Od powstania Konkursu Piosenki Eurowizji w 1956 roku przez 40 lat o zwycięzcy decydowali wyłącznie jurorzy, którzy głosowali w różnych systemach punktacji. W 1997 roku po raz pierwszy wprowadzono głosowanie telewidzów, a jurorzy zostali odsunięci na dalszy plan, aż do ostatecznej likwidacji w 2004 roku; pozostawieni byli jednak na wypadek problemów technicznych. W 2008 roku jurorzy w obu półfinałach przyznali “dziką kartę” piosenkom, których nie zakwalifikowali do finału telewidzowie, a w 2009 roku Europejska Unia Nadawców ogłosiła powrót jurorów do konkursu na stałe. System 50/50 miał zrównoważyć geopolityczne głosowanie. Przyjrzyjmy się zatem, kim byli polscy jurorzy na Eurowizji!

W latach 90-tych regulamin przewidywał 16-osobowe jury, złożone z 8 kobiet i 8 mężczyzn, 8 osób w wieku mniej niż 30 lat i 8 osób starszych oraz 8 amatorów i 8 profesjonalistów. Usadzeni byli oni naprzemiennie pod względem płci i profesji i oceniali każdy występ w skali 1-10. Karteczki z ocenami wrzucano do “jednego worka”, a wyniki zliczał tzw. asesor notarialny. Nad poprawnością głosowania czuwał sekretarz, do 1999 roku był nim w Polsce pan Jan Chojnacki. Przewodniczącym jury był wówczas pan Janusz Kosiński.

W 1994 roku w polskim jury znaleźli się: Anna Maria Jopek, reprezentantka Polski na Eurowizji 1997, Maciej Chmiel, dziennikarz Polskiego Radia Marek Niedźwiecki, piosenkarka Irena Santor, Marek Gaszyński, kompozytor Włodzimierz Korcz, Tadeusz Woźniak, dziennikarz Szymon Majewski, Tomasz Justyński, Małgorzata Szniak, Anna Rutkowska, Jacek Olechowski, Agnieszka Gach, Ilona Skrętna, Maria Teodorowicz i Elżbieta Chełstowska. Ich głosowanie wygrała Friderika Bayer z Węgieri otrzymała 12 punktów; na Eurowizji zajęła 4. miejsce. Zwycięski duet z Irlandii Polacy postawili na 3. miejscu.

Występy na Eurowizji 1995 ocenili: producent Andrzej Marzec, Małgorzata Gelo, kompozytor Marek Bieliński, Ewa Zychowicz, ponownie Irena Santor, Marek Łańcucki, Edyta Górniak – reprezentantka Polski na Eurowizji 1994, Mariusz Jagoda, Janusz Rzeszewski, Justyna Kucharska, wokalista Czesław Niemen, Mirosława Zamojska, kompozytor i współtwórca musicalu “Metro” – Janusz Stokłosa, Agnieszka Jakołcewicz, wokalista Robert Janson i Wiesława Siudara. Ich głosowanie wygrał zespół Secret Garden z Norwegii, który ostatecznie wygrał Eurowizję w Dublinie.

Nie znamy pełnego składu polskiego jury w konkursie w 1996 roku, jednak wiemy, że na pewno zasiedli w nim wokaliści: Justyna Steczkowska (reprezentantka Polski rok wcześniej), Kayah, Grzegorz Ciechowski, Ewa Bem oraz Urszula. Polacy 12 punktów przyznali Eimear Quinn z Irlandii, która w Oslo zajęła 1. miejsce.

W 1997 roku polskie jury po raz ostatni było tak liczne; w jego skład weszli: Wioleta Machowiec, Jacek Skubikowski, wokalistka Patrycja Markowska, ponownie Robert Janson, Magda Makarewicz, Wojciech Karolak, Olga Kurek, Paweł Brodowski, Danuta Błażejczyk, Michał Borkowski, piosenkarka Anita Lipnicka, Grzegorz Szczerba, Joanna Rawik, Jacek Makowski, piosenkarka Hanna Banaszak i Artur Jaworski. 12 punktów powędrowało na konto Fanny z Francji, która zajęła 7. miejsce. Zwycięski zespół Katrina and the Waves zajął w Polsce 2. miejsce.

