Site Loader

Przed nami czwarty dzień prób do Eurowizji Junior 2019, podczas którego po raz drugi na scenie wystąpią reprezentanci dziewięciu państw – Viki Gabor z Polski według planu rozpocznie próbę ok. 10:30! Zapraszamy na aktualizowaną na bieżąco relację z Centrum Prasowego, gdzie dziennikarze z Polski i świata obserwują dzisiaj dalsze poczynania uczestników konkursu i jego organizatorów!

Przewidywany plan dnia

🇲🇰Macedonia Północna 

Mila Moskov na scenie czuje się bardzo swobodnie, gestami i mocnym wokalem wyraźnie pokazuje swoje emocje. Problem z nogą jest dyskretnie zakryty. Wizualizacje odpowiadają piosence: w refrenie dominuje kolor niebieski, a w refrenie pojawiają się ciepłe barwy oraz animacje płomieni, iskier i przelatujący feniks. Ponadto widoczny jest zegar z ognistymi wskazówkami.

Subiektywne wrażenie: pozytywne – Macedonia Północna pomimo zmiany koncepcji nie gubi się w swoim własnym występie, jest bardzo energetyczna i przykuwa uwagę; niestety sądzę, że zostanie przyćmiona przez Hiszpanię i nie uplasuje się bardzo wysoko; mimo wszystko kibicuję Mili!

🇵🇱Polska 

Viki Gabor na scenie prezentuje się bardzo pewnie. Początkowo widać było skupienie, tancerze byli bardzo poważni. Głównym motywem jest woda w różnych stanach skupienia – najczęściej pojawia się lodowiec i pękający lód, ale widzimy też krople wody i śnieg; podczas refrenu pojawia się dym. Oświetlenie sceny jest niebieskie i czerwone. Ważnym elementem jest czerwony stoper odmierzający czas do końca występu. Pojawia się on w tle, a także trzykrotnie jako nakładka na ekranie – wraz z tym dodany jest efekt trzęsienia czy też wybuchu. Choreografia Polaków jest dobrze wyćwiczona, zaplanowane jest też kilka ujęć na dwóch tancerzy stojących na wybiegach, pokazujących tekst “Superhero” w języku migowym.

Subiektywne wrażenie: obojętne – Polski występ uważam za dobrze przygotowany, sam jego pomysł ma potencjał na wybicie się. Jednak po obejrzeniu innych występów obawiam się, że nie jest on wybitny i bije od niego zbyt mało energii. Uważam, że nawet jak na poważną tematykę, powinny wystąpić pozytywne emocje, a podczas prób widziałem ogromną powagę i skupienie, które przełożyły się na brak uśmiechu i jeszcze większe ochłodzenie widoku. Z drugiej strony podziwiam profesjonalizm i świetny (zmieniony) wokal Viki. Nie nastawiam się na ponowny sukces Polski, ale go nie wykluczam.

🇵🇹Portugalia

Portugalski występ nie wybija się pod względem realizacyjnym. Jedynym efektem jest zmiana koloru wizualizacji, w tle pojawiają się fragmenty tekstu “Vem comigo”. Joana zachowuje się bardzo swobodnie i porusza się po scenie. Wokal jest mocno chwiejny.

Subiektywne wrażenie: obojętne – utwór z Portugalii traktuję jako guilty pleasure, a sama delegacja tego kraju wydała mi się bardzo sympatyczna; jednak występ nie posiada absolutnie żadnych cech wyróżniających go na tle innych i w zasadzie wyłącznie na dobrym przesłaniu i docenieniu prostoty, może się uchronić od marnego wyniku.

🇷🇺Rosja

Palącą kwestią nadal pozostaje stan zdrowia Rosjanina – nie jest widoczne żadne pogorszenie jakości jego występu. Duet prezentuje się dobrze, głównym motywem graficznym jego występu jest Kosmos. Pojawia się także motyw latawców. Wokalnie reprezentanci Rosji wypadają całkiem dobrze.

Subiektywne wrażenie: obojętne – gdybym miał ocenić ten występ pod względem przeciętności w skali od 1 do 10, dałbym 10! Nie jest to w żadnym możliwym stopniu oryginalnie ani też nowoczesne. Ekstremalna poprawność wsparta głosami online zaniesie Rosję za wysoko niż powinna być.

🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿Walia 

Największym zaskoczeniem dziś mogła być Walia! Prosty występ oparty o licznie animacje serc, pokazywanie tytułu utworu po walijsku i angielsku oraz nieskomplikowaną choreografię, zaskoczył Centrum Prasowe nagłą grą świateł, zamianę sukienki Erin Mai w skrzydła oraz ujęcia kamer pokazujące jej stepowanie! Choć nadal wymienia się ten występ jako potencjalny laureat ostatniego miejsca, to na pewno Walijczykom udało się zaskoczyć oryginalnym i profesjonalnie przygotowanym występem.

