Tuż przed Eurowizją 2019 w Polsce wystąpi zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku. Jamala z Ukrainy będzie gościem festiwalu kulturowego, w czasie którego zagra koncert! Poznajmy szczegóły!

W dniach 9-12 maja w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu przy ul. Św. Marcin 80/82, odbędzie się XII edycja festiwalu kultury “Ukraińska Wiosna”. Jak mówią organizatorzy:

„Wiosna, ach to Ty!” – śpiewał niegdyś Marek Grechuta. I my również powtarzamy za nim słowa tej przepięknej piosenki, dodając radośnie „Ukraińska Wiosna, ach to Ty!”. Po raz dwunasty zachęcamy mieszkańców Poznania i Wielkopolski do bliższego poznania swojego wschodniego sąsiada. Towarzyszy nam również Poznańska Bamberka, której czepiec na co dzień wypełniony myślami o Poznaniu, w maju zamieni się w ukraiński wianek. Wspólne doświadczenia sprawiają, że jej postać staje się niezwykle bliska ukraińskim mieszkańcom Poznania.
Podczas czterech intensywnych dni, proponujemy ukraińską podróż: muzyczną i literacką. Zachęcamy, jak zawsze do dyskusji i wspólnych seansów filmowych. Niech maj znów będzie w kolorach niebiesko-żółtych!

W planie są m.in. konferencje, seanse filmów dokumentalnych, koncerty, w tym koncert orkiestry symfonicznej oraz warsztaty dla dzieci. Ponadto, trzeciego dnia festiwalu, o godzinie 20:00 Sali Wielkiej Centrum Kultury „ZAMEK” wystąpi Jamala, zwyciężczyni festiwalu New Wave 2009 oraz 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. Wstęp również wolny!

Jamala, a właściwie Susana Jamaladinova, to ukraińska wokalistka o krymskotatarskich i ormiańskich korzeniach. W 2016 roku została reprezentantką Ukrainy na Eurowizji z piosenką “1944” opowiadającą o losach Tatarów Krymskich przesiedlonych przez Stalina do Azji Środkowej. Wśród przesiedlonych znaleźli się przodkowie Jamali, a sama wokalistka urodziła się w Kirgistanie, skąd do ojczyzny powróciła dopiero po rozpadzie ZSRR. W Sztokholmie zdobyła 211 punktów od jury (2. miejsce) i 323 punkty od telewidzów (2. miejsce) – z sumą 534 punktów wygrała konkurs, dając Ukrainie drugie zwycięstwo. Jej wygrana wywołała wiele kontrowersji w związku z sytuacją geopolityczną Ukrainy po aneksji Krymu w 2014 roku. Od prezydenta Petra Poroszenki otrzymała tytuł Ludowej Artystki Ukrainy. Więcej o karierze Jamali po wygranej Eurowizji przeczytacie w artykule z serii #PoEurowizji – TUTAJ!

LINK do wydarzenia na Facebooku!

Komentarze z Facebooka