Anne-Marie David urodziła się w 1952 roku, a w latach 70-tych oczarowała europejskich widzów i ekspertów muzycznych, wygrywając dla 🇱🇺Luksemburga Eurowizję 1973 z piosenką “Tu te reconnaîtras”i zdobywając 3. miejsce dla 🇫🇷Francji z “Je suis l’enfant soleil” w Jerozolimie w 1979 roku. Mieliśmy przyjemność zadać jej kilka pytań, dotyczących jej spojrzenia na Eurowizję obecnie i wspomnień z konkursu w przeszłości! Czy wzięłaby w nim udział, gdyby Luksemburg powrócił po ponad ćwierć wieku nieobecności? Zapraszamy do czytania!
PFE: Od ostatniego udziału Pani w Konkursie Piosenki Eurowizji minęło niemal 40 lat. Konkurs zmienił się w tym czasie ogromnie, ale czy uważa Pani, że jest w lepszej formie obecnie niż w latach 70-tych?
Anne-Marie: Cóż, jest to trudne do porównania. Jest wiele rzeczy, których zmiany żałuję; wprowadziły one konkurs w coś opartego o show – światła itd. Zatem każdy kraj szuka dobrej osoby do wyeksponowania na scenie bardziej niż dobrego interpretatora i dobrej piosenki. Efekty i światła chowają marność piosenek.
Opuściliśmy wiele istotnych rzeczy:
– orkiestrę symfoniczną wymieniliśmy na światła i efekty. Fajnie, może mi się to podobać, ale dla mnie nie jest to konkurs piosenki, jeśli wszystkie efekty przykuwają uwagę. Jestem pewna, że wśród wszystkich uczestników, nie ważne z jakiego kraju, mały odsetek z nich mógłby zaśpiewać na żywo z orkiestrą, bez efektów. Tylko ty, twoja piosenka i orkiestra… wtedy twoja piosenka musi być mocna!
– śpiewanie w języku ojczystym; kiedy są emocje, a słowa mają przesłanie oraz wykonawca przekazuje to w dobry sposób, jesteś dotknięty i poruszony!
– i głosy! O mój Boże! Nie wierzę, że to jest sprawiedliwa forma decydowania!
Jeśli wszystko to zostawilibyśmy do dzisiaj, głęboko wierzę, że powinien być konkurs na show i konkurs piosenki. Oba mogłyby zainteresować dużą publikę.
PFE: Wygrała Pani Eurowizję w barwach Luksemburga, kraju, który nie brał udziału w konkursie po 1993 roku. Gdyby powrócił i poprosił Panią o ponowną reprezentację, czy wzięłaby Pani udział w Eurowizji w XXI wieku?
Anne-Marie:  To był dla mnie wielki zaszczyt, by reprezentować Luksemburg i zawsze będę im za to wdzięczna. Zależnie od tego, czego by ode mnie oczekiwali: rodzaju piosenki, byłaby dumna by ich ponownie reprezentować… to oczywiste. 1973 to mój rok na zawsze i 3. miejsce w 1979 również jest moje na zawsze – Powrót na Eurowizję byłby po prostu nowym wyzwaniem!
PFE: Czy ma Pani jakieś zabawne wspomnienia z Eurowizji?
Anne-Marie: Multum! To nie do końca zabawne, ale w 1973 roku, w dzień próby generalnej, chłopak z obsługi pokojowej wylał na mój żółty strój śniadaniową kawę! Musiałam kupić moją słynną, czerwoną sukienkę, w czasie, gdy w luksemburskich sklepach działał Interpol [międzynarodowa organizacja walcząca z przestępczością – przyp. red.], a wielu terrorystów zatrzymano na granicach z bombami. To był rok pierwszego występu Izraela, który reprezentowała moja przyjaciółka Ilanit, tuż po wydarzeniach z Monachium… [zabójstwo izraelskich sportowców na Igrzyskach w Monachium w 1972 roku, dokonane przez organizację Czarny Wrzesień – przyp. red.] Zabawne sytuacje wiązały się też z moim męsko brzmiącym nazwiskiem David!
PFE: Czy wciąż słucha Pani którejś z piosenek, które były konkurencją w 1973 lub 1979?
Anne-Marie: Tak, Słucham kilku, a niektóre śpiewam czasem na eurowizyjnych imprezach, gdy jestem gościem!
PFE: Czy mogłaby Pani wskazać swojego ulubionego zwycięzcę Eurowizji z kilku ostatnich lat?
Anne-Marie: NUMEREM JEDEN dla mnie jest Conchita Wurst! Piosenka, historia, mnóstwo emocji i świetny wykonawca!
PFE: Na koncercie “Eurovision: Greatest Hits” w 2015 roku, oprócz swojej zwycięskiej piosenki, zaśpiewała Pani “Hallelujah” – utwór, który wygrał z Panią w 1979 roku. Czy jest to Pani ulubiona piosenka eurowizyjna, a może ma Pani innych faworytów?
Anne-Marie: Mam wiele piosenek, które uwielbiam z wielu powodów… “Hallelujah” jest jedną z nich. Faktycznie, lubię wszystkie eurowizyjne piosenki, których melodię jestem w stanie zaśpiewać!
PFE: Czy kiedykolwiek była Pani w Polsce? Może ma Pani swoich ulubionych polskich artystów, a nawet i eurowizyjne występy?
Anne-Marie: Nigdy! Chciałabym przyjechać, więc zaproście mnie na koncert! Wiem, że mam wielu fanów w Polsce!
PFE: Czego powinniśmy życzyć Pani na przyszłość?
Anne-Marie: Żebym utrzymała głos tak długo, jak to możliwe i przyjechała do Polski!
Życzymy Anne-Marie David wszystkiego, co najlepsze i jesteśmy wdzięczni za tak wspaniały wywiad!

Komentarze z Facebooka