Po wygranej Holandii w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie pojawiły się głosy w sąsiednim Luksemburgu, dotyczące powrotu małego księstwa do eurowizyjnej stawki. Kraj, który nie uczestniczy w Eurowizji od 1994 roku, nie ma planów powrotu na przyszłoroczny konkurs organizowany przez Holendrów.

Lokalni fani Eurowizji oraz artyści, w tym zwyciężczyni Eurowizji 1973 – Anne-Marie David, zwrócili się do nadawcy RTL o powrót Luksemburga do konkursu. W przyszłym roku Eurowizja na obszarze tzw. Beneluxu odbędzie się po raz pierwszy od 1987 roku. W 2013 roku powstała nieskuteczna petycja na oficjalnej stronie rządowej, dotycząca powrotu Luksemburga do konkursu, a rok później w stolicy kraju odbył się eurowizyjny koncert, na którym wystąpiła m.in. Linda Martin z Irlandii, która zwyciężyła w 1992 roku, a wcześniej zdobyła 2. miejsce na Eurowizji 1984… w Luksemburgu! Minister Kultury Luksemburga miała obiecać Lindzie wielki powrót księstwa, jednak później informacje te zostały zdementowane.

Zapraszamy do przeczytania naszego niedawnego wywiadu z Anne-Marie David:

#wywiad- Anne-Marie David (zwyciężczyni Eurowizji 1973) – “To był dla mnie wielki zaszczyt, by reprezentować Luksemburg”

Nowa petycja do RTL i Izby Deputowanych została już złożona, oto jej fragment:

Czy naprawdę mamy wierzyć, że Wielkie Księstwo Luksemburga nie może znaleźć środków w wysokości 150 000 euro na opłacenie stawki konkursowej, by wziąć udział w Eurowizji, tak jak robi to San Marino? Ten, czy inny sponsor chętnie wesprze RTL, które zyska silną widownię! […]

Trzeba przyznać, że pod kątem “narodowego naznaczenia”, Eurowizja jest prawdziwym skarbem dla Luksemburga. Nie możemy udawać, że sprawiamy problemy europejskiej arenie i odmawiać udziału w jedynym wydarzeniu, które prawdziwie jednoczy publikę z naszego kontynentu.

Luksemburg należy do siedmiu krajów, które wzięły udział w pierwszym Konkursie Piosenki Eurowizji w 1956 roku. W ciągu 37 lat swoich startów księstwo wygrało konkurs aż pięciokrotnie! Luksemburscy zwycięzcy Eurowizji to: Jean-Claude Pascal (1961), France Gall (1965), Vicky Leandros (1972), Anne-Marie David (1973) i Corrine Hermes (1983). Poza tym, Luksemburg ośmiokrotnie znalazł się w pierwszej piątce. W 1986 roku występ Sherisse Laurence został 500. występem w historii konkursu, a dwa lata później – w 1988 roku, reprezentantką Luksemburga była Lara Fabian, która wkrótce potem rozpoczęła światową karierę. Po raz ostatni Luksemburczycy wzięli udział w 1993 roku z piosenką “Donne-moi une chance” w wykonaniu grupy Modern Times, która zajęła 20. miejsce, jedno z najgorszych w historii startów Luksemburga. Po zmianach w kadrach RTL, kryzysie finansowym i serii słabych wyników, Luksemburg wycofał się z udziału w Eurowizji. Przez wiele lat pojawiały się plotki o planach powrotu, najsilniejsze w latach 2004-2005 i 2012-2013. Mimo to, nacja nigdy więcej nie wystartowała w żadnym z konkursów Eurowizji.

źródło: escbubble.com

Komentarze z Facebooka