Pod Lupą to kolejna edycja naszych artykułów, w której skupiamy się na artystach występujących podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym roku przybliżymy Wam reprezentantów, którzy w 2019 roku o zwycięstwo powalczą w Tel-Awiwie. Poznacie tutaj artystów, ich piosenki, a także przeczytacie opinie o ich propozycjach!

Mołdawia w Konkursie Piosenki Eurowizji zadebiutowała w roku 2005. Pierwszym reprezentantem kraju był wówczas zespół Zdob și Zdub, który na ukraińskiej scenie zajął ostatecznie 6. miejsce w finale. Mołdawia od momentu swojego debiutu nie opuściła ani jednej edycji konkursu, nie awansując z półfinału tylko czterokrotnie – w roku: 2008, 2014, 2015 i 2016. Swój najwyższy wynik (3. miejsce w finale) Mołdawia osiągnęła po feralnej serii trzech niepowodzeń – w roku 2017, dzięki zespołowi SunStroke Project i ich kultowej piosence “Hey, Mamma!”. W zeszłym roku kraj reprezentowała formacja DoReDos, która po awansie do finału z 3. pozycji, ostatecznie uplasowała się w konkursie na miejscu 10. W tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji na izraelskiej scenie w barwach Mołdawii wystąpi Anna Odobescu z utworem “Stay”.

Anna Odobescu, a właściwie Anna Vdovichenko, to urodzona w 1991 roku mołdawska wokalistka. W bardzo młodym wieku straciła ojca, a ukojeniem w tym trudnym momencie stała się dla niej pasja muzyczna. Jest absolwentką Akademii Muzyki, Teatru i Sztuk Pięknych w Kiszyniowie, a także uczestniczką i laureatką wielu konkursów, w tym między innymi białoruskiego festiwalu Slavianski Bazaar (gdzie występowało w przeszłości wielu artystów, których mogliśmy później oglądać na eurowizyjnej scenie). Anna w 2016 roku zajęła na nim 2. miejsce.

Tegoroczny zaszczyt reprezentowania Mołdawii na ESC to nie pierwsze spotkanie artystki z Eurowizją. Anna ubiegała się już o tą rolę, biorąc udział w zeszłorocznej edycji O Melodie Pentru Europa z piosenką “Agony” (utworem o miłości, który Anna, jako młoda mama, śpiewa z myślą o swoim dziecku) i zajmując ostatecznie 5. miejsce w finale preselekcji. Zwycięzcą została wówczas wspomniana już formacja DoReDos.

Aby zostać tegoroczną reprezentantką Mołdawii, Anna musiała przejść przez kilka etapów krajowych preselekcji O Melodie Pentru Europa. Pierwszą rundą były przesłuchania na żywo w studiu telewizyjnym nadawcy TRM. Wówczas spośród wszystkich zgłoszonych propozycji Jury wybrało 10 najlepszych utworów, przyznając uczestnikom od 0-12 punktów, biorąc pod uwagę takie kryteria, jak: linia melodyczna, oryginalność, poziom wokalny i interpretacja. Następnym etapem preselekcyjnym miał być oficjalny półfinał, jednak z powodu małej liczby wyłonionych wcześniej piosenek, zdecydowano, iż odbędzie się tylko runda finałowa (taka sama sytuacja miała miejsce także w poprzednim roku). 

Ostatecznie finał O Melodie Pentru Europa odbył się 2 marca (po przesunięciu jego daty z niedzielnego na sobotni wieczór, podczas którego pierwotnie miał rozgrywać się odwołany wcześniej półfinał preselekcji). O wyborze zwycięzcy zadecydowali widzowie i Jury (waga głosów 50:50). Jedną z faworytek do zwycięstwa była Vera Țurcanu z utworem “Cold”. Artystka powtarzała swój preselekcyjny występ z powodu wcześniejszych problemów technicznych, jednak nie wiele to pomogło, gdyż Vera uplasowała się ostatecznie poza TOP3 – na miejscu 4. Natomiast sama Anna wygrała głosowanie Jury, otrzymując prawie same 12, a widzowie uplasowali ją na miejscu 2. Faworytem publiczności był zaś Maxim Zavidia z utworem “I Will Not Surrender”, który zajął ostatecznie 2. miejsce w całym konkursie preselekcyjnym.

Za tekst i kompozycję tegorocznej propozycji Mołdawii odpowiadają: Thomas Reil, Jeppe Reil, Maria Broberg (uczestniczka programu Idol) i Georgios “Gorgi” Kalpakidis, który ma na koncie kilkadziesiąt piosenek (zarówno jako twórca i współtwórca) biorących udział w różnych eurowizyjnych preselekcjach. “Stay” jest natomiast pierwszym jego utworem, który wywalczył awans i faktycznie pojawi na wielkiej scenie Konkursu Piosenki Eurowizji.

Zarówno preselekcyjny staging do utwory “Stay”, jak i kostium, w którym wystąpiła Anna podczas mołdawskiego O Melodie Pentru Europa, różnią się znacząco od tego, co zobaczymy w maju na eurowizyjnej scenie w Tel Awiwie. Z artystką przy jej występie współpracować będą chłopaki z zespołu SunStroke Project, natomiast wokalnie wesprze ją trzyosobowy chórek: Mihaela Andrei, Andrei Ștefăneț i Andreea Portarescu. 

