Site Loader

W połowie października 2018 roku pojawiły się plotki o możliwym wycofaniu się Bułgarów z udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. Bułgarski nadawca 13 października ogłosił, że członkowie eurowizyjnej delegacji skupiają się też na innych projektach, a dwa dni później wycofał się z Eurowizji 2019 z powodów finansowych, choć wcześniej wstępnie potwierdził swój start. Jak sprawy mają się na przyszły rok?

Na poświęconym Eurowizji profilu BNT na Twitterze pojawiły się życzenia powodzenia dla uczestników tegorocznej Eurowizji Junior, w której Bułgaria również nie bierze udziału. Wycofała się z tego konkursu w 2017 roku. Jednocześnie zaznaczono, że powrót w przyszłości jest możliwy. Pojawiła się również informacja o tym, że decyzja o udziale w Eurowizji 2020 jeszcze nie została podjęta, a jej ogłoszenie nastąpi do końca września. Warto jednak mieć na uwadze, że wcześniej mówiło się o braku chęci powrotu w najbliższej przyszłości, zatem na udział Bułgarów w Eurowizji może przyjść nam jeszcze poczekać.

Bułgaria zadebiutowała w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2005 roku i przez pierwsze dziewięć lat startów tylko raz awansowała do finału: Elitsa & Stoyan z utworem “Water” wywalczyli 5. miejsce. Po dwuletniej przerwie kraj powrócił do stawki Eurowizji w 2016 roku: Poli Genova “If love was a crime” była wysoko typowana, a w Sztokolmie z wynikiem 307 punktów zajęła 4. miejsce, bijąc wynik z 2007 roku. Do Kijowa w bułgarskich barwach pojechał Kristian Kostov z piosenką “Beautiful mess”. Osiągnął jeszcze większy sukces, zajmując 2. miejsce z sumą 615 punktów. Z kolei w Lizbonie Bułgarów reprezentowała grupa Equinox z utworem “Bones”. Z 7. miejsca w półfinale awansowała do finału, w którym po zdobyciu 100 punktów od jury (9. miejsce) i 66 punktów od telewidzów (14. miejsce), zajęła z sumą 166 punktów 14. miejsce. Za wszystkie trzy wysokie wyniki Bułgarii odpowiadał ten sam sztab ludzi, z kompozytorami Borisem Milanovem i Joacimem Bo Perssonem na czele.

Czy chcielibyście powrotu Bułgarii na Eurowizję? Które występy tego kraju lubicie najbardziej?

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *