Pod Lupą to kolejna edycja naszych artykułów, w której skupiamy się na artystach występujących podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym roku przybliżymy Wam reprezentantów, którzy w 2019 roku o zwycięstwo powalczą w Tel-Awiwie. Poznacie tutaj artystów, ich piosenki, a także przeczytacie opinie o ich propozycjach!

San Marino po raz pierwszy wysłało swojego reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji w 2008 roku. Zespół Miodio z piosenką “Complice” zajął ostatnie miejsce w półfinale. Szybko zrezygnowali z udziału na dwa lata. Powrócili w 2011 roku, kiedy to Senit zajął szesnaste miejsce w półfinale. Kolejne trzy lata należały do Valentiny Monetty. “The Social Network Song” (2012) uplasowało się na czternastym miejscu w półfinale, a “Crisalide (Vola)” (2013) otarło się o finał, zajmując jedenaste miejsce. W 2014 roku nastąpił przełom! San Marino awansowało do finału z piosenką “Maybe”, gdzie Valentina Monetta zajęła dwudzieste czwarte miejsce. Jest to jedyny udział San Marino w finale Konkursu Piosenki Eurowizji. Michele Perniola oraz Anita Simoncini rok później zajęli szesnaste miejsce w półfinale. W 2016 roku poznaliśmy Serhata, jednak jego propozycja “I Didn’t Know” uplasowała sie na dwunastym miejscu w półfinale. Valentina Monetta powróciła na eurowizyjną scenę w 20017 roku wraz z Jimmie Wilson’em. Ich piosenka “Spirit of the Night” otrzymała w półfinale tylko jeden punkt, co dało im ostatnie miejsce. Rok temu, San Marino zorganizowało pierwsze preselekcje, które wygrały Jessika i Jenifer Brening, a potem zajęły siedemnaste miejsce w półfinale. W tym roku San Marino wysyła na Eurowizję Serhata! Czy teraz uda mu się poprawić najlepszy wynik San Marino?

Serhat | eurovision.tv

Serhat, a dokładniej Ahmet Serhat Hacıpaşalıoğlu urodził się 24 października 1964 roku. Jest Turkiem pochodzącym z Stambułu. Skończył Uniwersytet w Stambule w 1988 roku i z wykształcenia jest dentystą! Jednak postanowił wybrać inną ścieżkę rozwoju. W 1994 roku założył firmę produkcyjną End Productions. W tym samym roku wyprodukowali turecki program Riziko!, który Serhat także poprowadził. Program ten zdobył dwie nagrody, w tym dla najlepszego prowadzącego. Wyprodukowali także takie programy jak: Hedef 4, Altına Hücum, Serhat’la Rizikosuz czy Kalimerhaba. Jego firma prosperuje do tej pory, zajmując się organizacją różnych eventów czy konkursów.

Z muzyką związał się w 1997 roku. Wydał wtedy swoje dwa pierwsze single: “Rüya” oraz “Ben Bir Daha”. Kolejny zaprezentował dopiero w 2004 roku. „Total Disguise” nagrał z francuskim wokalistą Viktorem Lazlo, a piosenka odniosła sukces. Została stworzona w dwóch językach: angielskim i francuskim. Rok później wydał piosenkę “Chocolate Flavour”. W 2008 roku rozpoczął współpracę z rosyjsko-gruzińską piosenkarką Tamarą Gverdtsiteli. Wspólnie nagrali „I Was So Lonely”, „No No Never (Moscow-Istanbul)” i „Ya + Ti” (rosyjską wersję „Total Disguise”).

Największą popularnością cieszył się singiel z 2014 roku “Je M’adore” nagrany we Francji. Osiągnął sukces m.in. w Niemczech (pierwsze miejsce na Deutsche DJ Black/Pop Charts przez 5 tygodni, numer 1 na Black 30), Wielkiej Brytanii ( drugie miejscena British Dance Charts) Francji (numer 8 na French Dance Charts) czy Szwajcarii (dziewiąte miejsce na Swiss Dance Charts).

12 stycznia 2016 roku ogłoszono, że Serhat został reprezentantem San Marino podczas 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. Początkowo miał wykonać balladę “I Didn’t Know”, jednak później zmieniono ten utwór na klimat dance. Dzięki temu jego propozycja została też lepiej oceniona przed rozpoczęciem się rywalizacji w stolicy Szwecji.  Serhat wystąpił w pierwszym półfinale, gdzie zajął dwunaste miejsce. Od widzów zdobył 49 punktów (jedenaste miejsce), a od jury – 19 (przedostatnie miejsce). Jest to trzeci najlepszy wynik w historii startów San Marino na Eurowizji.

