Pod Lupą to kolejna edycja naszych artykułów, w której skupiamy się na artystach występujących podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym roku przybliżymy Wam reprezentantów, którzy w 2019 roku o zwycięstwo powalczą w Tel-Awiwie. Poznacie tutaj artystów, ich piosenki, a także przeczytacie opinie o ich propozycjach!

Irlandia zadebiutowała na Eurowizji w 1965 roku, reprezentujący wówczas Irlandię Butch Moore, zajął 6 miejsce, z dorobkiem 11 punktów. Na swoje pierwsze zwycięstwo Irlandczycy, nie musieli długo czekać, w 1970 roku, dokonała tego Dana z piosenką “All Kinds of Everything”. Kolejne zwycięstwo Irlandii nastąpiło 10 lat później za sprawą Johnnego Logana, który powtórzył ten sukces również w roku 1987 oraz w 1992 (jako autor zwycięskiej piosenki Lindy Martin), rozpoczynając trzy letnią serię zwycięstw swojego kraju. Rok później na scenie w Millstreet triumfowała Niamh Kavanagh, a w roku 1994, Paul Herrington i Charlie McGetting z piosenką “Rock ‘n’ Roll Kids”, w walce o pierwsze miejsce pokonali Edytę Górniak, w barwach debiutującej Polski. Ostatnie zwycięstwo Irlandii miało miejsce w 1996 roku, kiedy to z piosenką “The Voice”, konkurs wygrała Eimear Quinn. Mimo że po raz ostatni Irlandia triumfowała na Eurowizji 23 lata temu, z dorobkiem 7 zwycięstw, wciąż pozostaje najczęściej wygrywającym krajem. Zeszłorocznym reprezentantem Irlandii, był Ryan O’Shaughnessy z piosenką “Together”, któremu udało się przerwać złą passę i po 4 latach doprowadzić kraj do finału. Ostatecznie zajął 16 miejsce. W tym roku na scenie w Tel-Avivie w irlandzkich barwach utwór “22” zaśpiewa Sarah McTernan.

Sarah McTernan | eurovision.tv

Sarah McTernan przyszła na świat 11 marca 1994 roku w Scarriff. Po skończeniu szkoły średniej w 2011 roku, Sarah ukończyła kurs pielęgniarski, a od 2015 roku studiuje śpiew i taniec na uniwersytecie w Limerick. Oprócz śpiewu, młoda Irlandka, gra na gitarze, pianinie i gwizdku cynowym. W listopadzie 2014 roku, Sarah wzięła udział w przesłuchaniach do czwartej edycji programu The Voice of Ireland, przekonując do siebie wszystkich jurorów. Na swoją trenerkę wybrała Rachel Stevens. Nie mając doświadczenia w występach na scenie, w ramach treningu przed występami w Irlandzkim The Voice, dołączyła do zespoły The JEDS. Ostatecznie Sarah dotarła do finału programu, gdzie zajęła trzecie miejsce. W swojej muzycznej karierze Sarah, zetknęła się też już raz z Eurowizją. Rok temu, jej piosenka “Eye of the Storm”, brała udział w głosowaniu internetowym, w celu wyłonienia reprezentanta San Marino. Głosowanie nie zakończyło się dla niej pomyślnie, jednak nie musiała czekać długo by wystąpić na eurowizyjnej scenie.

8 Marca RTE ogłosiło Sarah, reprezentantką Irlandii na tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel-Avivie. Wystąpi z utworem “22”, 16 maja, jako druga, w drugim półfinale.

Opinie naszych czytelników i redaktorów oraz ich oceny utworu “22”!

Kacper

Na to właśnie czekałem! Kocham takie hipisowskie klimaty. Utwór czaruję mnie od początku do końca, mimo że zupełnie się tego nie spodziewałem. Zdecydowanie prostota jest jego siłą. I ten głos! Co za oryginalna barwa: silna oraz mocna. Obawiam się tylko, że nawet przy świetnie przygotowanym stagingu piosenka, nie trafi w gusta europejczyków i nie będzię zmagać się z innymi propozycjami w finale.

Ocena: 9/10

Mateusz

Nie jest źle, ale mogło być lepiej. Bardzo fajny wokal piosenkarki. Piosenka jest w niektórych momentach chwytliwa, ale i tak potrzebowałem kilku odsłuchań, aby ją zapamiętać. Mogą być problemy z awansem do finału.

Ocena: 7,5/10

Roma

Piosenka taka sobie, niczym się nie wyróżnia,może mieć problem z awansem do finału.

Ocena: 5/10

Bartek

Bardzo podoba mi się głos wokalistki, piosenka wpadła mi w ucho po kilku przesłuchaniach. Ma prostą budowę przez co szybko ją zapamiętałem. Bardzo chciałbym zobaczyć Irlandię w sobotnim finale ale ma mocną konkurencję.

Ocena: 9/10

Kamil (redaktor PFE)

Irlandia poszła ponownie w prostotę, ale tym razem jednak już nie tak czarującą, jak było to w przypadku piosenki zeszłorocznej. Jest to ciekawy utwór, ale nie wykorzystuje potencjału Irlandii. Moim zdaniem, jest to krok w tył. Irlandia może znowu przepaść w półfinale, chyba że znowu nas zaskoczy stagingiem, tak jak rok temu.

Ocena: 7/10

Natalia (redaktorka PFE)

Po ostatnim świetnym wyborze Irlandii spodziewałam się czegoś równie dobrego. Na początku ucieszyłam, że Irlandię będzie wreszcie reprezentować kobieta, ale piosenka mnie rozczarowała. Dla mnie to piosenka bez polotu. Myślę, że do finału Irlandia nie wejdzie.

Ocena: 3/10

Roksana (redaktora PFE)

Irlandia w tym roku nie dała nam niczego zachwycającego. W zeszłym roku mieliśmy o wiele lepszą i jakąś propozycję. ,,22″ kompletnie nie zapada w pamięć, niczym się nie wybija i nie wyróżnia z konkursowej stawki. Nie widzę awansu. Ocena: 3/10
Średnia ocena: 6,21/10
Zapraszamy do śledzenia kolejnych części serii Pod Lupą!

Komentarze z Facebooka