Pod Lupą to kolejna edycja naszych artykułów, w której skupiamy się na artystach występujących podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym roku przybliżymy Wam reprezentantów, którzy w 2019 roku o zwycięstwo powalczą w Tel-Awiwie. Poznacie tutaj artystów, ich piosenki, a także przeczytacie opinie o ich propozycjach!

Litwa na Eurowizji zadebiutowała w 1994 roku, zajmując ostatnie miejsce z 0 punktów. Kolejne lata nie przyniosły jej sukcesów. Najlepszy wynik, 6. miejsce, przyniósł jej zespół LT United w 2006 roku, a kolejny wynik w top 10 w 2016 roku zdobył Donny Montell. W Lizbonie Litwę reprezentowała Ieva Zasimauskaitė z balladą “When we’re old”. W półfinale zajęła 9. miejsce, awansując do Wielkiego Finału, w którym jury dało jej 90 punktów (11. miejsce), a telewidzowie – 91 punktów (10. miejsce). Suma 181 punktów postawiła Litwinkę na 12. miejscu.

Tegoroczne preselekcje Eurovizijos atranka wygrał 28-letni Jurij Veklenko, posługujący się także pseudonimem Jurijus. Wygrał we wszystkich rundach selekcji zarówno głosowanie jury, jak i telewidzów. Urodził się 6 lipca 1990 roku w Kłajpedzie. Muzyka zawsze była jego pasją; wziął udział w wielu projektach muzycznych, m.in. dwóch pierwszych sezonach programu Lietuvos talentai. Studiował jednak nauki w dziedzinie rekreacji i turystyki na Uniwersytecie Kłajpedzkim. Mieszka jednak w Litwie.

W 2012 roku wystartował w litewskich preselekcjach z piosenką “Tu ne viena”, lecz odpadł już w półfinale. Zgłosił się także do konkursu w 2014 roku, lecz na pierwszych eliminacjach został wyeliminowany po wykonaniu coveru piosenki “Standing still”, z którą Roman Lob reprezentował Niemcy w 2012 roku. Pojechał na Eurowizję do Wiednia w 2015 roku: wystąpił, towarzysząc Monice Linkytė i Vaidasowi Baumili. Z kolei w preselekcjach w 2017 roku wsparł wokalnie drag queen Lolitę Zero w piosence “Get frighten”. W Tel Awiwie Jurij wystąpi w drugiej połowie drugiego półfinału!

Oto opinie naszych czytelników i redaktorów oraz ich oceny utworu „Run with the lions”!
Kacper:
Przyjemna propozycja z łatwo wpadającym w ucho refrenem, zaś ten przypomina mi brytyjską piosenkę ,,Bigger than us”. Nie wróże Jurijusowi sukcesu w Izraelu, ale przynajmniej jego utwór nie obniży poziomu stawki półfinałowej.
Ocena: 6,5/10
Kuba (redaktor PFE):
Litwa wystawiła w tym roku zwyczajną i po prostu przyzwoitą piosenkę. Zeszłorocznego wyniku raczej nie powtórzą, ale na pewno nie wybrali jakiejś wielkiej tragedii.
Ocena: 5/10
Sebastian:
Dobra propozycja. Nie jest to coś specjalnego, ale nie jest to też zła piosenka. Czy wystarczy to na awans? Moim zdaniem – nie.
Ocena: 7/10
Mateusz:
Litwa wybrała dobrze, ale nie najlepiej. Piosenka może i nie jest bardzo dobra, ale udało mi się jej posłuchać bez wstrętu. Wokal świetny, ale te wysokie partie mógł już sobie darować. Refren bardzo łatwo zapamiętać. Uważam, że Litwa mimo wszystko nie wejdzie do finału, ponieważ ich półfinał jest za mocno obstawiony.
Ocena: 7/10
Kamil (redaktor PFE):
Nie rozumiem niechęci do litewskiej propozycji. Prosta, chwytliwa kompozycja, bardzo dobrze zaprezentowana na żywo, posiadająca ciekawy tekst. Wokalnie Jurijus wypada bardzo dobrze. Przyzwoity występ może dać Litwie awans, ale nie powtórkę z sukcesu. Miło wszystko jej wejście do finału jest bardzo niepewne.
Ocena: 8,5/10
Roksana (redaktorka PFE):
Tegoroczna propozycja Litwy nie jest najgorsza. Taka przyjemna piosenka, z nieskomplikowanym tekstem, która niestety kompletnie nie zapada mi w pamięć. Brakuje w niej efektu “wow”. Może lepszy staging coś tu pomoże, ale awans może być trudny.
Ocena: 5/10
Wojtek (redaktor PFE):
Niezbyt podoba mi się tegoroczna propozycja. Mimo, iż wydaje się nowoczesna, jest dość nudna. Po części może się kojarzyć z Donnym Montelem. Myślę, że to jedyna możliwość, aby Litwa zaistniała w półfinale. Niestety, piosenka sama się nie broni.
Ocena: 3,5/10
Kuba (redaktor PFE):
Co prawda w tegorocznej propozycji Litwy nie ma nic odkrywczego, ale czy przeszkadza to w odbiorze? Absolutnie nie! Piosenka jest chwytliwa, i wpada w ucho po pierwszym przesłuchaniu. Nie jest to najambitniejsze przedsięwzięcie Litwinów na Eurowizji, ale z całą pewnością nie mają się czegoś wstydzić.
Ocena: 7,5/10

Średnia ocen: 6,25/10

Zapraszamy do śledzenia kolejnych części serii Pod Lupą!

Komentarze z Facebooka