Po udziale w Konkursie Piosenki Eurowizji stworzył nową wersję piosenki “I Didn’t Know” przy współpracy z amerykańską piosenkarką Marthą Wash i szwedzkim muzykiem Johanem Bejerholmem. Utwór ten zajął 47. miejsce na amerykańskiej liście Dance Club Songs. Tym samym Serhat stał się pierwszym tureckim artystą, który znalazł się na tej liście przebojów. W 2018 roku artysta stworzył nową wersję piosenki “Total Disguise” z 2004 roku ze zwyciężczynią Eurowizji 2005, greczynką Heleną Paparizou.

21 stycznia 2019 roku potwierdzono, że Serhat powraca na Eurowizję w roli reprezentanta San Marino! Piosenkę “Say Na Na Na” poznaliśmy 7 marca. Jak sam Serhat przyznał, utwór ten powstał w 5 minut! Za piosenką odpowiada Serhat i  Mary Susan Applegate.

San Marino zamknie pierwszey półfinału, gdzie o awans do finału powalczy m.in. z Australią (Kate Miller-Heidke – “Zero Gravity”), Cyprem (Tamta – “Replay”), Portugalią (Conan Osíris – “Telemóveis”) oraz reprezentantkami Polski – zespołem Tulia.

Opinie naszych czytelników i redaktorów oraz ich oceny utworu „Say Na Na Na”!

Kuba:

Nikt nie kwestionował działań Boga, kiedy sprowadził potop, który przeżył tylko Noe wraz ze swoją Arką. Tak i ja nie mam zamiaru kwestionować sztuki Serhata. Nie jestem godzien.

Ocena: 10/10

Roma:

Tegoroczna piosenka Serhata podoba mi się na pewno bardziej niż “I Didn’t Know” z 2016 roku, niezaprzeczalnie wpada w ucho od razu, może nie jest z najwyższej półki, ale jest przyjemna, porywa do tańca. Chciałabym, by tym razem udało się wejść Serhatowi do finału!

Ocena: 8/10

Paweł:

Podoba mi się, radosna i do pogibania się. Oczywiście nie jest to piosenka, którą będę słuchać na co dzień. Wierzę, że Serhat porwie publikę w Tel Awiwie i przyniesie San Marino awans (z ostatniego miejsca, ale awans).

Ocena: 6/10

Julia:

San Marynata w tym roku rządzi. Mam nadzieję, że wejdzie w końcu do finału i skończy w top 15!

Ocena: 9,5/10

Kamil (redaktor PFE):

Biorąc pod uwagę samą w sobie piosenkę, powiedziałbym, że jest okropnie tandetna i nieodkrywcza oraz że mnie irytuje – widać, że była robiona w 5 minut, jak to powiedział Serhat. Z drugiej strony przez sentyment do osoby Serhata i całkiem przyzwoitą, jak na San Marino, produkcję, powoli zaczynam się przekonywać do tej propozycji. Nie jestem pewien, czy da ona radę wejść do finału, ale wierzę, że ma na to niezłe szanse, choć jurorzy mogą być znowu nieugięci.

Ocena: 2,5/10

Adam:

Jak na San Marino jest nieźle. Przyjemny i pozytywny utwór. Mam nadzieję, że ten kraj w końcu wyjdzie z majowego półfinału.

Ocena: 6/10

Nadia:

Piosenka Serhata kojarzy mi się z latami 90., jest bardzo wchodząca w ucho, jednakże jest troche kiczowata. Wyczuwam wysoką pozycje, coś jak Mołdawia 2018.

Ocena: 7/10

Kuba (redaktor PFE):

Mówiąc zupełnie szczerze i bez ironii, “Say Na Na Na” to naprawdę dobra piosenka! Faktycznie brzmi jak hit sprzed 20 lat, ale czy to koniecznie coś złego? Dla mnie absolutnie nie! Uwielbiam muzykę z lat 80/90, więc piosnka Serhata jest dla mnie miłym akcentem na tegorocznej Eurowizji. Choć nie każdy to przyzna, piosenka bardzo wpada w ucho, i większość z nas będzie ją nuciła po półfinałowym występie. Chętnie zobaczył bym w tym roku San Marino w finale i myślę że jest to możliwe.

Ocena: 7/10

Jakub:

Serhat wrócił!!!
I to z dobrą piosenką. Szybko wpada w ucho, dobrze się jej słucha.
Mam bardzo szczerą nadzieje na 2 finał dla San Marino, tym bardziej z Serhatem 💕

Ocena: 8/10

Jakub:

Super piosenka. Słucham i słucham. San Marino dokonało świetnego wyboru w tym roku. Bardzo radosna i pozytywna propozycja. O niebo lepsza niż utwór z 2016. Serhat to jeden z moich faworytów do finału. Mam nadzieję, że chociaż jemu uda się przełamać złą passę San Marino na tym konkursie.

Ocena: 10/10

Średnia ocen: 7,4/10

Zapraszamy do śledzenia kolejnych części serii Pod Lupą!

 

 

Komentarze z Facebooka