyt odkrywcze, ale dobrze się tego słucha. Kompozycyjnie – pojawiają się fajne wstawki: taka niby pozytywka i zmienna atmosfera.

Ocena: 7/10

Sebastian:

Kiepski wybór naszych sąsiadów. Moim zdaniem, piosenka Aly miałaby dużo większe szanse na wysokie miejsce w finale. Ogólnie kompozycja nie jest zła. Dosyć przyjemnie się jej słucha, lecz niestety jest także nużąca. Nie widzę tego wyżej niż 20 miejsce.

Ocena: 6,5/10

Mateusz:

Niespodzianka na plus. Piosenka ta zmienia się z takiej powolnej na dynamiczną. Nie mam zarzuceń co do wokali. Świetnie się uzupełniają. Instrumental na końcu – bomba. Niemcy mogą nas zaskoczyć.

Ocena: 10/10

Kacper (redaktor PFE):

Miałem zupełnie innych faworytów w niemieckich preselekcjach, jednak utwór “Sister” uważam za dobry. Świetna prezentacja sceniczna, super głosy, no i ładne kobiety. Szkoda tylko, że obie panie tak naprawdę nie są siostrami..

Ocena: 7,5/10

Kuba (redaktor PFE):

O ile trzeba przyznać że “siostry” wokalnie dają radę, o tyle piosenka jest bardzo chaotyczna. Mimo że brzmi to całkiem nieźle, nie mogę oprzeć się wrażeniu że brak w niej pewnej spójności i czuć tu niewykorzystany w pełni potencjał. O wysokie miejsce w finale może być ciężko, ale myślę że przy dobrym stagingu miejsce w pierwszej 15 jest realne.

Ocena: 6,5/10

Średnia ocen: 7,06/10

Zapraszamy do śledzenia kolejnych części serii Pod Lupą!

Komentarze z Facebooka