Subiektywne wrażenie: pozytywne – miałem obojętne zdanie na temat utworu “Calon yn curo”, ale dzisiejszy występ mnie do niego przekonał. Gdyby wybrać poszczególne elementy tego wykonu, to byłyby one skrajnie tandetne, nawet jak na dzieci. Za to całość była bardzo spójna, przyjemna, a w arenie wygląda już całkiem zaskakująco. Nie uchroni to Walii przed klęską, ale raczej nie zajmie ona ostatniego miejsca i z Eurowizji wróci z honorem!

🇪🇸Hiszpania

Ciężko jest się rozwodzić nad wokalem Hiszpanki – dziewczynka wypada fenomenalnie pod kątem głosu! Występ rozpoczyna siedząc w rozsypanym plastiku, tyłem do widowni. Ubrana jest na biało, a na mikrofonie ma założoną białą gąbkę. Scenografia opiera się na motywie oceanu i ryb, a nad sceną zawieszone są sieci rybackie. Z perspektywy widowni w arenie hiszpański występ wydaje się prosty i statyczny, ale w kamerze Hiszpanka bardzo przeżywa swój utwór, obraz jest bardzo dynamiczny. Melani towarzyszą cztery chórzystki.

Subiektywne wrażenie: pozytywne – uważam, że po wszystkich próbach Hiszpania to najsilniejszy kandydat do zwycięstwa, choć być może operowa dramatyczna piosenka o niszczeniu środowiska wcale nie przekona do siebie Europy po kolejnych występach o podobnej tematyce, ale bardziej zróżnicowanych. Ciężko ocenić szanse Melani w głosach jury, ale jestem spokojny o jej miejsce na podium. Nadal nie jestem dużym fanem “Marte”, ale chylę czoło za taki występ!

🇳🇱Holandia 

Holender zachował koncepcję występu z preselekcji – występ odbywa się na ławce. Choreografia jest znacznie bardziej rozbudowana, wszyscy chłopacy ubrani są na czerwono i czarno. W tle pokazywana jest animacja miasta, ograniczona przez płot. Na całej powierzchni tła widoczny jest co jakiś czas tytuł piosenki oraz imię Matheu. W ostatnim refrenie światła i listwy w arenie stają się tęczowe. Refren piosenki został zmieniony na angielską wersję językową. Próba wypadła bardzo solidnie, Holendrzy zdawali się znakomicie przygotowani.

Subiektywne wrażenie: pozytywne – bardzo liczyłem na świetny występ Matheu, jako że “Dans met jou” to moja ulubiona piosenka tegorocznej Eurowizji Junior. Sądzę, że ten występ może zawalczyć o miejsce w top 5 i tego Holendrom życzę. Efekty specjalne mocno się wyróżniają, wokalnie Matheu wypada dobrze, choreografia jest dobrze przygotowana.

🇺🇦Ukraina

Jako ostatnia swoją próbę odbyła Sophia Ivanko z Ukrainy. Do utworu “The spirit of music” dopasowany został klimatyczny występ, pozostający w różowo-fioletowych barwach. Wizualizacje to głównie ruszający się pył i sypiące się kryształy. Punktem kulminującym jest ujęcie dziewczynki z góry, podczas gdy ona obraca się wokół własnej osi, stojąc na wirujących wizualizacjach. Nie da się zarzucić też wokalnego nieprzygotowania.

Subiektywne wrażenie: obojętne – czułem niedosyt po występie Ukrainki i odniosłem wrażenie, że została ona zupełnie zbagatelizowana przez obserwujące próby osoby; jednak doszedłem do wniosku, że ciężko byłoby mi samemu wymyślić ciekawszy występ, który i tak jest już bardzo prosty i mało przykuwający wzrok. Jurorzy mogą postawić na Ukrainę, ale fantastycznej Sophi nie wróżę wysokiego miejsca.

Subiektywny ranking wykonań po wszystkich próbach:

 1. Serbia
 2. Holandia
 3. Irlandia
 4. Polska
 5. Australia
 6. Armenia
 7. Macedonia Północna
 8. Hiszpania
 9. Walia
 10. Albania
 11. Malta
 12. Ukraina
 13. Francja
 14. Kazachstan
 15. Portugalia
 16. Białoruś
 17. Rosja
 18. Gruzja
 19. Włochy

Przewidywane wyniki: 

 1. Hiszpania
 2. Polska
 3. Serbia
 4. Francja
 5. Armenia
 6. Holandia
 7. Australia
 8. Malta
 9. Irlandia
 10. Ukraina
 11. Macedonia
 12. Gruzja
 13. Białoruś
 14. Rosja
 15. Kazachstan
 16. Albania
 17. Walia
 18. Portugalia
 19. Włochy

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *