Islandza grupa Hatari, która zrobiła ogromne zamieszanie podczas finału ostatniego Konkursu Piosenki Eurowizji nie próżnuje po swoim pobycie w Izraelu. Od czwartku 23 maja mamy możliwość posłuchać nowego utworu zespołu oraz obejrzeć teledysk. Piosenka zatytułowana „Klefi” została nagrana w dwóch językach: islandzkim i arabskim. Arabski tytuł to „Samed” (po polsku. „stabilny”). Utwór nagrany został w razem z palestyńskim wokalistą Basharem Muradem.

   Bashar ma 25 lat i pochodzi z Jerozolimy. Tworzy muzykę w styku alt-pop w języku arabskim i angielskim, w której odwołuje się do sytuacji, stereotypów i problemów społecznych Palestyńczyków w Izraelu. Bashar chce poprzez swoją muzykę rzucić wyzwanie normom kulturowym w swoim społeczeństwie i zaprezentować Palestyńczyków w świetle rzadko spotykanym w mediach.

   Teledysk do nowego utworu nagrany został w kwietniu pod Jerycho w Zachodnim Brzegu. Zespół Hatari pokazał w nim po raz kolejny swoje poparcie dla narodu palestyńskiego. W wywiadach i na konferencjach w Tel Awiwie podczas Eurowizji członkowie Hatari nie ukrywali swoich poglądów i głośno wyrażali to co myślą o Izraelu. Kiedy ogłaszane były wyniki publiczności na konkursie Islandczycy jeszcze raz wywołali skandal pokazując szaliki z flagą Palestyny. Publiczność zgromadzona przed sceną wygwizdała zespół. Także obsługa lotniska w Tel Awiwie postanowiła ich ukarać przyznając najgorsze miejsca w samolocie, kiedy wracali do domu. Członkowie zespołu Hatari mówili wcześniej, że użyją medialnego wpływu, aby utrzymać krytyczną dyskusję na temat Izraela i Palestyńczyków, i dotrzymali słowa.

   Europejska Unia Nadawców ogłosiła, że odbędzie się wkrótce spotkanie w której będzie omawiana akcja zespołu. Prawdopodobnie islandzkiego nadawcę RÚV może czekać kara finansowa, ale wielu fanów i komentatorów Eurowizji chce, aby Islandia została zdyskwalifikowana za rok z udziału w konkursie. Izraelczycy rozpoczęli petycję w tej sprawie. Podpisana została już przez ponad 42 tysiące osób.

   Islandzka piosenka “Hatrið mun sigra” zajęła w Konkursie Piosenki Eurowizji 10 miejsce. Jury przyznało Hatari zaledwie 46 punktów, ale dzięki telewidzom Islandczycy otrzymali aż 186 punktów. W samym televotingu zespół uplasował się na  wysokim 6 miejscu.

Komentarze z Facebooka