Site Loader

Ostatniego dnia lipca czeski nadawca ČT zamknął zgłoszenia do przyszłorocznych eurowizyjnych preselekcji. Dziś dowiedzieliśmy się nieco więcej o zgłoszonych propozycjach. Czeskie eliminacje w 2020 roku wyjdą ze strefy Internetu i po raz pierwszy od 2009 roku odbędą się na żywo. Oto, co Czesi przygotowują na 65. Konkurs Piosenki Eurowizji!

Na oficjalnej facebookowej stronie czeskiego nadawcy poświęconej Eurowizji pojawiła się dzisiaj informacja, że otrzymano 152 zgłoszenia, spośród których 72 stworzyli czescy autorzy. W ciągu 14 następnych dni pięcioosobowy zespół skupiony wokół Konkursu Piosenki Eurowizji wybierze najlepsze zgłoszenia, a w drugiej połowie sierpnia rozpocznie rozmowy z potencjalnymi reprezentantami Czech na 65. Konkursie Piosenki Eurowizji w Holandii. Po raz pierwszy od 11 lat preselekcje Czech zostaną zorganizowane na żywo, a według zamierzeń organizatorów występy zostaną przygotowane w nowoczesny i oryginalny sposób. Konkurs ma być na najwyższym możliwym poziomie i budzić zainteresowanie także poza krajem. Wiemy, że pomocy w organizacji czeskich preselekcji udzielą Austriacy! Reprezentanta Czech poznamy 25 stycznia 2020 roku na kanale ČT1.

Tak jsme dámy a pánové 11 dní od deadlinu pro zasílání přihlášek do následujícího ročníku ESC, jejíž velká část se…

Opublikowany przez Eurovision Song Contest Czech Republic Niedziela, 11 sierpnia 2019

Czechy planowały swój debiut w Konkursie Piosenki Eurowizji na 2005 rok, ale udało się to dopiero 2 lata później: w 2007 roku zespół Kabat zdobył tylko 1 punkt i zajął ostatnie, 28. miejsce w półfinale. W kolejnym roku Czechom ponownie nie powiodło się w półfinale, a w 2009 roku zdobyli w nim… 0 punktów. Po pięcioletniej przerwie czeski nadawca entuzjastycznie podszedł do 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, jednak Marta Jandová i Václav Noid Bárta pomimo zajęcia 10. miejsca w głosowaniu telewidzów, uplasowali się na 13. miejscu w półfinale. Historycznego przełomu rok później dokonała Gabriela Gunčíková, awansując do finału z piosenką “I stand”. Tam 41 punktów od jurorów i… 0 od telewidzów, uplasowały ją na przedostatnim, 25. miejscu. Z nadzieją na awans do Kijowa pojechała Martina Bárta, ale pomimo wysokich not od jurorów, również znalazła się na 13. miejscu w półfinale. Złą passę przełamał wreszcie Mikolas Josef: wygrał internetowe preselekcje Eurovision Song CZ z piosenką “Lie to me”. Z 3. miejsca awansował do finału, w którym zajął 6. miejsce z wynikiem 281 punktów – jest to najwyższy wynik Czechów w ich ośmiu próbach zwycięstwa na Eurowizji. Do Tel Awiwu pojechała grupa Lake Malawi z piosenką “Friend of a friend”. W półfinale zajęła 2. miejsce, ale w Wielkim Finale poszło jej nieco słabiej. Po zdobyciu 150 punktów od jurorów (7. miejsce!) i tylko 7 od widzów (24. miejsce), Czechy zajęły 11. miejsce z sumą 157 punktów.

Czy Czechy mają szanse na zwycięstwo w Holandii? Czy powtórzą wysokie wyniki z ostatnich lat? Kto powinien je reprezentować? Dzielcie się swoimi opiniami!

źródło: escxtra.com, zdjęcie: eurovision.tv

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *