Wprowadzenie głosowania jury do polskich preselekcji w 2006 roku nie dało pożądanego efektu. Duży rozstrzał między głosami jurorów i widzów nie został dobrze przyjęty, a wybrany ponownie zespół Ich Troje nie poradził sobie w Atenach. Dlatego preselekcje w 2007 roku odbyły się z mniejszym rozmachem, zdecydowano się na 100% wpływu widzów na wyniki oraz utajnienie szczegółowych wyników.  

Zachęcamy do przeczytania naszych artykułów o polskich preselekcjach w 20032004, 20052006 roku!

Przygotowania do udziału Polski w Eurowizji 2007 ruszyły już w połowie września, a proces zbierania zgłoszeń zakończono w listopadzie. Specjalna komisja wyłoniła dziesięcioro finalistów Piosenki dla Europy 2007; oto oni: Ania Szarmach, Bikini, Button Hackers, Charizma, Hania Stach, Kuba i Maciek Molęda, Mikael Erlandsson, Natasza Urbańska, The Jet Set i Vino. Poza tym, wybrana została piątka uczestników rezerwowych: Lidia Kopania – przyszła reprezentantka Polski na Eurowizji 2009, Zee, Plastic – uczestnicy preselekcji w 2006 i 2008 roku, Kabri oraz Sandra Oldenstam. Wiemy też, że wśród 79 zgłoszeń znajdowały się propozycje Brathanek Gosi Andrzejewicz. 

Koncert poprowadzony przez Paulinę Chylewską i Artura Orzecha (podobno na jego miejscu miał się pierwotnie znaleźć Michał Figurski), odbył się 3 lutego w studio 5 siedziby Telewizji Polskiej. W charakterze ekspertów wypowiadali się: Jacek Cygan, Grzegorz Skawiński, Agustin Egurrola i Maciej Zień. Planowano zaproszenie do gościnnych występów troje ostatnich zwycięzców Eurowizji: Ruslany, Lordi i Heleny Paparizou, jednak gdy nie doszło to do skutku, dwudziestominutowy występ należał do zespołu Wilki, który zdobył 2. miejsce w polskich eliminacjach w 2003 roku.

Po raz pierwszy swój ranking polskich preselekcji opublikował klub OGAE Polska – zagłosowało 46 członków:

 1. 405 pkt – Charizma
 2. 372 pkt – Hania Stach
 3. 275 pkt – Mollęda
 4. 262 pkt – Natasza Urbańska
 5. 243 pkt – Vino
 6. 236 pkt – Ania Szarmach
 7. 235 pkt – Button Hackers
 8. 230 pkt – The Jet Set
 9. 208 pkt – Mikael Erlandsson
 10. 202 pkt – Bikini

Konkurs piosenką “Open your mind” otworzyła wokalistka Ania Szarmach, która rok wcześniej zdobyła 2. miejsce w głosowaniu widzów konkursu Trendy w Sopocie, a swoją karierę rozpoczęła od występów w chórkach, współpracując m.in. z Edytą Górniak, Ewą Bem, czy Kayah. Po niej na scenie pojawił się szwedzki zespół Charizma, założony przez braci Nikolaussonów, który swoich sił próbował z piosenką “Emily”. W 2004 roku grupa wywalczyła 5. miejsce w preselekcjach w Estonii. Jako trzeci wystąpił zespół Button Hackers, który zdobył 2. miejsce na Festiwalu Jedynki w Sopocie w 2006 roku. Wykonali piosenkę “On my mind”. Następnie wystąpiła grupa Vino z utworem “Come in my heart”, a po niej bracia Kuba i Maciek Molęda z propozycją “No second chance”. 

Szósty numer w kolejności startowej przypadł grupie The Jet Set, która rok wcześniej otarła się o reprezentowanie Polski, zajmując 3. miejsce w Piosence dla Europy. Ich propozycja na 2007 rok nosiła tytuł “Time to party”. Pomimo braku dużego wsparcia od polskiego OGAE, to grupa była wyraźnie najbardziej faworyzowana przez publikę zgromadzoną w studio.

Kolejną osobą na scenie Piosenki dla Europy 2007 była Natasza Urbańska z piosenką “I like it loud” – wokalistka i aktorka w 1993 roku rozpoczęła współpracę ze Studio Buffo. U szczytu kariery, w 2008 roku, została uznana za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce.

Z numerem ósmym zaprezentowała się Hania Stach z piosenką “Regroup”. Wokalistka wygrała jeden z odcinków Szansy na sukces i na dwa lata trafiła do chórków Natalii Kukulskiej. Następnie wzięła udział w Idolu i rozpoczęła karierę solową, zajmując 4. miejsce w koncercie Premier na festiwalu w Opolu w 2004 roku.

Na zakończenie stawki wystąpili pochodzący ze Szwecji Mikael Erlandsson z piosenką “Love in the air” oraz kobiecy zespół Bikini z utworem “Don’t judge me”. 

Polskie preselekcje w 2007 roku oglądały średnio 3 miliony telewidzów, co dawało 23,3% udziału na rynku. Po zliczeniu głosów od telewidzów Artur Orzech ogłosił, że reprezentantami Polski na Konkursie Piosenki Eurowizji w Helsinkach została grupa The Jet Set z piosenką “Time to party”.

W Helsinkach Polacy wystąpili w półfinale, w którym brało udział łącznie aż 28 państw. The Jet Set wystąpili z numerem czternastym i po zdobyciu 75 punktów (w tym 10 od jurorów w Andorze i od widzów w Irlandii), zajęli 14. miejsce, nie awansując do finału. 

Oficjalny wynik polskich preselekcji do Eurowizji 2007, ogłoszony przez TVP po koncercie:

 • 1. miejsce – The Jet Set
 • 2. miejsce – Hania Stach
 • 3. miejsce – Natasza Urbańska

Niepotwierdzony wynik, powielany w Internecie:

 • 1. miejsce – The Jet Set – 14 123 głosy
 • 2. miejsce – Hania Stach – 13 856 głosów
 • 3. miejsce – Natasza Urbańska – 8 433 głosy
 • 4. miejsce – Mikael Erlandsson
 • 5. miejsce – Charizma
 • 6. miejsce – Button Hackers
 • 7. miejsce – Kuba & Maciek Molęda
 • 8. miejsce – Bikini
 • 9. miejsce – Vino
 • 10. miejsce – Ania Szarmach

Komentarze z Facebooka