W XXI wieku w Konkursie Piosenki Eurowizji zadebiutowały kraje leżące poza geograficzną Europą. W latach 2006-2008 do stawki konkursowej dołączyły państwa kaukaskie, dawniej należące do Związku Radzieckiego. Jednym z nich była Armenia – kraj o ciekawej kulturze i wyjątkowym języku, wielokrotnie eksponowanych przez ormiańskich reprezentantów.

2006

Na pierwszego reprezentanta Armenii nadawca ARMTV wybrał André z piosenką “Without your love”. Debiutujący kraj otworzył półfinał, w którym uplasował się na 6. miejscu, dzięki czemu wszedł do finału. Tam André wystąpił jako ostatni; zdobył 129 punktów, w tym 5 punktów od Polski. Orientalnie brzmiąca piosenka dała Armenii 8. miejsce.

2007

Po sukcesie pierwszego reprezentanta Armenia postawiła na preselekcje. Spośród siedmiorga kandydatów najlepszy okazał się Hayk “Hayko” Hakobyan z dwujęzyczną balladą “Anytime you need”. Dzięki wysokiemu miejscu André rok wcześniej Hayko nie musiał brać udziału w półfinale. W finałowych rozgrywkach zdobył 138 punktów, w tym 10 od Polski. Kolejna etniczna propozycja zaprowadziła Armenię na ponowne 8. miejsce.

2008

Rok 2008 zmuszał wszystkie kraje do startu w półfinałach. Ormiański nadawca postanowił sam wskazać reprezentanta, którego piosenkę wybierze publika. Wytypowana została wielokrotnie nagradzana wokalistka Sirusho, która rok wcześniej ogłosiła wyniki głosowania ormiańskich telewidzów na Eurowizji. 8 marca odbyły się preselekcje z czterema propozycjami; z miażdżącym wynikiem 86,5% głosów wygrała propozycja “Qélé, Qélé“, z którą Sirusho pojechała do Belgradu. Tam z 2. miejsca w półfinale weszła do Wielkiego Finału, w którym po zdobyciu 199 punktów, w tym maksymalnej liczby 12 punktów od Polski, zajęła 4. miejsce. Jest to najlepszy wynik Armenii w historii jej startów.

2009

Przed Eurowizją w Moskwie Armenia ponownie postawiła na preselekcje. Sukces Sirusho wzbudził duże zainteresowanie Eurowizją. Pojawiły się jednak kontrowersje: Azeria-Press Agency sugerowała, że Armenia na konkurs wyśle metalowy zespół System of a Down, a jeden z tureckich parlamentarzystów stwierdził, że zapewne zaśpiewa on o ludobójstwie Ormian z lat 1915-17, które od wielu lat jest kością niezgody między narodami. Ostatecznie odbył się konkurs, w którym wystartowało 21 artystów. Jednogłośnie jurorzy i telewidzowie zwycięstwo przyznali siostrom Indze & Anush z orientalną piosenką “Jan Jan”. W półfinale Eurowizji dzięki widzom zajęły 5. miejsce, a w finale były ocenione zarówno przez jurorów, jak i widzów – tą zmianę wprowadzono właśnie w 2009 roku. Połączenie 15. miejsca w głosowaniu jury i 9. miejsca w televotingu postawiło Armenię na 10. miejscu z 92 punktami, w tym 2 od Polski.

2010

Początkowo pojawiły się plotki, że do Oslo Armenia wewnętrznie wyśle duet Mihran & Emmy. Później okazało się jednak, że nadawca ponownie postawił na preselekcje, w których duet ten również wystartował i zajął 2. miejsce. Zwyciężyła pochodząca z Rosji Eva Rivas z utworem “Apricot stone”. Na Eurowizji w półfinale zajęła 6. miejsce, a w Wielkim Finale dzięki połączeniu 10. miejsca w głosowaniu jury i 4. miejsca w głosowaniu telewidzów, Eva zajęła 7. miejsce z liczbą 141 punktów, w tym 5 od Polski.

2011

W 2011 roku ARMTV wybrało na swojego reprezentanta do Niemiec Emmy, która wcześniej startowała w preselekcjach. Odbyły się eliminacje, w których Emmy zaśpiewała cztery propozycje. Jurorzy i widzowie zdecydowali się na piosenkę “Boom boom”. W półfinale wokalistka zajęła 7. miejsce w głosowaniu publiki, lecz 15. miejsce w typowaniach jurorów zepchnęło ją na 12. miejsce, poza finałem. Po raz pierwszy Armenia nie wystąpiła w Wielkim Finale. Do awansu zabrakło jej tylko 1 punktu.

2012

Początkowo Armenia planowała wziąć udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 2012, pomimo tego, że odbyła się ona w Baku w Azerbejdżanie – kraju, z którym Armenia ma bardzo kiepskie relacje spowodowane konfliktem o Górski Karabach. Poddawano w wątpliwość bezpieczeństwo ormiańskiej delegacji w Azerbejdżanie, ale po uspokojeniu tych wątpliwości przez Europejską Unię Nadawców, Armenia rozpoczęła wewnętrzne poszukiwania reprezentanta. Chęć startu wyraziła Eva Rivas. Jednak ponad dwudziestu artystów złożyło do ARMTV petycję o wycofanie się z konkursu. Ostatecznie Armenia ogłosiła wycofanie się z konkursu, za co EBU ukarało ją pobraniem 150% opłaty za normalny start w Eurowizji oraz zmusiło ją do pełnej transmisji wszystkich trzech koncertów w Baku.

