W marcu andorski nadawca Ràdio i Televisió d’Andorra (RTVA) ogłosił, że jeśli TV3 z Katalonii stanie się członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU), rozważana będzie współpraca nad startem w przyszłorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Podobnie jak w 2004 roku, reprezentant Andory zostałby prawdopodobnie wyłoniony przez preselekcje przygotowane zarówno przez RTVA, jak i TV3. 

Sama Europejska Unia Nadawców zapraszała Andorę do powrotu do stawki Konkursu Piosenki Eurowizji. Jednak klub OGAE Andorra ogłosił, że RTVA nie weźmie udziału w przyszłorocznej Eurowizji w Holandii, co zostało potwierdzone przez nadawcę na Twitterze.

Andora zadebiutowała na Eurowizji w Stambule w 2004 roku. Zorganizowane zostały we współpracy z Katalończykami preselekcje, w których 1/7 głosów należała do telewidzów w Katalonii. Wszystkie występy tego kraju na Eurowizji były w języku katalońskim; jest to także jedyne państwo, które nigdy nie wystąpiło w finale Eurowizji. Najbliżej awansu był zespół Anonymous z piosenką “Salven el món” – w 2007 roku grupa zajęła 12. miejsce w półfinale, który liczył wówczas 28 uczestników. Od 2010 roku kraj ze względów finansowych i logistycznych nie bierze udziału w Eurowizji i rokrocznie potwierdza brak powrotu.

Czy chcielibyście powrotu Andory na Eurowizję w przyszłości? Które występy tego kraju lubicie najbardziej?

źródło: eurovoix.com

Komentarze z Facebooka