Macedonia Północna przez lata utożsamiana była przez fanów Konkursu Piosenki Eurowizji ze słabymi wynikami, ciągłym odpadaniem w półfinałach, a przede wszystkim skomplikowaną nazwą. W tym roku kraj ze zmienioną nazwą przełamał złą passę i zdobył swój największy sukces w historii. Przedstawiamy burzliwą historię startów Macedonii Północnej na Eurowizji!

DEBIUT

Kraj zwany wówczas Byłą Jugosławiańską Republiką Macedonii (ang. Former Yugoslav Republic of Macedonia) postanowił zadebiutować w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1996 roku. Wytypowana została zwyciężczyni Skopje Fest – Kaliopi (postać, którą warto zapamiętać!) , z utworem “Samo ti”. By wystąpić w Oslo, wszyscy reprezentanci musieli zmierzyć się ze sobą w kwalifikacjach, w których jurorzy oceniali studyjne wersje piosenek i wskazywali 22 finalistów. Macedońska piosenka zajęła 26. miejsce i nie została dopuszczona do startu w Eurowizji.

Po roku przerwy kraj ostatecznie mógł wystąpić w konkursie. Do Birmingham pojechał zwycięzca Skopje Fest – Vlado Janevski, z piosenką “Ne zori, zoro” i zajął tam 19. miejsce z liczbą 16 punktów.

LATA 1999-2003

Ze względu na kiepski wynik Macedończycy zostali relegowani i nie wystartowali w Eurowizji 1999. Powrócili w 2000 roku z grupą XXL i utworem “100% te ljubam”. Pomimo wysokich oczekiwań, występ przeszedł do historii jako kiczowaty i słabo zaśpiewany. Macedonia zajęła 15. miejsce z 29 punktami, co nie wystarczyło by mogła wystąpić w Kopenhadze w 2001 roku.

Reprezentantką Macedonii w 2002 roku została młoda wokalistka Karolina Gočeva z balladą “Od nas zavisi”. W konkursie zajęła 19. miejsce z 25 punktami, przez co jej kraj ponownie został zablokowany na rok, ale jej osiągnięciem była pierwsze w historii “12 points” na koncie Macedonii – taką notę przyznało piosence Karoliny rumuńskie jury.

2004-2009

W Konkursie Piosenki Eurowizji 2004 wprowadzono rundę półfinałową – reprezentantem kraju został bardzo popularny na Bałkanach wokalista Toše Proeski z piosenką “Angel si ti”, którą na Eurowizji wykonał w angielskiej wersji językowej pt. “Life”. W półfinale zajął 10. miejsce, a w Wielkim Finale z sumą 47 punktów zajął 14. miejsce. Toše Proeski zginął w 2007 roku w wypadku samochodowym, ale okrył się legendą i pozostaje jednym z najbardziej znanych muzyków w krajach byłej Jugosławii.

Reprezentantem Macedonii w 2005 roku został Martin Vučić z piosenką “Ti si son”, która na Eurowizji została wykonana po angielsku pt. “Make my day”. W Kijowie Martin z 9. miejsca w półfinale awansował do Wielkiego Finału, w którym po zdobyciu 52 punktów zajął 17. miejsce. Po konkursie fani Eurowizji przyznali mu Nagrodę im. Barbary Dex dla Najgorzej Ubranego Artysty.

Do Aten wytypowana została Elena Risteska z piosenką “Ninanajna”. W preselekcjach pokonała m.in. Kaliopi. W półfinale Eurowizji 2006 zajęła 10. miejsce, a w Wielkim Finale zdobyła 56 punktów i zajęła 12. miejsce, najlepsze w historii macedońskich startów na tamten moment.

Rok 2007 również był dla Macedończyków stabilny. Skopje Fest wygrała Karolina Gočeva – reprezentantka kraju z 2002 roku, z utworem “Mojoj svet”. W Helsinkach z 9. miejsca w półfinale awansowała do finału, w którym z sumą 73 punktów zajęła 14. miejsce, poprawiając swój wynik sprzed pięciu lat.

Lata 2008-2009 były dla Macedonii wyjątkowo pechowe. Wprowadzono podział na dwa półfinały, w których zdobywcy pierwszych dziewięciu miejsc w głosowaniu widzów wchodzili do finału, a dziesiątego finalistę wskazywało jury. W 2008 roku Tamara, Vrčak & Adrian z piosenką “Let me love you”, a rok później grupa Next Time z propozycją “Nešto što kje ostane”, zajęli 10. miejsce, lecz nie zostali wybrani przez jury i odpadli.

2010-2015

Od 2010 roku w półfinałach głosowali zarówno widzowie, jak i jurorzy. Zwycięzcą Skopje Fest 2010 został Gjoko Taneski z utworem “Jas ja imam silata”. W Oslo wystąpił w pierwszym półfinale, w którym po połączeniu 10. miejsca w głosowaniu jury i 15. miejsca w głosowaniu widzów, zajął 15. miejsce z liczbą 37 punktów i nie awansował do finału.

Skopje Fest 2011 jednogłośnie wygrał zmarły niedawno Vlatko Ilievski z piosenką “Rusinka”. W Düsseldorfie pojawił się w drugim półfinale, w którym po zajęciu 14. miejsca w głosach jury i 17. miejsca w głosach widzów, uplasował się na 16. miejscu z wynikiem 36 punktów.

Już w listopadzie 2011 roku nadawca MRT ogłosił, że reprezentantką Macedonii w Baku będzie Kaliopi, niedoszła reprezentantka kraju w 1996 roku. Wytypowana została rockowa piosenka “Crno i belo”. Do Azerbejdżanu Macedończycy jechali z wielkimi nadziejami na sukces. W półfinale nie poszło im najlepiej, ale z 9. miejsca udało im się awansować do Wielkiego Finału. Tam Kaliopi zajęła 17. miejsce w głosowaniu jury i 11. miejsce w televotingu, co w sumie dało 13. miejsce z 71 punktami – najlepszy wynik od 2006 roku.

W Szwecji Macedonię reprezentował duet Esma & Lozano z orientalną propozycją “Pred da se razdeni”. Esma Redžepova nazywana była “Królową Cyganów” – taki klimat czuć było właśnie w czasie występu Macedończyków. W drugim półfinale widzowie umieścili ich na 16. miejscu, a jurorzy na 14. miejscu, co w sumie dało 28 punktów, czyli 16. miejsce i brak awansu.

Reprezentantką Macedonii w 2014 roku została Tijana Todevska-Dapčević, siostra Tamary, która reprezentowała kraj w 2008 i 2019 roku. Piosenkę “To the sky” w drugim półfinale mocno docenili jurorzy, stawiając ją na 7. miejscu. Jednak 13. miejsce w głosowaniu widzów zepchnęło ją na 13. miejsce z wynikiem 33 punktów, bez awansu.

W grudniu 2014 roku Skopje Fest zwyciężył Daniel Kajmakoski z utworem “Lisja esenski”. Piosenkę w angielskiej wersji językowej “Autumn leaves” wykonał na 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w Wiedniu. W pierwszym półfinale zajął 15. miejsce w głosowaniu jury i ostatnie, 16. miejsce w głosowaniu widzów, zdobywając w sumie 28 punktów i 15. miejsce, bez awansu do finału.

2016-2019

W 2016 roku na Eurowizję powróciła Kaliopi. Z piosenką “Dona” reprezentowała Macedonię w Sztokholmie. Był to rok zmiany systemu głosowania – głosy jury i telewidzów zaczęto sumować. W drugim półfinale Kaliopi zdobyła od widzów 54 punkty (8. miejsce), a od jury 34 punkty (11. miejsce) i z sumą 88 punktów zajęła 11. miejsce, ze stratą 17 punktów do Serbii.

Po czterech latach bez awansu Macedończykom wróżono sukces. Jana Burčeska z piosenką “Dance alone” wystąpiła w drugim półfinale. Europejczycy lepiej zapamiętali jednak moment, w którym partner Jany, oświadczył jej się w green roomie. W głosowaniu jury Macedonia zdobyła 29 punktów (14. miejsce), a w głosowaniu widzów 40 punktów (13. miejsce). Suma 69 punktów dała 15. miejsce, ponownie poza finałem.

Scenariusz z 2017 roku powtórzył się w Lizbonie. Macedończycy początkowo zrezygnowali z udziału w Eurowizji 2018, jednak zmienili zdanie i na konkurs wysłali nowoczesną propozycję “Lost and found” od grupy Eye Cue. Występ na żywo był jednak ogromnym rozczarowaniem i skończył się Nagrodą im. Barbary Dex dla Najgorzej Ubranego Artysty. W pierwszym półfinale jury przyznało Macedonii 18 punktów (18. miejsce), a widzowie tylko 6 punktów (18. miejsce). Suma 24 punktów dała Eye Cue 18. miejsce, najgorsze w historii macedońskich startów.

W 2019 roku kraj wziął udział już pod nową nazwą – Macedonia Północna. Nadzieję na sukces państwu, które zakończyło właśnie wieloletni spór polityczny o nazwę, przyniosła Tamara Todevska. Do Tel Awiwu pojechała jako doświadczona eurowizyjna artystka – reprezentowała Macedonię w 2008 roku, a także była chórzystką w 2004 i 2014 roku. Jej ballada “Proud” dotyczyła głównie praw kobiet. W drugim półfinale 64. Konkursu Piosenki Eurowizji Macedonia zdobyła 155 punktów od jury (1. miejsce) i 84 punkty od widzów (8. miejsce) – z 2. miejsca awansowała do finału, po raz pierwszy od 2012 roku. W Wielkim Finale Tamara wygrała głosowanie jury z wynikiem 247 punktów, a w głosowaniu jury zdobyła 58 punktów (12. miejsce). Suma 305 punktów dała 7. miejsce, najlepsze w historii macedońskich startów!

Komentarze z Facebooka