🇦🇱Albania to niewielki kraj, który wielokrotnie zaskakiwał fascynującymi wokalistami i nietuzinkowymi utworami. Wszystkie albańskie eurowizyjne piosenki pierwotnie wykonywane były w języku albańskim i zostały wybrane przez preselekcje Festivali i Këngës – narodowy festiwal piosenki, który odbywa się od 1962 roku pod koniec każdego grudnia. Kraj wyniki osiągał różne – wiele zawdzięczać może albańskiej diasporze rozsianej po Bałkanach oraz w Turcji, Włoszech i Szwajcarii. Zapraszamy do lektury albańskiej historii na Eurowizji!

DEBIUT

Albański nadawca RTSH złożył wniosek o start w Eurowizji 2003, jednak limit miejsc nie pozwolił, by kraj mógł znaleźć się na liście uczestników. Start umożliwiło wprowadzenie w 2004 roku rundy półfinałowej. Reprezentantką kraju została Anjeza Shahini, a w Stambule wykonała angielską wersję swojej piosenki – “The image of you”. Z 4. miejsca w półfinale awansowała do Wielkiego Finału, w którym widzowie przyznali jej 106 punktów (w tym 12 punktów od sąsiadów z Macedonii Północnej), umieszczając debiutującą Albanię na 7. miejscu.

2005

Finał FiK w grudniu 2004 roku zwyciężyła Ledina Çelo, a na Eurowizję do Kijowa pojechała z etniczną piosenką “Tomorrow I go”. Miała tam gwarantowane miejsce w finale dzięki sukcesowi Anjezy Shahini. Na konto Albanki wpłynęły 53 punkty od telewidzów (w tym ponownie 12 od Macedończyków), co uplasowało ją na 16. miejscu.

2006-2007

Kolejne dwa lata były dla Albanii znacznie mniej udane. 16. miejsce w Kijowie nie dało jej automatycznego awansu do finału w Atenach, przez co kraj ponownie musiał wystąpić w półfinale. Reprezentantem Albanii w 2006 roku został Luiz Ejlii z orientalną propozycją w języku albańskim – “Zjarr e ftohtë”. Z sumą 58 punktów (w tym standardową dwunastką od Macedonii Płn.) zajął 14. miejsce i nie awansował do finału. Ponowne postawienie na folkowy klimat nie pomogło w 2007 roku. Ballada “Hear my plea”, którą wykonali Aida & Frederik Ndoci, zdobyła 49 punktów i zajęła 17. miejsce, nie dając awansu. Do tej pory jest to najgorszy wynik Albanii na Eurowizji.

2008

Do Belgradu wyselekcjonowana została 16-letnia Olta Boka, która postanowiła pozostać przy albańskiej wersji utworu “Zemrën e lamë peng”. Zadanie nie było łatwe – w cieniu sporu o niepodległość Kosowa dziewczyna broniła albańskich barw po dwóch latach porażek. Nie była specjalnie ciepło przyjęta przez Serbów, ale przełamała złą passę i z 9. miejsca awansowała do Wielkiego Finału. Tam zebrała 55 punktów (w tym, a jakże – 12 od sąsiedniej Macedonii Płn.) i uplasowała się na 17. miejscu.

2009

W Moskwie Albanię reprezentowała 16-letnia Kejsi Tola z piosenką “Carry me in your dreams”. Na scenie towarzyszyli jej dość wymyślnie ucharakteryzowani tancerze, co niewątpliwie rzucało się w oczy. W półfinale Kejsi zmierzyła się z głosowaniem widzów: zajęła 7. miejsce i pomyślnie weszła do finału. Tam czekało ją już starcie zarówno z widzami, jak i z jurorami. Ci pierwsi postawili ją na dobrym 11. miejscu (w Polsce – na 7. pozycji!), ale po połączeniu tych wyników z 23. miejscem w głosowaniu jury, Albanka zajęła 17. miejsce z sumą 48 punktów – najwyższą notą była “dziesiątka” od Turcji.

2010

Drugi pomyślny występ w finale zmotywował Albanię do działania. Do Oslo pojechała doświadczona wokalistka Juliana Pasha z piosenką “It’s all about you”. Od 2010 roku jurorzy decydowali także w półfinałach. Już na tym etapie Juliana nie została niezauważona i po kombinacji czwartej pozycji w głosowaniu jury i siódmej w televotingu, weszła do finału z 6. miejsca. Tam jurorzy przyznali jej 12. miejsce z prawie setką punktów, ale 17. miejsce w głosowaniu widzów zepchnęło ją na 16. miejsce. Dorobek 62 punktów został skompletowany m.in. dzięki “dwunastce” od Macedonii Północnej, a także 2 punktom z Polski.

2011

Bezkonkurencyjna w Festivali i Këngës 2010 była Aurela Gaçe. Na Eurowizji w Niemczech zaśpiewała piosenkę “Feel the passion”. Europa nie poczuła jednak jej pasji i zarówno głosy jury (11. miejsce) i głosy widzów (13. miejsce), nie przewidywały jej obecności w finale. Pomimo maksymalnej “dwunastki” z Grecji, 47 punktów dało 13. miejsce, bez awansu. Dawne demony wróciły?

2012

Otóż nie! Albańczycy wcale się nie poddali i do Baku zdecydowali się wysłać fenomenalną wokalistkę – Ronę Nishliu. Jej emocjonalna kompozycja “Suus” nie tylko poruszyła wiele serc, lecz także zapisała się w eurowizyjnej historii jako jedna z najdziwniejszych i najoryginalniej wykonanych propozycji. W półfinale jury przyznało Ronie zwycięstwo, a telewidzowie trzeci stopień podium – w sumie: 2. miejsce i spokojny awans. W Wielkim Finale Rona nie została pominięta: jurorzy przyznali jej w sumie 157 punktów, czyli 3. miejsce, jednak po dołączeniu 106 punktów (8. miejsca) od telewidzów, Albania zajęła 5. miejsce z sumą 146 punktów (w tym 12 od: Macedonii, Włoch, San Marino i Szwajcarii). Jest to najlepszy wynik Albanii w historii startów. By zrównoważyć ogromny sukces, warto nadmienić, że Rona wygrała Nagrodę im. Barbary Dex dla Najgorzej Ubranego Artysty na Eurowizji.

2013

Po ogromnym sukcesie Albania liczyła na powtórkę wyniku. Niestety, Adrian Lulgjuraj & Bledar Sejko z utworem “Identitet” polegli już w półfinale. Nie znamy dokładnej punktacji jury i widzów, jednak z pewnością obie te grupy nie widziały cięższego brzmienia z Albanii w finale Eurowizji 2013. Połączenie rankingów dało w sumie 31 punktów 15. miejsce, poza finałem.

2014

Podobny rezultat dało wysłanie do Kopenhagi w 2014 roku Hersi (Hersiany Matmuji) z utworem “One night’s anger”. Jury postawiło ją w półfinale na 9. miejscu, co dałoby awans, ale Albance nie poszło dobrze w głosowaniu widzów – zajęła w nim 14. miejsce. Dobry wynik u jury niewiele dał i połączenie tych wyników dało tylko 22 punkty (w tym 12 od Czarnogóry), czyli 15. miejsce, bez awansu.

2015

Nadzieje na sukces powróciły w Wiedniu. Na Eurowizję 2015 pojechała dość znana piosenkarka Elhaida Dani, która FiK 2014 wygrała z utworem “Diell”, ale na Eurowizję zmieniła piosenkę na “I’m alive”. W półfinale 8. miejsce u widzów i 10. miejsce u jury dały 10. miejsce – tak upragniony awans! Choć Elhaida dużo wsparcia otrzymywała od fanów Eurowizji, którzy do tej pory uwielbiają jej piosenkę, jury było bezlitosne wobec dalekiego od ideału wokalowi. Przedostatnie, 26. miejsce w głosowaniu jury i świetne, 9. miejsce w televotingu, postawiły ostatecznie Albanię na 17. miejscu 34 punktami (w tym 12 od Macedonii Płn. i 10 od Czarnogóry).

2016

Zmiana w systemie głosowania w 2016 roku (sumowanie głosów jury i widzów, a nie ich uśrednianie we wspólny ranking) wpływała na korzyść kraju o dużej liczbie emigrantów, jakim jest Albania. Eliminowało to szanse na mocne pokrzywdzenie uczestników przez jury bądź widzów. Mimo to, Albańczycy zawiedli całkowicie. Na Eurowizję do Sztokholmu wysłali Enedę Tarifę, która swój zwycięski utwór postanowiła zmienić na wersję angielską. Spotkało się to z lekką dezaprobatą i zakończyło marnym wynikiem w półfinale. Tylko 10 punktów od jury (ostatnie, 18. miejsce) i nieco lepsza liczba 35 punktów od widzów (12. miejsce), dały w sumie 45. punktów i 16. miejsce, najgorszy wynik kraju w ostatnich latach.

2017

Zdaniem wielu, wnioski z błędów nie zostały wyciągnięte. Utwór “Botë” w wykonaniu Lindity Halimi przeszedł tzw. revamp i w zmienionej wersji nosił tytuł “World”. Ballada została wykonana świetnie pod kątem wokalnym, jednak Lindita nie należała do faworytów do awansu, a jej strój otwierał jej drzwi do tytułu najgorzej ubranego artysty Eurowizji 2017 (do którego nota bene trochę jej brakło – zdobyła 5. miejsce w tym plebiscycie). Po dodaniu 38 punktów od jury (14. miejsce) i 38 punktów od widzów (12. miejsce), Lindita zajęła 14. miejsce z wynikiem 76 punktów, poza finałem.

2018

W Lizbonie Albania niewątpliwie była jednym z największych zaskoczeń. Po wygranej w Festivali i Këngës w grudniu 2017 roku Eugent Bushpepa zapowiedział, że w utworze “Mall” nie zajdą zmiany i zostanie on wykonany na Eurowizji po albańsku. Świetnemu wokaliście nie wróżono jednak finału. Mimo to, jury przyznało mu we wtorkowym półfinale aż 114 punktów (3. miejsce), a nieco mniej entuzjastyczni widzowie 48 punktów (11. miejsce). Z sumą 162 punktów zajął 8. miejsce i niespodziewanie awansował do Wielkiego Finału. Tam był sporym zaskoczeniem, zajmując 7. miejsce w głosowaniu jury, które przyznało mu 126 punktów (w tym 12 od Azerbejdżanu). Po dodaniu 58 punktów od widzów (18. miejsce), z sumą 184 punktów zajął 11. miejsce, najlepsze od 2012 roku.

2019

W czasie zeszłorocznego Bożego Narodzenia ponownie śledziliśmy albańskie preselekcje, które bez zaskoczenia zwyciężyła doświadczona w branży muzycznej wokalistka i prezenterka telewizyjna Jonida Maliqi. W utworze “Ktheju tokës” zwracała się do rodaków o powrót do ojczyzny. Szczególnie wielu Albańczyków, w tym siostra Jonidy, wyjechało poza granice ojczyzny pod koniec lat 90-tych. Propozycja była lubiana przez fanów Eurowizji i cieszył fakt, że podobnie jak rok wcześniej, nie wprowadzono większych zmian, a jedynie lekko zmodyfikowano utwór. W drugim półfinale Eurowizji w Tel Awiwie Jonida, ubrana w tradycyjny strój, zdobyła 38 punktów od jury (12. miejsce) i 58 punktów od widzów (9. miejsce) – z sumą 96 punktów Albania awansowała z 9. miejsca. W Wielkim Finale Jonida wystąpiła na pechowej, drugiej pozycji. W obu głosowaniach zajęła 17. miejsce – 43 punkty od jury i 47 punktów od widzów dały łączny wynik 90 punktów, czyli 17. miejsce.