Tegoroczna propozycja Mołdawii to klasyczna ballada o tematyce miłosnej, ale w porównaniu do piosenki Anny z mołdawskich preselekcji 2018 nie mówi już o miłości matki do dziecka, ale o relacji damsko-męskiej, co prezentuje również oficjalny teledysk do utworu “Stay”. Jego twórcami są duet Oleg & Ina Butnaru oraz Butnaru Films Production. Klip został stworzony tylko w 24 godziny i utrzymany jest w klimacie klasycznej telenoweli.

Piosenkę Anny Odobescu “Stay” usłyszymy w pierwszej połowie drugiego półfinału, który odbędzie się 16 maja 2019 roku. Mołdawia w tym roku o awans do finału powalczy m.in. z reprezentantem Szwajcarii – Lucą Hännim, Sergeyem Lazarevem z Rosji, zwycięzcą szwedzkiego Melodifestivalen – Johnem Lundvikiem, a także występującą w barwach Norwegii formacją Keiino.

Oto opinie naszych czytelników i redaktorów oraz ich oceny utworu “Stay”!

Kacper:

Wbrew opini większości mi ta piosenka się podoba. Głos wokalistki bez zarzutów tylko ten staging. Jeżeli Mołdawia chce wyjść z półfinału, występ musi być bardzo dobry.

Ocena: 7/10

Roksana (redaktorka PFE):

Klasyczna ballada eurowizyjna. Propozycja w pewnym sensie bezpieczna, ale przy tegorocznej różnorodności może zginąć pośród innych propozycji. Dużo będzie tu zależeć od stagingu, z czym Mołdawia radzi sobie w ostatnich latach całkiem nieźle. Czekam na niespodzianki od SunStroke Project. Wokalnie jest bardzo dobrze.

Ocena: 7/10

Kasia (redaktorka PFE):

Piosenka lepsza niż przed rokiem. Niewiele to jednak daje, ponieważ jej charakter sprawia, że niewiele przy stagingu da się zrobić. Najprawdopodobniej bez szans na finał.

Ocena: 3/10

Kamil (redaktor PFE):

Mołdawia w tym roku postawiła na skromność i chyba jej się to nie opłaci. Przedawniona piosenka i prosty występ, lekko zainspirowany stylizacją Kasi Moś. Jest to lepsze od ostatnich propozycji, które kompletnie mi się nie podobały, ale taki serialowy numer, moim zdaniem, nie przebije się na scenie. Plusem jest dobry wokal!

Ocena: 6,5/10

Anna (redaktorka PFE):

Mołdawia niestety nie wychodzi z mojego kręgu krajów staromodnych i zbyt tandetnych. Nie kupuję ich tegorocznej propozycji ze względów również takich, że to kolejna nudna piosenka miłosna, za którymi nie przepadam. Stay in the semi.

Ocena: 2/10

Kuba:

“Stay” jest dla mnie propozycją nieśmiało wychylającą się ponad eurowizyjną przeciętność. Z pewnością nie natrafimy tutaj na jakiś ekstragłęboki, porywający tekst, ani nie wiadomo jaką oryginalność, ale mimo wszystko w wokalu wokalistki jest coś, co intryguje. Sam utwór należy do takich, który można w miarę fajnie pokazać na scenie – a Mołdawia rok temu pokazała, że jak chce, to umie into staging, który kupi ludzi.

O tym, że linia melodyczna piosenki mi się podoba raczej nie będę się rozpisywał, ponieważ jest to wyłącznie kwestia gustu, więc mój wywód dotyczący jej zalet będzie kupą truizmów dla tych co myślą podobnie jak ja, oraz kupą pierdół dla tych co myślą odmiennie.

Ocena: 6/10

Paweł:

“Stay” to przeciętna, niczym nie wyróżniająca się kompozycja, będąca swojego rodzaju miksem tego, co już gdzieś kiedyś słyszeliśmy. Jedyną zaletą jest dobry i pasujący do utworu wokal artystki. Mołdawia pozostaje w tym roku w bardzo bezpiecznej strefie komfortu, przez co może zabraknąć ich w sobotnim finale.

Ocena: 3/10

Kamil:

Jedna z najlepszych ballad w tym roku jak dla mnie. Klimatyczna, emocjonalna, co w połączeniu z bardzo dobrym wokalem Anny tworzy świetną kombinację. Moje 4 miejsce w tym roku i mam nadzieję, że Mołdawię ujrzymy w tym roku w finale.

Ocena: 10/10

Piotr:

Według mnie propozycja niedoceniona, która przy odpowiednim występie może nas zaskoczyć nie tylko kwalifikując się do finału, ale i znajdując sobie miejsce w top 15. Dla tej ballady mocne siedem punktów.

Ocena: 7/10

Roma:

Najlepsza z tegorocznych ballad, choć bardzo niedoceniona, szanse na awans 50/50.

Ocena: 7/10

Olga:

Podoba mi się. Moim zdaniem jest bardzo niedoceniania, a szkoda bo jest ciekawa. Przemawia do mnie jej tekst.

Ocena: 7,5/10

Średnia ocen: 6/10

Zapraszamy do śledzenia kolejnych części serii Pod Lupą!

Komentarze z Facebooka