Emocje w Holandii po premierze piosenki “Arcade”, z którą Duncan Laurence reprezentował będzie kraj na Eurowizji 2019, sięgają zenitu. 24-letni Holender jest głównym faworytem fanów i bukmacherów do zwycięstwa w Tel Awiwie. Co na ten temat sądzi premier kraju oraz jakich informacji udzieliła holenderska telewizja?

Kanał RTL News informuje, że Holandia jest gotowa, by stać się gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji 2020. Rzecznik nadawcy NPO informuje:

Jest plan odnośnie kluczowych punktów, ale prace rozpoczniemy już dzień po tym, jak Holandia wygra Konkurs Piosenki Eurowizji. Spojrzymy na to wspólnie z EBU! – dodał odnośnie finansowania konkursu.

Nieoficjalnie mówi się o tym, że plan przygotowany na wypadek wygranej Holandii na Eurowizji, NPO przygotowało już w 2014 roku, kiedy The Common Linnets w barwach kraju wywalczyli 2. miejsce. Od tamtej pory Holendrzy wysyłają na konkurs renomowanych artystów, wśród których może znaleźć się zwycięzca Eurowizji. W 2015 roku do Wiednia pojechała znana wokalistka Trintje Oosterhuis, lecz pomimo wysokich oczekiwań i dobrego wyniku wśród jurorów, nie awansowała do finału. Douwe Bob rok później zajął jednak 11. miejsce, a rok później grupa O’G3NE powtórzyła ten sukces. Do Lizbony z kolei pojechał Waylon z zespołu The Common Linnets. Solista z piosenką “Outlaw in ’em” zajął 18. miejsce. Stanowi to dobrą statystykę, zwłaszcza dla kraju, który nie awansował wcześniej do finału przez dziewięć lat z rzędu.

Tegoroczny reprezentant Duncan Laurence spotkał się z niesamowicie ciepłym odbiorem, pomimo tego, że wcale nie jest osobą popularną w Holandii. Dobrze wróżą mu nie tylko fani i sympatycy Eurowizji, czy inni muzycy, lecz także politycy. Premier Holandii Mark Rutte entuzjastycznie wypowiedział się o piosence “Arcade” i ocenił szanse Holandii na wygraną na duże.

Duncan Laurence zajmuje aktualnie 1. miejsce w zakładach bukmacherskich z mocnym wynikiem 21% szans na wygraną. Holender prowadzi także w głosowaniu fanów Eurowizji, którzy są użytkownikami aplikacji My Eurovision Scoreboard. Ma na swoim koncie prawie 90 tysięcy punktów od tysięcy fanów konkursu.

Holandia zadebiutowała w pierwszej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji w 1956 roku. Na przestrzeni lat wygrała konkurs czterokrotnie: w 1957, 1959, 1969 i 1975 roku. Wielokrotnie znajdowała się w czołowej piątce. Po wprowadzeniu półfinałów awansowała do finału tylko raz na dziesięć prób. Złą passę w 2013 roku przełamała Anouk, a rok później The Common Linnets z piosenką “Calm after the storm” zajęli 2. miejsce. Do Lizbony rok temu pojechał Waylon z piosenką “Outlaw in ’em”, z którą zdobył w finale od jury 89 punktów (13. miejsce), a od widzów 32 punkty (19. miejsce). Suma 121 punktów postawiła Holandię na 18. miejscu.

Czy Holandia ma szanse na zwycięstwo w Tel Awiwie? W jakim mieście powinna ugość konkurs za rok w przypadku wygranej?

źródła: esctoday.com, wiwibloggs.com 

Komentarze z Facebooka