2013

Na Eurowizję 2013 wybrany został Gor Sujyan, a w preselekcjach spośród czterech opcji wybrano piosenkę “Lonely planet”. Później zdecydowano, że do Malmö Gor zabierze cały swój zespół Dorians. W półfinale konkursu zajęli 7. miejsce, w finale po połączeniu 15. miejsca w głosowaniu widzów i 19. miejsca od jurorów, znaleźli się na 18. miejscu z sumą 41 punktów.

2014

Po mało zadowalającym wyniku w 2013 roku Armenia ponownie postawiła na wewnętrzny wybór reprezentanta oraz piosenki. W ormiańskich barwach do Kopenhagi pojechał Aram Mp3 (wł. Aram Sargsyan) z utworem “Not alone”. Kontrowersje Aram wzbudził swoimi komentarzami w odniesieniu do drag queen Conchity Wurst, reprezentującej Austrię. Był też jednym z faworytów do zajęcia wysokiego miejsca. W półfinale spotkał się z problemami technicznymi: pierwsze ujęcia kamer zadziałały błędnie. Zajął w nim jednak 4. miejsce i wszedł do finału, w którym zdobył 174 punkty (w tym 1 od Polski) i zajął 4. miejsce, dorównując sukcesem Sirusho.

2015

W 2015 roku Armenia przyniosła Eurowizji kolejne kontrowersje. W setną rocznicę ludobójstwa Ormian postanowiono do Wiednia wysłać grupę Genealogy, złożoną z Ingi, która reprezentowała kraj w 2009 roku, a także pięciu wokalistów reprezentujących ormiańską mniejszość w krajach na różnych kontynentach: Essaï Altounian – Francja, Tamar Kaprelian – Stany Zjednoczone, Vahe Tilbian – Etiopia, Stephanie Topalian – Japonia oraz Mary-Jean O’Doherty – Australia. Tytuł ich piosenki brzmiał początkowo “Don’t deny” i został potraktowany jako apel do uznania winy Turków za ludobójstwo. Spotkało się to z międzynarodową krytyką i doprowadziło do zmiany tytułu piosenki na “Face the shadow”. Mimo to tekst utworu nadal miał polityczny podtekst. Grupa zajęła w półfinale 7. miejsce, a w Wielkim Finale po zajęciu 22. miejsca w głosowaniu jury i 11. miejsca w televotingu, zajęła 16. miejsce z 34 punktami.

2016

Na Eurowizję w Sztokholmie ARMTV wybrała wewnętrznie Ivetę Mukuchyan. Propozycja “LoveWave” początkowo nie należała do faworytów konkursie, jednak później mówiło się o potencjalnym sukcesie Ormianki. Wokalistka wypadła świetnie, pokazując przy tym etniczne brzmienie swojego kraju. Nowy system głosowania oddzielający głosy widzów od jurorów zapowiadał się dla niej dobrze. W półfinale zajęła bardzo dobre 2. miejsce, a w Wielkim Finale wystąpiła jako ostatnia. Tam jurorzy przyznali jej 115 punktów, czyli 10. miejsce. W głosowaniu widzów poszło jej lepiej: 134 punkty, w tym 2 od Polaków, dały jej 7. miejsce. Z sumą 249 punktów Iveta zajęła 7. miejsce.

2017

Po dobrym wyniku w 2016 roku i rozwoju kariery Ivety Mukuchyan, ARMTV postanowiło poszukać wokalisty na Eurowizję w Kijowie poprzez program typu talent show. Wieloetapowy konkurs wygrała ostatecznie Artsvik, a następnie rozpoczęła pracę nad eurowizyjną piosenką. Utwór “Fly with me” został ciepło przyjęty i znajdował się wśród faworytów do wygranej. Orientalne brzmienie idealnie wpasowywało się w motto konkursu – “Celebrate diversity”. Pomimo wysokich oczekiwań, w półfinale Artsvik zajęła 7. miejsce. W finale jury przyznało jej 14. miejsce z 58 punktami, w tym 2 od Polski. Z kolei głosami widzów Ormianka zajęła 18. miejsce z 21 punktami. Suma 79 punktów dała 18. miejsce.

2018

Za wybór reprezentanta do Lizbony posłużyły ponownie preselekcje Depi Evratesil, w okrojonej formie. Odbyły się dwa półfinały oraz finał, w którym o wyborze zdecydowali widzowie i międzynarodowi jurorzy. W finale konkursu bezkonkurencyjny okazał się Sevak Khanagyan z utworem “Qami”. Po raz pierwszy Armenia na Eurowizję wysłała utwór w całości w języku narodowym. Zwycięzca The Voice na Ukrainie w 2016 roku nie należał do mocnych faworytów, ale awans wokalisty o rosyjskich korzeniach do finału był uważany za możliwy. Zdobył on 38 punktów od jurorów (14. miejsce) oraz 41 punktów od widzów (14. miejsce). Z sumą 79 punktów zajął 15. miejsce w półfinale, najgorszy wynik Armenii kiedykolwiek.