Pod Lupą to kolejna edycja naszych artykułów, w której skupiamy się na artystach występujących podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym roku przybliżymy Wam reprezentantów, którzy w 2019 roku o zwycięstwo powalczą w Tel-Awiwie. Poznacie tutaj artystów, ich piosenki, a także przeczytacie opinie o ich propozycjach!

Cypr zadebiutował w Konkursie Piosenki Eurowizji już w 1981 roku. Do zeszłego roku, ich największym sukcesem było zajęcie piątego miejsca. Reprezentanci Cypru osiągnęli je trzy razy: rok po debiucie Anna Vissi z “Mono i agapi” (Μόνο η αγάπη), w 1997 roku Hara & Andreas Constantinou z “Mana mou” (Μάνα μου), a ostatni raz Lisa Andreas w 2004 roku z piosenką “Stronger Every Minute”. W 2014 roku nie wystąpili na Eurowizji. Po rocznej przerwie, w latach 2015-2017, Cypr wysyłał mężczyzn jako swoich reprezentantów. Awansowali do finału, ale tam zajmowali miejsca końcowe. Rok temu kraj ten reprezentowała grecka gwiazda – Eleni Foureira. Ze swoim energetycznym “Fuego” uplasowała się na drugim miejscu w finale! Piosenka ta do tej pory jest hitem nie tylko wśród fanów konkursu, a sama artystka robi międzynarodową karierę. W tym roku, Cypr także stawia na gwiazdę. Do Tel Awiwu poleci Tamta! Czy jej piosenka “Replay” okaże się kolejnym sukcesem Cypru?

Tamta (eurovision.tv)

Tamta Goduadze, którą znamy pod pseudonimem Tamta, urodziła się 10 stycznia 1981 roku w stolicy Gruzji – Tbilisi. Tam się wychowała i rozpoczęła swoją przygodę z muzyką. Zaczęła śpiewać już w wieku pięciu lat. Mając czternaście lat wyszła za mąż za szesnastoletniego chłopaka. Szybko potem urodziła swoją córkę Annie. Zajmowała się dzieckiem i jednocześnie ukończyła naukę w szkole średniej oraz na Tbiliskim Uniwersytecie Państwowym. Niestety, jej małżeństwo nie było szczęśliwe. Po sześciu latach jego trwania rozwiodła się z mężem i wyemigrowała razem z córką do Grecji. Wybór padł właśnie na tej kraj, ponieważ była tam jej matka oraz młodszy brat, który także wyjechali do pracy. Gdy przyjechała do Aten, pomagała swojej matce, która pracowała jako pomoc domowa. I to właśnie dzięki tej pracy postanowiła stanąć na scenie. Jedna z rodzin, u których pracowały z matką, poleciła Tamtej, aby zgłosiła do programu Super Idol w 2003 roku, co pomogłoby jej w uzyskaniu zezwolenia na pobyt w Grecji, ponieważ wcześniej nie mogła go uzyskać. Była to dla niej wielka szansa. Zajęła drugie miejsce w finale. Udział w show pozwolił jej na stale związać się ze sceną. Podpisała kontrakt w czołową, grecką wytwórnią muzyczną Minos EMI. W 2004 roku, swój pierwszy singiel “Eisai To Allo Mou Miso” nagrała ze zwycięzcą programu Super Idol – Stavrosem Konstantinou.

Na początku 2006 roku, artystka wydała swój debiutancki album zatytułowany “Tamta”. W tym samym roku zdobyła także nagrodę dla Najlepszego Nowego Artysty podczas Mad Video Music Awards. Korzystając ze swoim sukcesów, Tamta chciała spróbować swoich sił w Konkursie Piosenki Eurowizji. W 2007 roku wzięła udział w greckich preselekcjach z piosenką “With Love”. Konkurowała w nich z Sarbelem i Christosem Dantisem. Jury uplasowało ją na drugim miejscu, a widzowie na trzecim, przez co Tamta zakończyła konkurs na ostatnim, trzecim miejscu. Jednak piosenka ta stała się wielkim hitem w Grecji.

16 maja 2007 roku premierę miał drugi album studyjny Tamty – “Agapise me”. Artystka nagrała także ścieżkę dźwiękową do serialu oraz do kampanii reklamowej, a także została ambasadorką firm.
W 2008 roku wokół Tamty zrobiło się gorąco! W pewnym wywiadzie powiedziała, że chciałaby zostać reprezentantką Cypru na Konkursie Piosenki Eurowizji. Plotki mówiły także o tym, że cypryjski nadawca krajowy CyBC kontaktował się już z artystką w tej sprawie. Grecy podchwycili sprawę i chcieli, aby reprezentowała ich kraj. Naciskali na ERT (grecki nadawca publiczny), ale nie przyniosło to efektu, a Tamta nie pojechała na Eurowizję skupiając się dalej na pracy. Efektem tego był kolejny singiel “Kita Me”, który promował płytę “Tharros I Alitheia”. Swój trzeci wydała w marcu 2010 roku. Znalazł się tam singiel nagrany razem z Sakisem Rouvasem.

Tamta zaczęła intensywnie koncertować, a jej kolejne single stawały się wielkimi hitami. Były to m.in. “Zise To Apisteuto”, “Niose Tin Kardia”, “Konta Sou”, “S’ Agapao” czy “Pare Me”. Współpracowała także z innymi artystami zagranicznymi: wydała singiel “Tonight” z Claydee & Playmen oraz “Gennithika Gia Sena” z Xenią Ghali.
Tamta powróciła do swoich korzeni, ponieważ w latach 2014 – 2015 została jurorką w gruzińskiej wersji programu talent show X Factor. Były to pierwsze dwie edycje tego formatu w Gruzji. W 2015 roku zaprezentowała singiel “Unloved”, który był stworzony na potrzeby Eurowizji, ale nie został wybrany. Piosenka ta została doceniona przez fanów tego konkursu, a Tamta stała się jedną z czołowych kandydatek do reprezentowania jednego z trzech państw na Eurowizji: Gruzji, Grecji lub Cypru. Rok później poznaliśmy kolejny singiel “To Kati Parapano”.

Była także jurorką czwartej i piątej edycji greckiej wersji X Factora w latach 2016 – 2017. Najpierw pod swoją opieką miała grupę najmłodszych dziewcząt w wieku 16 – 24 lata, a następnie zajmowała się mężczyznami z tego samego przedziału wiekowego, jednak jej młodzi artyści nie osiągnęli w programie spektakularnych sukcesów. Poświęciła też wiele czasu na pracę w studiu, czego owocem były kolejne single wydane w 2017 roku: “Protimo”, “Ilious Kai Thalasses” i jego angielska wersja “More Than A Summer Love”. W tym samym roku odgrywała też rolę Shally Bowles w greckiej wersji musicalu “Cabaret”. Rok 2018 znowu należał do pracowitych. Tamta wydała singiel “Arxes Kalokairiou” do którego stworzyła także wersję anglojęzyczną “Tag You In My Sky”. Powróciła także jako juror gruzińskiej wersji X Factora po przerwie.

Sukcesem cieszyła się także piosenka, którą nagrała na potrzeby filmu “Batchelor”, a do “Na Me Pareis Makria” wydała teledysk. Angielska wersja także osiągnęła sukces. Tamta zrealizowała także swoje modowe marzenia, tworząc kolekcję dla firmy Atrattivo. Także w 2018 roku fani Eurowizji o niej usłyszeli. Dostała ofertę reprezentowania Cypru z piosenką “Fuego”, ale odrzuciła ją ze względu na plany zawodowe, do których harmonogramu nie mogła już zmienić. Ostatecznie, z utworem tym pojechała na Eurowizję Eleni Foureira, która zajęła drugie miejsce w konkursie. Dało to Cyprowi najlepszy rezultat w całej historii uczestnictwa.

Po ogromnym sukcesie “Fuego” pojawiały się kolejne plotki, o tym, że Cypr znowu postawi na gwiazdę, która może być szansą na kolejne wysokie miejsce. 21 grudnia 2018 roku oficjalnie potwierdzono, że Tamta będzie reprezentować Cypr na 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. Po zatwierdzeniu, reprezentantka Cypru stała się jedną z głównych faworytek tegorocznego konkursu pomimo braku piosenki. Początkowo fani wiedzieli tylko, że piosenka nosi tytuł “Replay” oraz poznali jej twórców. Za utwór odpowiadają: Alex Papaconstantinou, Teddy Sky, Viktor Svensson, Albin Nedler oraz Kristoffer Fogelmark. Alex Papaconstantinou, znany pod pseudonimem Alex P., stworzył cztery hitowe utwory, które wzięły udział w Eurowizji: “Yassou Maria” (Grecja 2007), “Always” (Azerbejdżan 2009), “La La Love” (Cypr 2012) oraz “Fuego” (Cypr 2018). Sacha Jean-Baptiste stworzy choreografię i będzie odpowiadać za występ sceniczny. Była dyrektorem artystycznym cypryjskie delegacji także rok temu, kiedy to odpowiadała za występ Eleni Foureiry. 24 lutego 2019 roku poznaliśmy fragment piosenki “Replay”, a oficjalną wersję piosenki wraz z teledyskiem Tamta zaprezentowała 5 marca 2019 roku.

Piosenkę “Replay” usłyszymy na żywo podczas pierwszego półfinału, który odbędzie się 14 maja 2019 w Tel-Awiwie. O wejście do finału Tamta powalczy m.in. z reprezentantkami Polski – zespołem Tulia, kontrowersyjną grupą Hatari z Islandii czy Katerine Duska – reprezentantką Grecji.

Oto opinie naszych czytelników i redaktorów oraz ich oceny utworu “Replay”!

Kacper:

Troche takie drugie ,,Fuego”. Czy Europa poczuje ten klimat jeszcze raz? Przy dobrym stagingu i wokalu bez zarzutów do finału wejdzie spokojnie, ale to co wydarzy się już tam… pożyjemy, zobaczymy.

Ocena 8/10

Kamil (redaktor PFE):

Chciałbym skonstruować swoją opinię, nie patrząc przez pryzmat zeszłorocznej piosenki Cypru, ale są one tak do siebie zbliżone, że nie potrafię. Widać ewidentnie, że ten kraj idzie tą samą drogą, co ostatnio, jednak nie wydaje mi się, żeby analogicznie do “Fuego” odniósł tym razem sukces. Nie sądzę, by Tamta miała takie same warunki sceniczne jak Eleni, a “Replay” nie powiewa już taką pomysłowością i świeżością jak “Fuego”. Analogicznie do Mołdawii 2017 i 2018: powtórzenie tego samego stylu nie da sukcesu, ale może się obronić. Mimo wszystko nie kupuję mało ambitnych propozycji, a właśnie tak oceniam tegoroczny Cypr.

Ocena: 3/10

Piotr:

Mimo narzekań na podobieństwo do “Fuego” Cypr wysyła kolejną, dobrą piosenkę. Szybka, letnia, po prostu bardzo dobra. Potencjał sceniczny – fantastyczny. Według mnie jeszcze Tamta ma szanse na zwycięstwo. Ode mnie dyszka!

Ocena: 10/10

Roma:

Cypr po ubiegłorocznym sukcesie wysłał piosenkę w podobnym stylu do “Fuego”, choć piosenka Eleni była bardziej latynoska. Jeszcze do tego dwuznaczny tytuł “Replay”. Z pewnością będzie w Top 10.

Ocena: 7/10

Kuba (redaktor PFE):

Nie da się ukryć, że Cypr podąża wydeptaNĄ już w zeszłym roku ścieżką i mimo, że brzmi to naprawdę dobrze i wpada w ucho, fakt, że w rok temu słyszeliśmy niemal tą samą piosenkę trochę przeszkadza w odbiorze. Nie sądzę, żeby Tamta powtórzyła sukces Eleni. Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki i Cypr najwyraźniej o tym zapomniał.

Ocena: 6,5/10

Wojtek (redaktor PFE):

Dobra passa Cypru trwa! Piosenka szybko się wkręca. Podoba mi się styl tej piosenki. Zdecydowanie może powtórzyć wynik zeszłorocznego “Fuego”.

Ocena: 10/10

Dawid:

“Replay” z czasem zyskało w moich oczach. Mimo, że to dość mało kreatywna popówka, to nie mogę jej odebrać chwytliwości! Trzeba czekać na live, bo może wszystko zmienić.

Ocena: 7/10

Paweł:

Co tu dużo mówić – podoba mi się. Rytmiczna, wakacyjna, chwytliwa. Ciekaw jestem występu scenicznego. Czegoś takiego właśnie spodziewałem się po Cyprze. Wydaje mi się, że dobije do top5, ale nie przebije “Fuego”.

Ocena: 10/10

Igor:

Moim zdaniem Cypr w tym roku jest “replayem” zeszłorocznego “Fuego”. Co prawda podoba mi się, ale jest mało kreatywne i raczej nie osiągnie tego samego, co Eleni.

Ocena: 7,5/10

Roksana (redaktorka PFE):

Nic dziwnego, że Cypr po sukcesie z zeszłego roku uderza w podobne do ,,Fuego” klimaty, zamiast proponować nam na przykład balladę. ,,Replay” wpada w ucho, można faktycznie odtwarzać go w kółko, tak, jak mówi tytuł. Na scenie też powinno być ciekawie. Awans jak najbardziej możliwy.
Ocena: 8/10

Joanna (redaktorka PFE):

Czekałam z niecierpliwością na premierę “Replay”! I się doczekałam. Na początku się zawiodłam. Liczyłam na coś lepszego, znając dobrze twórczość tej artystki. Nie unikniemy tutaj porównań do genialnego “Fuego”. Jednak po każdym kolejnym przesłuchaniu “Replay” u mnie rośnie i już się nim zachwycam. Lubię takie lekkie, energetyczne utwory, do których można się pobawić. Dużo zależy tutaj od występu scenicznego, który podejrzewam, że będzie na bardzo wysokim poziomie! Sacha zrobi swoje! Uważam, że Tamta ma wielkie szanse na zajęcie dobrego miejsca. Ten utwór wyróżni się na tle pozostałych. Zdecydowanie, “Replay” to jeden z najsilniejszych utworów, a także mój faworyt!

Ocena: 10/10

 

Średnia ocen: 7,91/10

Zapraszamy do śledzenia kolejnych części serii Pod Lupą!

 

 

 

Komentarze z Facebooka