Pod Lupą to kolejna edycja naszych artykułów, w której skupiamy się na artystach występujących podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym roku przybliżymy Wam reprezentantów, którzy w 2019 roku o zwycięstwo powalczą w Tel-Awiwie. Poznacie tutaj artystów, ich piosenki, a także przeczytacie opinie o ich propozycjach!

Malta swoją przygodę z Eurowizją rozpoczęła w 1971 roku. Debiutującym reprezentanem tego kraju został Joe Grech, który z utworem Marija L-Maltija zajął w Dublinie ostatnią, 18. pozycję z sumą 52 punktów – jego następcy, Helen & Joseph powtórzyli ten wynik, zyskując cztery punkty mniej. Wkrótce maltański nadawca PBS zadecydował o wycofaniu się z konkursu, z powodu odnoszenia niezadowalających rezultatów, powracając po dwunastu latach przerwy. Po raz pierwszy podium dla Maltańczyków wywalczyła w 1992 roku Mary Spiteri z piosenką Little Child, plasując się na 3. miejscu. Dziesięć lat później Ira Losco zdobyła z utworem 7th Wonder drugie miejsce, co jest dotychczas najwyższym osiągnięciem tego kraju. Artystka powróciła na Eurowizję w 2016 roku z energiczną propozycją Walk On Water, z nadzieją na zwycięstwo. Finalnie zakończyła konkurs w Sztokholmie na 12. pozycji z dorobkiem 153 punktów. Przez ostatnie dwa lata Malta niefortunnie zaprzestawała walkę na etapie półfinału, nie kwalifikując się do upragnionego Wielkiego Finału. Tym razem o pierwszy w historii triumf dla Maltańczyków postara się Michela, która na eurowizyjnej scenie zaprezentuje żywiołowy utwór Chameleon.

Michela Pace urodziła się 25 stycznia 2001 roku na maltańskiej wyspie Gozo. Jest zaledwie osiemnastoletnią wokalistką rozpoczynającą swą karierę muzyczną. W tym roku wzięła udział w programie X Factor Malta, który pomyślnie wygrała. Po raz pierwszy w historii konkurs ten połączono z selekcjami do Eurowizji, a Michela zwyciężając w nim została wybrana na reprezentantkę Malty podczas tegorocznej Eurowizji. Na początku marca opublikowano piosenkę Chameleon, z którą wokalistka powalczy o triumf w Tel Avivie. Nowoczesne brzmienie i barwny teledysk sprawiły, że Michela zyskała wielu wielbicielów, którzy pokładają w niej wielkie nadzieje na przyniesienie dla tego kraju pierwszej wygranej w konkursie!

Malta wystąpi w Tel Avivie już 16 maja, podczas drugiego półfinału. O awans do finału powalczy m. in. z Duncanem Laurencem z Holandii, reprezentującym Szwajcarię Luca Hänni i norweskim zespołem KEiiNO.

Oto opinie naszych czytelników i redaktorów oraz ich oceny utworu „Chameleon”!

Adam: 

To jeden z utworów nazywanych kopią Fuego, ale nie przeszkadza mi to. Uwielbiam kameleona! Wzmocniłbym trochę dwa pierwsze refreny, za to ostatni jest świetny – to naprawdę mocna końcówka. Nawet ze słabym występem na żywo Malta nie powinna mieć problemu z wejściem do finału (bo i tak jurorzy postawią ten kraj w pierwszej piątce).
Ocena: 9/10

Roma: 

Malta w tym roku zdecydowanie lepsza niż rok temu, choć nie należy do moich faworytów. Osobiście denerwuje mnie porównywanie piosenek, nazywanie kopią tej czy innej piosenki, a już więcej osób na siłę szuka porównań do Fuego. Eurowizja nie dopuszcza plagiatów. Malta na pewno znajdzie się w finale, może nawet w top 10 (wsparcie jurorów gwarantowane).
Ocena: 7/10

Kamil (redaktor PFE):

Jedna z bardziej irytujących mnie piosenek w tym roku. Doceniam jakość i nowoczesność, ale dla mnie jest to po prostu odgrzewany kotlet, wyciągnięty zapewne po taniości od Bułgarów. Liczyłem na coś bardziej ambitnego, ale się zawiodłem. Nie mam nawet zamiaru wracać do tej piosenki, gdyż zanudziłbym się na śmierć, słuchając kolejnej tego typu piosenki, dobranej tylko po to, by ugrać dobry wynik, a nic szerszego nią nie pokazać. Liczę, że nie zajmie w finale miejsca lepszym piosenkom.
Ocena: 2/10

Olga:

Świetna! Dobrze mi się kojarzy i ma fajny tekst. Dobry wokal, ciekawa melodia – po prostu rewelacja. U mnie ma 5. miejsce. Ocena: 9/10

Myko: 

Piosenka idealna, potwierdza, że nie każdy pop na Eurowizji to od razu kicz. Fajny instrumental, zwłaszcza bridge, genialny wokal i ogólnie bardzo przyjemne odczucie.
Ocena: 10/10

Paweł:

Bardzo przyjemnie się słucha, szybko wpada w ucho. Wokal Micheli jest wielkim atutem piosenki. Wydaje mi się, że z perspektywy widza pierwsze pół piosenki będzie wielkie WTF, ale końcówka wszystkich powali. Liczę na dobry staging, a później top 10 w finale.
Ocena: 10/10

Dawid: 

Bardzo nijaka, wtórna i nudna propozycja. Drażniący bit w refrenie dopełnia niechęci do tego utworu. Liczę na zasłużoną porażkę.
Ocena: 2/10

Mikołaj (redaktor PFE):

Bardzo nowoczesna propozycja! Kiedy Michela wygrała X Factora, byłem przekonany, że do Tel Awiwu zostanie wybrana ballada, która znów zostanie zapomniana w półfinale. Jednak kiedy odsłuchałem piosenkę, bardzo pozytywnie zaskoczył mnie klimat, produkcja, ale też jakość teledysku. Chciałbym, żeby Malta była w top 10 konkursu.
Ocena: 9,5/10

Wiktor:

Świetna, nowoczesna propozycja, aż chce się tańczyć. Mam nadzieję, że Malta bez problemu wejdzie do finału. Piosenka na długo zostaje w głowie i chce się jej słuchać i słuchać.
Ocena: 9,5/10

Dominika: 

Michela, tegoroczna reprezentantka Malty startuje z bardzo energiczną i wpadającą w ucho piosenką Chameleon. Utwór sam w sobie idealnie pasuje do wysoko cenionych klimatów eurowizyjnych, ale Michela ma tak intrygującą barwę głosu, że mam wrażenie, że mogłaby startować z każdą piosenką i zrobiłaby z niej mistrzostwo. Mogę nawet spokojnie stwierdzić, że wokalistka ma najlepszy głos z wszystkich tegorocznych reprezentantów. Dzięki temu jej piosenka (mimo, że już jest świetna) nabiera takiego nowego charakteru i oryginalności. Mam ogromną nadzieję, że Malta w tym roku znajdzie się na wysokiej pozycji, trzymam za nią mocno kciuki.
Ocena: 9,5/10

Średnia ocen: 7,75/10

Zapraszamy do śledzenia kolejnych części serii Pod Lupą!

Komentarze z Facebooka