Od 1998 roku obowiązywał w Polsce system audio-tele, a jurorzy głosowali tylko na wypadek awarii głosowania widzów. Równowagę między płciami, wiekiem i profesjami zachowano, jednak liczbę członków zmniejszono do ośmiu: Marek Michalski, Patrycja Kosiarkiewicz, Olgierd Chrobak, muzykolog Aneta Jaworska-Lutkowska, Jerzy Gach, piosenkarka Majka Jeżowska, Maria Kotar i Paweł Kostrzewa. Nie wiadomo, na kogo zagłosowały te osoby; polscy telewidzowie najwięcej głosów oddali na Belgię.

Występy w Jerozolimie w 1999 roku ocenili: dziennikarz Leszek Gnoiński, Anna Budzyń, Andrzej Kieryło, Magda Karłowicz, Jacek Rokieciński, dziennikarka Monika Makowska, Andrzej Piaseczny – reprezentant Polski w 2001 roku oraz Aneta Jaworska.

W 2001 roku polskimi jurorami zapasowymi byli: dziennikarka Monika Makowska, Robert Karpiński, Maja Rajczuk-Żukowska, Tomasz Stańczyk, Małgorzata Olszewska, aktor Michał Żebrowski, piosenkarka Urszula oraz Marek Łańcucki.

Konkurentów Ich Troje w 2003 roku sklasyfikowali: Marta Gach, Piotr Rzeczycki, piosenkarka Dorota Miśkiewicz, Krzysztof Wydrzycki, Agnieszka Olszewska, Tomasz Augustyniak, dziennikarka Aneta Strypikowska oraz dyrygent Zygmunt Kukla. W pierwszej trójce umieścili oni Estonię, Portugalię oraz Belgię, która wygrała również głosowanie polskich widzów i w Rydze zajęła 2. miejsce.

Brakuje informacji co do składu polskiego jury zapasowego w kolejnych latach. W 2009 roku formuła konkursu przewidziała pięcioosobowe jury, które równoważyć miało głosy oddawane przez publikę. Miało to poskromić głosowanie mniejszości narodowych oraz oddawanie głosów na piosenki o niskim poziomie artystycznym lub w wyniku sympatii i antypatii politycznych. Nie znamy, niestety, składów polskich komisji jurorskich, ani dokładnych wyników ich głosowania, jednak wiemy, że w 2009 roku polscy profesjonaliści 12 punktów przyznali Nielsowi Brinckowi z Danii, którego telewidzowie nie umieścili nawet w pierwszej dziesiątce. Alexander Rybak, który wygrał Eurowizję w Moskwie, zajął u polskich jurorów 2. miejsce, a po dodaniu 12 punktów od widzów, wygrał także polskie głosowanie.

W 2011 roku gościem TVP Info, tuż po finale Eurowizji, był pan Radzimir Dębski, który został zaproszony do polskiego jury. Zdradził, że polscy eksperci najbardziej docenili Włocha Raphaela Gualazzi, który mniej spodobał się widzom, ale mimo to zdobył od Polski 10 punktów i zajął 2. miejsce w końcowej klasyfikacji. Drugą lokatę jurorzy przyznali Ninie Serbii, która ostatecznie dostała od Polski 6 punktów i zajęła 14. miejsce.

Po powrocie Polski do Eurowizji w 2014 roku szczegóły głosowania były w pełni jawne. Polskimi jurorami Eurowizji w Kopenhadze byli: muzyk Krzysztof Kasowski, dziennikarze Paweł Sztompke i Dorota Szpetkowska, a także byli polscy reprezentanci Mietek Szcześniak i Magdalena Tul. W półfinale wszyscy postawili na 1. miejscu grupę Firelight z Malty, a w finale jednogłośnie chcieli wygranej The Common Linnets z Holandii. Zwyciężczyni Eurowizji 2014 – Conchita Wurst, w półfinale zajęła u naszych jurorów 8. miejsce (u poszczególnych jurorów 6, 8, 8, 10, 10), a w finale – 19. miejsce (24, 18, 7, 18, 16). Ostatnie miejsce w półfinale jurorzy przyznali Grecji, a w finale – San Marino.

Występy z Wiednia ocenili: dziennikarze Krzysztof Szewczyk, Maria Szabłowska i Tomasz Żąda, reprezentant Polski rok wcześniej – Donatan oraz piosenkarka Natalia Szroeder. W półfinale na pierwszym miejscu postawili zwycięzcę konkursu – Szweda Månsa Zelmerlöwa (2, 7, 4, 2, 1), a w finale umieścili go na 2. miejscu. Faworytem polskich jurorów w Wielkim Finale był Australijczyk Guy Sebastian (2, 3, 8, 2, 3). Na końcu ich rankingów znalazły się San Marino oraz Francja.

Rok 2016 przyniósł odseparowanie głosów jurorów od głosów widzów. Konkurentów Michała Szpaka ze Sztokholmu ocenili: reżyser Jacek Kęcik, dziennikarz Marcin Kusy, członek OGAE Polska Artur Zieliński, reprezentantka Polski rok wcześniej Monika Kuszyńska oraz jej mąż, kompozytor Jakub Raczyński. W półfinale 12 punktów zdobyła zwyciężczyni całego konkursu – Jamala z Ukrainy (1,2,1,1,1), co powtórzyło się w finale – tam zajęła 1. miejsce w rankingu każdego jurora. W pierwszej piątce obu koncertów Polacy umieścili też Australię, Gruzję, Izrael i Łotwę. Na ostatnich miejscach znalazły się Szwajcaria i Cypr.

Występy w Kijowie obejrzeli: szef Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Piotr Iwicki, kompozytor Grzegorz Urban, tekściarz Marek Dutkiewicz, piosenkarka Magda Steczkowska oraz ponownie reprezentantka Polski z 2011 roku – Magdalena Tul. W obu koncertach ich głosowanie zwyciężył Portugalczyk Salvador Sobral (półfinał: 2,2,4,2,2 ; finał: 1,1,1,3,4), który ostatecznie wygrał też cały konkurs. W półfinale 10 punktów zdobyła reprezentantka Gruzji, która nie weszła do finału. Sporym wsparciem polskiego jury mogli cieszyć się też reprezentanci Belgii, Australii i Holandii. Ostatnie miejsca przypadły odpowiednio Czarnogórze i Hiszpanii.

Ostatni skład polskiego jury prezentował się następująco: dziennikarka Dorota Szpetkowska, kompozytor Michał Grott oraz piosenkarze Sławomir Uniatowski, Natalia Szroeder oraz Michał Szpak, reprezentant Polski na Eurowizji 2016. W półfinale 63. Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie wszyscy przyznali 1. miejsce Szwedowi Benjaminowi Ingrosso, a ostatnie miejsce niemal jednogłośnie DoReDos z Mołdawii. W finale 12 punktów powędrowało do Cesara Sampsona z Austrii (3,1,1,1,1), a ostatnie miejsce, 26. miejsce – jednogłośnie do reprezentacji Mołdawii. Szwecja zyskała natomiast 6 punktów. Zwyciężczyni Eurowizji 2018 – Netta z Izraela, zajęła 19. miejsce (19, 12, 24, 20, 25) – był to najgorszy wynik, jaki zdobyła u jakichkolwiek jurorów.

Co sądzicie o składach i guście polskich jurorów? Które piosenki zostały przez nich przecenione lub niedocenione? Podzielcie się swoimi przemyśleniami!

źródła: eurovision.tv, ArchiwumEurowizjiTV, wiedza własna 

Komentarze z Facebooka