Konkurs Piosenki Eurowizji przez ponad sześćdziesiąt lat swojego istnienia zapoczątkował wiele karier. Dziś mija 45 lat od początku jednej z nich! To dzięki Eurowizji świat popu zmienił się na zawsze.

6 kwietnia 1974 roku w Brighton odbył się 19. Konkurs Piosenki Eurowizji, który zwyciężył szwedzki zespół ABBA. Grupa uzbierała łącznie 24 głosy jurorów, co dało Szwecji pierwsze zwycięstwo na Eurowizji, a grupie możliwość rozwinięcia światowej kariery. “Waterloo” było początkiem całego pasma hitów, do których w latach 70-tych i na początku 80-tych bawił się cały świat i których popularność do dziś nie ustaje.

Podczas jubileuszowego koncertu z okazji pięćdziesięciu lat Eurowizji – “Congratulations: 50 years of the Eurovision Song Contest”, “Waterloo” ABBY zostało przez Europę okrzyknięte najlepszą eurowizyjną piosenką w historii. Z kolei rok temu brytyjskie eliminacje Eurovision: You Decide odbyły się w The Dome – na tej samej scenie, na której ABBA wygrała Eurowizję 1974. Gospodarz konkursu, a zarazem ostatni szwedzki zwycięzca konkursu, Måns Zelmerlöw, wraz z brytyjską reprezentantką w Kijowie – Lucie Jones, wykonali medley największych przebojów grupy ABBA.

Komentarze z Facebooka