Dzisiaj o godzinie 21.00 rozpocznie się finał 64. Konkursu Piosenki Eurowizji. Dwadzieścia sześć państw będzie walczyć o trofeum, a także sprowadzenie Eurowizji do swojego kraju. Co nas dzisiaj czeka?

Finał rozpocznie się o 21.00 w Expo Tel Aviv. Tak jak podczas półfinałów, show poprowadzą: Bar Refaeli, Erez Tal, Assi Azar i Lucy Ayoub.

OTWARCIE

Show otworzy Netta – ubiegłoroczna zwyciężczyni, która sprowadziła po raz czwarty Eurowizję do Izraela. Na scenie towarzyszyć jej będą: Dana International (zwyciężczyni Eurowizji w 1998 roku) oraz Ilanit (pierwsza reprezentantka Izraela, laureatka czwartego miejsca podczas Eurowizji w 1973 roku).

Zgodnie z tradycją, na początku finałowego show odbędzie się parada z flagami państw uczestniczących w dzisiejszym konkursie.

FINALIŚCI

O wygraną powalczy dwadzieścia sześć państw: dwadzieścia zostało wyłonionych na etapie półfinałowych, a stawkę uzupełnia Wielka Piątka: Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Hiszpania oraz tegoroczny gospodarz Konkursu Piosenki Eurowizji – Izrael.

 1. Malta: Michela – Chameleon
 2. Albania: Jonida Maliqi – Ktheju tokës
 3. Czechy: Lake Malawi – Friend of a Friend
 4. Niemcy: S!sters – Sister
 5. Rosja: Sergey Lazarev – Scream
 6. Dania: Leonora – Love Is Forever
 7. San Marino: Serhat – Say Na Na Na
 8. Macedonia Północna: Tamara Todevska – Proud
 9. Szwecja: John Lundvik – Too Late For Love
 10. Słowenia: Zala Kralj & Gašper Šantl – Sebi
 11. Cypr: Tamta – Replay
 12. Holandia: Duncan Laurence – Arcade
 13. Grecja: Katerine Duska – Better Love
 14. Izrael: Kobi Marimi – Home
 15. Norwegia: KEiiNO – Spirit In The Sky
 16. Wielka Brytania: Michael Rice – Bigger Than Us
 17. Islandia: Hatari – Hatrið mun sigra
 18. Estonia: Victor Crone – Storm
 19. Białoruś: ZENA – Like It
 20. Azerbejdżan: Chingiz – Truth
 21. Francja: Bilal Hassani – Roi
 22. Włochy: Mahmood – Soldi
 23. Serbia: Nevena Božović – Kruna
 24. Szwajcaria: Luca Hänni – She Got Me
 25. Australia: Kate Miller-Heidke – Zero Gravity
 26. Hiszpania: Miki – La Venda

ATRAKCJE WIECZORU

Jedną z atrakcji wieczoru będzie wspólny występ gwiazd Eurowizji. Wystąpią oni z piosenkami innych artystów. To będzie ciekawa zamiana:

 • Conchita (zwyciężczyni Eurowizji 2014) wykona piosenkę Månsa Zelmerlöwa – Heroes (Szwecja 2015)
 • Måns Zelmerlöw (zwycięzca Eurowizji 2015) zaśpiewa ognisty utwór Eleni Foureiry – Fuego (Cypr 2018)
 • Eleni Foureira (laureatka drugiego miejsca Eurowizji 2018) zmierzy się z utworem Verki Serduchki – Dancing Lasha Tumbai (Ukraina 2007)
 • Verka Serduchka (zdobywca drugiego miejsca Eurowizji 2007) zinterpretuje piosenkę Netty – Toy (Izrael 2018)

Do artystów dołączy na końcu Gali Atari. Wszyscy wykonają jej zwycięski utwór Hallelujah z 1979 roku.

Na scenę powróci także Netta, który wykona swój najnowszy singiel “Nana Banana”, który opowiada o własnej niezależności.

Zgodnie z zapowiedziami, gwiazdą wieczoru będzie Madonna! Wykona ona dwie piosenki – swój wielki hit z 1989 roku Like A Prayer oraz nowy singiel Future (wydany 16 maja). Na scenie towarzyszyć jej będzie amerykański raper Quavo.

GŁOSOWANIE

Prezentacja wyników to jeden z najbardziej emocjonujących momentów Konkursu Piosenki Eurowizji. Wszystkie państwa, które uczestniczą w finale, a także te, które odpadły na etapie półfinałowym oddadzą głosy na swoich faworytów. Jury oceniali występy już wczorajszego wieczoru.

W polskim jury zasiedli:

 • Anna Wyszkoni – szefowa jury – piosenkarka, w 2004 roku z zespołem Łzy startowała w Krajowych Eliminacjach do Eurowizji
 • Maciej Durczak – wieloletni menadżer wielu wykonawców, w tym zespołu Łzy, partner Ani Wyszkoni
 • Dominika Gawęda – od 2006 roku wokalistka grupy Blue Café
 • Paweł Rurak-Sokal – założyciel zespołu Blue Café, z którym reprezentował Polskę na Eurowizji 2004
 • Rafał Brzozowski – piosenkarz, w 2017 roku startował w Krajowych Eliminacjach do Eurowizji

Dzisiaj, sekretarze każdego państwa, przekażą punkty najlepszym, według narodowego jury, piosenkom. Punkty 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 oraz 10 zobaczymy na ekranie, a najwyższa nota – 12 punktów, zostanie ujawniona przez sekretarza. Wyniki głosowania polskiego jury przekaże dziennikarz Mateusz Szymkowiak. W takiej roli zobaczymy także m.in. Erica Saade (Szwecja), Illincę (Rumunia) czy Alexandra Rybaka (Norwegia).

Widzowie z czterdziestu jeden państw będą mogli zagłosować na swoich faworytów. Każdy może oddać dwadzieścia głosów. Szczegóły dostępne na poniższej grafice:

Po przekazaniu wszystkich głosów jury, zostaną zaprezentowane punkty widzów. Zostaną one zsumowane z wszystkich państw. Będą one prezentowane w kolejności od ostatniego do pierwszego miejsca według klasyfikacji jury. Dzięki temu, do ostatniej chwili nie będziemy znali zwycięscy tegorocznego konkursu.

Potem czeka nas wręczenie trofeum Eurowizji przez Nettę nowemu zwycięzcy. Na zakończenie laureat tegorocznego konkursu wystąpi ze swoją zwycięską piosenką.

Po zakończeniu show czeka nas konferencja prasowa ze zwycięzcą.

Finał będzie można oglądać na oficjalnym kanale YouTube Konkursu Piosenki Eurowizji (tutaj), TVP 1 oraz TVP Polonia z komentarzem Artura Orzecha o godzinie 21.00.

Komentarze z Facebooka