Dziś obchodzimy wyjątkową rocznicę – 63 lata temu odbył się pierwszy w historii Konkurs Piosenki Eurowizji. Siedem państw wzięło w nim udział, rozpoczynając długą i magiczną historię największego wydarzenia muzycznego na świecie. 

24 maja 1956 roku w szwajcarskim mieście 🇨🇭Lugano po raz pierwszy Europejska Unia Nadawców zorganizowała Konkurs Piosenki Eurowizji (“Grand Prix Eurovision de la Chanson Européenne 1956“). W konkursie udział wzięły: 🇳🇱Holandia, 🇨🇭Szwajcaria, 🇧🇪Belgia, 🇩🇪Niemcy Zachodnie, 🇫🇷Francja, 🇱🇺Luksemburg i 🇮🇹Włochy. Każdy kraj reprezentowały dwie piosenki, a spośród wszystkich czternastu propozycji czternastka jurorów (po dwóch z każdego kraju) w tajnym głosowaniu wybrała zwycięzcę.

Eurowizja 1956 potrwała 100 minut i była transmitowana przede wszystkim dla słuchaczy radio – telewizja była wówczas luksusem. Słuchacze i nieliczni widzowie mogli zachwycać się 24-osobową orkiestrą akompaniującą konkursowe propozycje, które wykonywali wyłącznie soliści i solistki i które nie mogły trwać dłużej niż 3,5 minuty.

Pełne wyniki, jak i materiały filmowe z konkursu, nie zachowały się. Wiemy jedynie, że Eurowizję 1956 wygrała 🇨🇭Lys Assia ze Szwajcarii z utworem “Refrain”.  Oto jedyny znany współcześnie zapis filmowy z 1. Konkursu Piosenki Eurowizji:

 

Komentarze z Facebooka